24 Haziran 2009 – Yürütme Kurulu Toplantısı

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Küresel BAK Yürütmesi olarak üç haftalık bir aradan sonra ilk toplantımızı yaptık. Gene savaş ve işgal konusunda konuşacak çok şeyin olduğu bir dönemden geçiyoruz.

Afganistan’da Amerikan ve İngiliz orduları zorlanıyorlar. Geçen hafta sonu Afganistan’da arka arkaya İngiliz askerlerinin öldürülmesi İngiltere’de savaş karşıtı seslerin yükselmesine neden oldu. Afganistan’da ölen asker sayısı 6 yılda Irak’ta ölen İngiliz asker sayısına ulaştı. Bu sayı hükümetin ve medyanın Afganistan’ın özgürleştirilmesi hikayelerine rağmen İngiltere’de askerlerin çekilmesini isteyenlerin oranının P’yi geçmesine sebep oldu.. Guardian ve BBC anketlerine göre halkın Vsı Afganistan’dan askerlerin geri çekilmesini istiyor. Ekonomik krizin etkisinin günlük hayatta sıkça his edildiği İngiltere’de, insanlar her yıl savaşa 4.6 milyar poundun ödenmesine seyirci kalmak istemiyorlar. Bu parayla dgfev online casino yılda 200.000 kişi istihdam edilebiliyor.

Amerika, İsrail’i Filistin konusunda zorlamaya devam ediyor, yerleşimcileri Filistin’de işgal ettikleri toprakları terk etmeleri için ikna etmeye çalışıyor. Bu arada İsrail tatbikat manevralarıyla İran’ı tehdit savaş gemileriyle tehdit ediyor. Her ne kadar Tarık Ali, Amerika asla İran’a saldırmaz çünkü bu rejim onların işine yarıyor dese de, yorumcular Amerika’nın İsrail’ler yeşil ışık yakabileceklerini söylüyor.

Irak’ta Bağdat bölgesinin bir hapishaneye çevrilerek direnişi püskürdüğünü iddia eden hükümet şimdi Kürt bölgesine sıçrayan intihar eylemleriyle boğuşuyor. Irak direnişinin hükümette olmayan parçaları bir araya gelerek bir platform kurdular. Bu platform Irak’ın bölünmeden işgalin bitirilmesi için planlar hazırlıyorlar.

Çin’de yaşanan etnik temizlik katliamları savaşın çok kısa zamanda pek çok başka ülke de yaşanabileceğini gösteriyor.

Bütün bu savaş ve işgal senaryoları içinde Türkiye’de barış ortamının devam ediyor olması çok önemli. Çevrenin kaynadığı bu günlerde DTP ile hükümetin en kısa zamanda bir barış yol haritası çizmesi her zamankinden daha acil bir talep.

Biz küresel barış ve adalet koalisyonu olarak bu süreçlerde hem dünyada hem Türkiye’de barışın egemen kılınması için dünya savaş karşıtları ile birlikte hareketi canlı tutmaya devam edeceğiz.

1 Eylül’de dünya barış gününde, 3-4 Ekim’de IMF karşıtı konferans’ta çeşitli etkinlikler düzenlemek için kolları sıvadık.

Her Çarşamba 12.30’da yürütme toplantıları devam ediyor…….

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply