27 Aralık 2017 – Küresel BAK Basın Açıklaması: 2018 BARIŞIN YILI OLSUN

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Küresel BAK Basın Açıklaması:

2018 BARIŞIN YILI OLSUN

2017 yılında Türkiye’de gündemin ilk maddesi savaş ve çatışma oldu. 15 Temmuz darbe girişimi ardından ilan edilen OHAL rejimi ve parlamentoyu devre dışında bırakan KHK’ler nedeniyle demokraside önemli ölçüde bir daralma yaşanıyor. 2018 yılında buna ekonomik krizin eşlik edeceğine dair veriler var. Hükümet ülkeyi OHAL ve KHK’larla yönetmeye devam ediyor. Atılan son adımlar, demokratik hukuk devleti yolundan ve toplumsal barış beklentisinden hızla uzaklaşmakta olduğumuzun açık göstergesi.

Ortadoğu’da nispi bir çatışmasızlık ortamı oluşmuşken, ABD’nin Kudüs hamlesi sonucu yine savaş tamtamları çalmaya başladı. Trump yönetiminin dünya barışı için ne kadar tehlikeli oldukları bir kez daha ortaya çıktı. Kudüs, işgalci İsrail’in değil, eşit, özgür, demokratik Filistin’in başkentidir, bunu hiçbir ABD Başkanı değiştiremez.
Irak ve Suriye’de IŞİD’in yarattığı felaketler ağır bedellerle püskürtüldü, ama yol açtığı insani felaketler sürüyor. Her iki ülkede de eşit, özgür ve demokratik yönetimlerin nasıl kurulacağı, ülkesini, terk etmek zorunda kalan milyonlarca mülteciyi nasıl bir geleceğin beklediği belli değil.

Kuzey Kore yönetiminin dengesiz tavırları ve ona karşı söylenenler dünyayı istikrarsızlaştırıyor. Bu açıklamalar gösteriyor ki dünyada hala nükleer savaş tehlikesi var. ABD – Kuzey Kore ve İsrail – İran çatışması her an nükleer savaşa dönüşebilir. İncirlik üssünde bulunan ABD’nin nükleer bombaları Türkiye’yi de nükleer bir savaşta hedef haline getirebilir. Nükleer saldırı listesinde Türkiye’deki tehlike yaratan iki hedeften biri İncirlik Üssü, diğeri Malatya Kürecik Radar Üssü’dür.

Barış için akademisyenler davası, Türkiye’de barışın yargılandığının önemli bir göstergesidir. Barış talebini yargılamak ortak geleceğimizi yargılamaktır. Bu nedenle bizler barış için, adalet için çaba göstermeye devam edeceğiz. Adaletin olmadığı yerde zulüm vardır, ama aynı zamanda başkaldırı ve uyanış da vardır. İbn Haldun bundan 650 yıl önce “adalet yoksa kalkınma olmaz” demişti. Barış ve adalet olmadan ne kalkınma, ne de gelişme olur.
Yaşanan bunca olumsuzluğa rağmen Türkiye’de halen barış için güçlü adımlar atılması mümkündür. Barış umudu seçimler için bir koz veya seçim vaadi olarak kullanılamaz.

BARIŞ İÇİN ÇABA GÖSTERMEYE DEVAM EDİYORUZ

2017 yılı boyunca da barışı ve çözümü savunduk ve savaşa hayır dedik. İfade özgürlüğü, barış ve adalet için mücadele ederken yargılananların davalarına katıldık. Küresel BAK’ın ilk imzacılarından arkadaşımız Hrant Dink’in katillerinin yargılandığı davanın her duruşmasına ve adalet nöbetine katılıyoruz. “Edebiyatta adalet arayışları’ temalı 9. Dönem Edebiyat Atölyemizi devam ettiriyoruz.

Küresel BAK olarak gerçekleştirdiğimiz paneller ve basın açıklamaları yoluyla tutumumuzu kamuoyuna iletiyoruz. Küresel www.kureselbak.org sitemizde etkinlik ve açıklamalarımızın yanı sıra barış odaklı yayın yapmaya devam ediyoruz.

6 Mayıs 2017’de düzenlediğimiz “Türkiye’de Barışın İmkânları, Savaşa Hayır, Barışa Evet” konulu panelde güçlü bir barış hareketi kurmanın her zamankinden daha acil ihtiyaç olduğuna vurgu yaptık. Basın açıklamalarımızda bölgemizde ve ülkemizde barışın olanaklarını değerlendirdik, savaşa hayır dedik. 2017 yılı boyunca yayınladığımız basın açıklamalarımızın başlıkları şöyle:

• 1 Mart 2003 tezkeresinin reddedilişinin 14. yılında Ortadoğu’da savaşa hayır.
• Yine Suriye, yine kimyasal, yine katliam, Suriye’de katliamlara ve savaşa hayır.
• Suriye’ye askeri müdahaleye ve savaşa hayır.
• Katar’a asker gönderilmesine de, Katar’a ambargoya da hayır.
• Katil İsrail Filistin’den defol.
• ABD ve Kuzey Kore hükümetlerinin savaş kışkırtıcılığına hayır.
• 1 Eylül Dünya Barış gününde, hükümet, bölgesel hatta küresel bir savaşa yol açabilecek yeni askeri adımlar atmak yerine, Suriye’deki insanlık trajedisinin bitirilmesi için siyasi çaba göstersin.
• Barış aktivisti Osman Kavala serbest bırakılmalıdır.
• Savaşa değil insana verilen değerin arttığı bir bütçe istiyoruz.
• NATO’ya, savaşa, yeni bir savaş bloğuna katılmaya hayır.
• Solyayin.com sitesi editörü Emin Şakir’e özgürlük.
• İsrail işgal ettiği topraklardan çekilsin, eşit, özgür ve demokratik bir Filistin kurulsun.
• Barış ve adalet olmadan kalkınma ve gelişme sağlanamaz.

İçinde bulunduğumuz pek çok olumsuz gelişmeye rağmen savaş karşıtları olarak 2018 yılının Türkiye ve Dünyada barışın yılı olmasını diliyoruz.

Savaşa hayır, barışa Evet.

İncirlik üssü kapatılsın, NATO’dan çıkılsın.

Nükleer santrallere, S-400 füzelerine, savaşa değil, insana bütçe.

OHAL’e ve KHK adaletsizliğine son.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

27 Aralık 2017

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.