27 Mart 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

SURİYE’YE ASKERİ MÜDAHALEYE ve SAVAŞA HAYIR!

TSK, Türkiye hava sahasını 1 km ihlal ettiği gerekçesiyle bir Suriye savaş uçağını bombalayarak düşürdü. Pilotu uçağı terk ederek hayatını kurtardı. Resmi kaynaklar Suriye uçağının uyarıldığını söylüyor. Uluslararası kuruluşlar daha çok bilgiye ihtiyaç var diyor. Suriye iddiaları kabul etmedi. Sınır ihlali, zaten gergin olan bölgede böyle bir fiili saldırıya ihtiyaç olacak kadar ciddi miydi bilmiyoruz.

Üstelik bu aynı bölgede son günlerin ilk vahim hadisesi de değil. Suriye içinde bulunmasına rağmen Türkiye toprağı sayılan ve TSK korumasında olan Süleyman Şah türbesi büyük bir gerilime konu oldu. Esad rejimine karşı savaşan Irak Şam İslam Devleti adlı örgütün buraya saldırı planladığı basında yer aldı. Hemen ardından bu saldırıya karşı TSK’nın yapacağı operasyonun ayrıntılarını öğrendik.

Bütün bunların 30 Mart seçimlerine günler kala yaşanması ise savaş kışkırtıcılığına kadar varan irkiltici söylemlerin miting meydanlarına taşınmasına neden oldu.

Hükümeti Suriye’ye karşı her türlü askeri müdahaleden, bölgede savaşı kışkırtacak girişimlerden kesinlikle uzak durmaya çağırıyoruz. Bölgede ve Suriye’de silahlı güç gösterilerine değil, şiddetsiz çözümlere ve barışa ihtiyaç var.

Bütün bu gelişmeler Türkiye’nin adım adım Suriye’deki iç savaşa çekilmekte olduğu kuşkusunu da yaratıyor. Üstelik bu konu üzerine bizzat Başbakan tarafından seçim meydanlarında gündeme getirilen hamaset hepimizi tedirgin ediyor.

Suriye’deki rejimin ülkedeki ayaklanmayı bastırmak için yarattığı yıkım ve işlediği insanlık suçları bir gerçektir ama bunlar askeri bir müdahalenin gerekçesi yapılamaz. Suriye’deki ve Ortadoğu’daki diktatörlükler elbette yıkılacak ve yerlerine demokratik yönetimleri kurulacaktır ama bu dönüşümler o ülkelerdeki halkların kendi inisiyatifi ile olacaktır.

Savaş ihtimali, tehdidi ve söylemi günlük politikanın seçim malzemesi yapılamaz. Haber bültenlerini askeri bültene çeviren gazete ve TV’leri sorumlu davranmaya çağırıyoruz.

Hükümet Suriye konusunda olumlu bir adım atmak istiyorsa, sokaklarda yaşam mücadelesi veren yüz binlerce Suriyeli mülteciye sahip çıksın.

Savaş insanlık suçudur. Hiç bir şekilde olumlanamaz. Savaş hiç bir soruna çare de olmaz. Türkiye ve Ortadoğu bu acıyı 100 yıldır yaşıyor. Yeni acılara yol açacak adımlara hiç kimse heveslenmesin.

Suriye’ye askeri müdahaleye ve savaşa hayır!

 

Şengül Çifci

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına
25 Mart 2014

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.