25 Ekim 2010 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Cevap vermezseniz, hesap verirsiniz

Hrant Dink davasına 25 Ekim’de devam edildi. Davadan önce Beşiktaş Meydanında bir araya gelen Hrant’ın Arkadaşları “Faşizme inat kardeşimsin Hrant”, “Hrant’ın katili Ergenekon devleti” sloganları attı. Daha sonra Hrant’ın arkadaşları adına Settar Tanrıöver, “Cevap vermezseniz, hesap verirsiniz” başlıklı basın açıklamasını okudu. Ardından mahkleme binasına kadar sloganlarla yüründü.

Dava’ya çağrı metni:

YA CEVAP VERİN, YA HESAP! / 25 Ekim 2010

Hakikat anlatıcımız, arkadaşımız Hrant Dinkin özlemiyle geçen yıllar acımıza yeni acılar ekliyor. Bu planlamış, bu silahı vermiş, bu tetiği çekmiş… diye giden masalın nasıl yakıcı bir gerçeği işaret ettiğini anlamak ve anlatmak için her kapıyı çalmaya, sonu hiç gelmese de sonuna kadar adal…et nöbetimizin başında olmaya kararlı biz Hrant Dinkin arkadaşları, en son Cumhurbaşkanına, Başbakana, Adalet, Dışişleri ve İçişleri Bakanlıklarına sorduk.

Aldığımız cevaplar bize açıkça verecek cevapları olmadığını gösteriyordu. Her keresinde adalet umudumuz biraz daha incinse de, her keresinde acımız, mücadele isteğimiz ve öfkemiz biraz daha artıyor. Savsaklanmış, ciddiyetsiz ve değersizleştirici her tavra bir yenisi eklendiğinde, biz; mağduru, takipçisi ve tanığı olduğumuz bu utanç davasını, bu vicdan kavgasını daha da bilenerek sürdürme azmiyle doluyoruz.

Şimdi yine bir duruşma kapıda. Biz de yine o duruşmanın kapısında olacağız. Adalet sahnesinde sergilenen oyunu bütün dikkatimizle izlemek için… Nöbeti birlikte tutmak, unutmamak, unutturmamak için…

25 Ekim Pazartesi, saat 10:00da,

Beşiktaş İskele Meydanında,

Hrant için, adalet için, bir araya geliyoruz!

Hrant’ın Arkadaşları

25 Ekim 2010 – Basın Açıklaması – İstanbul

Hrant’ın arkadaşları, son mahkemede verilen karar üzerine bir basın açıklaması yaptılar. Açıklamada Ogün Samast’ın çocuk mahkemesine verilmesinin asıl suçluların yargılanmasına olanak tanınması istendi.

Basın Açıklaması metni:

Ogün Samast’ın Çocuk Mahkemesi’nde yargılanması kararı üzerine Hrant’ın Arkadaşları’nın Basın Açıklaması

25 Ekim 2010 Pazartesi, 17:06 tarihinde Hrant’ın Arkadaşları tarafından eklendi

Abileri gelsin!

Hrant Dink cinayeti davası, bildiğiniz gibi, cinayete yolu açan, katillere sahip çıkan resmî görevlilere bulaştırılmadan yürütülüyor. Bu örgütlü cinayetin arkasında kimlerin olduğu ortaya çıkmasın diye âdetâ özel çaba harcanıyor. Bizler, Hrant’ın Arkadaşları, başından beri, tek başına bu dava ile cinayetin asla aydınlatılamayacağını, adaletin yanına yaklaşılamayacağını söylüyoruz.

25 Ekim günü, davanın 14.duruşmasında, katil Ogün Samast’ın, cinayet tarihinde 18 yaşından küçük olması nedeniyle çocuk mahkemesinde yargılanmasına karar verildi. Karar yasaya uygundur. Görüldüğü gibi, katilin hakları söz konusu olduğunda yargı büyük hassasiyetle görevini yapıyor.

Bu, belki de yargının yeniden adalet yoluna girmesi için bir fırsat oluşturabilir. Eline silah verilip cinayet işletilen çocuk aradan çekileceğine göre, belki sıra abilerine, amirlerine, cinayetin gerçek planlayıcılarına, azmettiricilerine gelebilir. Katilleri gözetim altında yetiştiren, besleyip büyüten, ortalığa salan, cinayetten sonra onlara kol kanat geren resmî görevlileri çocuk katilin arkasına saklamaktan vazgeçilebilir.

Tamamdır; katil çocuk mahkemesinde yargılansın, cinayet davasının görüldüğü “yüce” mahkemenin önüne abileri gelsin.

Hrant’ın Arkadaşları, 25.10.2010

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.