25 Ekim 2017 – Büyükada tutuklamaları davası: 7 insan hakları savunucusunun tahliyesi istendi

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Büyükada’da gözaltına alınıp tutuklanan insan hakları savunucuları bugün mahkemeye çıkarıldı. Savcı, tutuklu 8 kişiden 7’sinin tahliyesini, Veli Acu’nun tutukluluk hâlinin devamını istedi.

Gazete Duvar’ın haberine göre, insan hakları dernekleri ve vakıfları, tutuklu bulunan hak savunucularının bugün İstanbul Adliyesi’nde görülecek duruşma öncesi adliye önünde açıklamada bulundu. Hak savunucuları adına ortak açıklamayı yapan İnsan Hakları Ortak Platformu Genel Koordinatörü Feray Salman hak savunucularının üç ayı aşkın bir süredir özgürlüklerinden yoksun bırakıldığını belirterek “Bugün ilk kez hakim önüne çıkacak olan hak savunucularının çalışma arkadaşları, dostları avukatları ve aileleri olarak hak savunucularının maruz kaldığı, hukuksuz, haksız’ adil olmayan bir muamelenin ortadan kalkacağı umuduyla bugün İstanbul’da Çağlayan Adliyesi önünde ve Ankara’da Sincan’dayız” dedi.

Hak savunucularının zorlama senaryolarla illegal bir çerçeveye sokulmak istendiğini söyleyen Salman; “5 Temmuz’dan bu yana gerek soruşturma sürecinde gerek tutukluluk sürecinde hak ihlallerine maruz kalan, yalan haberler vasıtasıyla karalama kampanyasına maruz kalan arkadaşlarımızın hakkını ve adaleti savunmak üzere buradayız.

Yazılan ve mahkemece kabul edilen iddianame, hak savunucusu arkadaşlarımızı yasa dışı silahlı örgütlere üye olmakla ve yardım etmekle suçlamaktadır. Bu suçlamaların delilleri ise ortada yoktur” ifadelerini kullandı. Salman son olarak, “Hakikatin ötesinde olguların yana yana koyularak kurmaca bir senaryo üretilmesine, bu senaryoyu sahicileştirmeye, hak savunucularının soruşturma ve kovuşturma süreçlerine maruz bırakılmalarına itiraz ediyoruz. Adalet mekanizmasının da bu yönde karar vereceğini umut etmek istiyoruz” sözlerini kaydetti.

Gün boyunca tutuklu insan hakları savunma yaparak kendilerine yönelik iddialara yanıt verdiler.

Mütalaasını açıklayan savcı, tutuklu 8 tutuklu kişiden 7’sinin tahliyesini talep etti. Savcı, Veli Acu’nun ise tutukluluk hâlinin devamını istedi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.