24 Mayıs 2016 – Hrant Dink Davası Basın Açıklaması

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

hrant-davasi-24-mayisHrant Dink cinayetinde kamu görevlilerinin ihmali olduğuna ilişkin dava ile ana davanın birleştirilmesiyle görülen davanın ikinci celsesi bugün başladı. Dava öncesi Hrant’ın Arkadaşları grubu yaptıkları açıklamada, “Göz göre göre öldüren, öldürülmesini azmettiren, öldürülmesine göz yuman; hangi odaktan, hangi cenahtan, hangi güçten olursa olsun hesap versin, yargılansın, cezalandırılsın istiyoruz” dedi. Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan, aralarında HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan’ın da bulunduğu Hrant’ın Arkadaşları grubu “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz” yazılı pankart açarak, “Öldür diyenler yargılansın” sloganları attı. Davaya ilişkin basın açıklamasını okuyan Yıldız Önen, “Birleştirilen davalar neticesinde yargı sürecinin en başından beri işaret ettiğimiz kamu görevlilerinin bir kısmı ilk kez hakim karşısına çıktı. Sanıkların ifadeleriyle birlikte haklılığımız bir kez daha gün yüzüne serildi. Ne diyordu sanıklardan biri, ‘Devlet olarak Hrant Dink’in göz göre göre öldürülmesine göz yumduk…'” dedi.

Basın Açıklaması Metini:

Bugünden tam 1 ay 5 gün önce yine burada, yine adalet nöbeti için toplanmıştık. Birleştirilen davalar neticesinde yargı sürecinin en başından beri işaret ettiğimiz kamu görevlilerinin bir kısmı ilk kez hakim karşısına çıktı. Ve sanık ifadeleri ile birlikte haklılığımız bir kez daha günyüzüne serildi. Ne diyordu o sanıklardan biri: “Devlet olarak Hrant Dink’in göz göre göre öldürülmesine göz yumduk…”

İşte bu acı itirafı yalnızca duymuş olmakla kalmak istemiyoruz. Göz göre göre öldüren, öldürülmesini azmettiren, öldürülmesine göz yuman; hangi odaktan, hangi cenahtan, hangi güçten olursa olsun hesap versin, yargılansın, cezalandırılsın istiyoruz. Bu ülkenin, bu toplumun bugünlerde en çok ihtiyacı olan şeyi istiyoruz: Biz adalet istiyoruz.

Adalet talebimizin, yine bir sanık beyanındaki ifadesiyle “bir dönemin bir dönemle hesaplaşması”na kurban verilmesine itiraz ediyoruz. Ucu kim, derinliği neresi olursa olsun bu cinayetin ortakları ortaya çıkarılana, hak ettikleri cezaları alan kadar adalet talebimizi dile getirmeye, adalet nöbetini tutmaya devam edeceğiz. Bedenleri olmasa da gözü kulağı burada olan dünyanın dört bir tarafındaki vicdanlı insanlar adına inatla ve umutla haykıracağız:

Biz bitti demeden bu dava bitmez…

Hrant İçin Adalet İçin…

 

Yıldız Önen

Hrant’ın Arkadaşları adına

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.