21 Temmuz 2011 – 'Barışalım Yeter' Basında Çıkan Haberler

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Taksim”den Yükselen Ses: Barışalım Yeter! BİA Haber Merkezi – 22 Temmuz 2011

Sanatçı, aydın ve çeşitli sivil toplum kuruluşları, Aynur ve Dicle”ye destek vermek için Taksim”de “Barışalım Yeter” yürüyüşü yaptı.

“Türküleri değil, silahları susturalım, Hatip Dicle Meclis”e” diyen yaklaşık bin kişi Tünel”den Taksim Meydanı”na yürüdü.

Aynur Doğan”ın Kürtçe şarkı söylediği için “yuhalanarak” konserini yarıda kesmesine karşı ve milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle”nin Meclis”e girmesi için aydın, sanatçı birçok kişi “Barışalım Yeter” dedi.

Saat 19:00″da Tünel”de buluşan grup, Kardeş Türküler”in davulları eşliğinde “Ölüm değil, çözüm”, Hiç kimse asker doğmaz”, “Hatip Dicle meclise”, “Aynur Doğan sahneye”, “Halklar özgürlük istiyor”, “Sustur savaşların sesini sustur”, “Yükselt barışın sesini yükselt” sloganları eşliğinde yürüdü.

“Barış için inat ediyoruz”

Basın açıklamasının Türkçesini oyuncu Jülide Kural, Kürtçesini de oyuncu Serhat Ertuna okudu.

Ülkenin yeni bir çatışma ortamına sürüklendiği bu zor günlerde “endişe” duyduklarını söyleyen Kural şöyle devam etti:

“Bizler, demokrasiden, adaletten, özgürlükten, kimsenin bir diğerinin hamisi olmadığı, kardeşlikten yana olanlar inat ediyoruz. Her dilde şarkı söylemek için, barış için inat ediyoruz ve edeceğiz.”

“Sevincimiz kısa sürdü”

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku 36 adayın milletvekili çıkarmasının barış umutlarını güçlendirdiğini söyleyen Kural, “sevincimiz kısa sürdü, yargı ve siyasetin 12 Eylül yasalarını  bile zorlayan işbirliği ülkeyi yine kaotik bir iklime soktu” dedi.

Kural, halkların savaş değil, özgürlük, barış, adalet ve birlikte şarkı söylemek istediğini vurguladı ve tüm aydın, sanatçı, akademisyen, işçi, işsiz her kesimi barış şarkılarını sahip çıkmaya çağırdı.

“Biz başta Hatip Dicle olmak üzere milletvekili seçilen Blok adaylarının meclis”e taşınabilmesi için tüm engellemelerin ortadan kalkmasını, hükümetin derhal demokratik siyasetin yolunu açacak, bağlayıcı, ikna edici adımlar atmasını talep ediyoruz.”

Açıklamanın ardından konuşan İstanbul milletvekili Levent Tüzel, sanatçı Aynur”un yanında olduğunu, Kürt halkının ortaya koyduğu demokratik özerklik talebine herkesin sahip çıkması gerektiğini söyledi.

Tüzel, “13 askerin ölmesinden acı duyuyoruz, artık bu savaş bitsin” dedi.

“Aynur”a Keçe Kurdan”lı selam”

İstiklal Caddesi boyunca davul, alkış, ıslıklar eşliğinde yürüyen grup ara ara oturup “barış” diyerek hep birlikte koştu. Yürüyüş boyunca kafelerde oturan ve yolda yürüyenler hem fotoğraf çekti hem de alkışlarla destek verdi. Taksim Meydanı”na ulaşan grup, barış horonu çekti ve Aynur”a destek için “Keçe Kurdan” şarkısını söyledi.

Destek verenler

Antikapitalist Öğrenciler, Barış İçin Kadın Girişimi, Barış İçin Sanat Girişimi, Barış İçin Vicdani Ret Platformu, Blok Akademi Grubu, Doğu Güneydoğu Dernekleri Platformu, DurDe, Evrensel Kültür Dergisi, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Küresel BAK, Küresel Eylem Grubu, Lambdaİstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Özgürlük İstiyoruz İnisyatifi, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği, Türkiye Yazarlar Sendikası, Demokrasi ve Özgürlük Hareketi, Devrimci Sosyalist İşçi Partsi (DSİP), Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP), Sol Arayış, Yeşiller Partisi. (NV)

Taksim”de “Barışalım Yeter” eylemi

Net haber -22 Temmuz 2011

Kendilerine “Barış İnisiyatifleri” adını veren ve aralarında İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Barış İçin Kadınlar Girişimi, Özgürlük İstiyoruz İnisiyatifi ile birçok sivil toplum kuruluşunun bulunduğu eylemciler, “Türküleri Değil, Silahları Susturalım ve Hatip Dicle Meclise” casino online diyerek eylem yaptı.

Taksim Tünel Meydanı”nda, dün saat 19.00″da bir araya gelen “Barış İnisiyatifi” eylemcileri, son günlerde yaşanan olaylarla ilgili eylem yaptı. Aynur Doğan”ın sahnede türkü söylerken bazı vatandaşlarca yuhalanmasını protesto etmek ve Hatip Dicle”nin meclise girmesini isteyen grup üyeleri Taksim”de buluştu. Tünel meydanında toplanan yaklaşık 300 kişilik grup, Taksim Meydanı”na kadar yürüdü. Grup üyeleri Galatasaray Meydanı”na gelince İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel bir açıklama yaptı. Levent Tüzel, “Sizi barışa sahip çıktığınız için, kardeşliğimize sahip çıktığınız için, silahlar değil türküler konuştu dediğiniz için kutluyorum” dedi. Tüzel, “Halkımızın sanatçısı olan Aynur Doğan gibi sanatçılarımıza, insan haklarına saygılı aydınlarımıza, yazarlarımıza sahiplenmek durumundayız. Silahlar konuşmamalı, Türküler konuşmalı” şeklinde konuştu. Tüzel, son olarak “Diyarbakır”da yaşanan çatışmalar sonucu halkımızın evlatlarının kaybedilmiş olmasından ortak bir acı ve üzüntü duyuyoruz” dedi.

“Barışalım Yeter” pankartı, davul ve trampetlerle Taksim Meydanı”na gelen grup, burada olaysız şekilde dağıldı.

“Türküleri Değil Silahları Susturalım”

DHA – 22.07.2011

Kendilerine “Barış İnisiyatifleri” adını veren birçok STK Taksim”de “Barışalım Yeter” eylemi yaptı.

Taksim Tünel Meydanı”nda saat 19. 00″da bir araya gelen ve kendilerine “Barış İnisiyatifi” adını veren grup, Aynur Doğan”ın sahnede türkü söylerken bazı kişilerce yuhalanmasını protesto etmek ve Hatip Dicle”nin Meclis”e girmesi için eylem yaptı. Tünel Meydanı”nda toplanan yaklaşık 300 kişilik grup, Taksim Meydanı”na kadar yürüdü. Grup üyeleri, Galatasaray Meydanı”na gelince İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel burada bir açıklama yaptı. Levent Tüzel açıklamasında, “Sizi, sizleri barışa sahip çıktığınız için, kardeşliğimize sahip çıktığınız için “silahlar değil türküler konuşsun” dediğiniz için kutluyorum. Aynur Doğan gibi sanatçılarımızı, insan haklarına saygılı aydınlarımızı, yazarlarımızı sahiplenmek durumundayız. Silahlar konuşmamalı, türküler konuşmalı” dedi. Daha sonra “Barışalım Yeter” pankartları taşıyan grup davul ve trampetler çalarak Taksim Meydanı”na geldi. Burada halay çeken grup olaysız şekilde dağıldı.

Taksim”de binler “barışalım yeter” dedi

Evrensel 22.07.2011

Milletvekilliği düşürülen Hatip Dicle’nin Meclise girmesi ve Caz Festivali”nde Aynur Doğan”ın maruz kaldığı ırkçı tepkiyi protesto için binlerce kişi dün İstanbul”da Taksim Meydanı”nda “Barışalım Yeter” yürüyüşü gerçekleştirdi.

Saat 19.00’da Tünel Meydanı’nda toplanan, aralarında birçok aydın ve sanatçının da bulunduğu binler buradan alkış ve sloganlarla Taksim Meydanı’na yürüdü. Katılımcılar yürüyüşte hep bir ağızdan “Aynur Doğan sahneye, Hatip Dicle Meclise”, “Hiç kimse asker doğmaz”, “Sustur savaşların sesini sustur”, “Yükselt barışın sesini yükselt” sloganlarını haykırdı.

İstiklal Caddesi boyunca davul, alkış, ıslıklar eşliğinde yürüyen grup, ara ara oturup “barış” diyerek hep birlikte koştu. Yürüyüşe çevredeki vatandaşlar da alkışlarla destek verdi. Taksim Meydanı’na ulaşan grup, burada barış horonu çekti ve Aynur Doğan”a destek için “Keçe Kurdan” şarkısını söyledi.

Yürüyüşe Barış İçin Sanat, Blok Akademi Grubu, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Türkiye Yazarlar Sendikası, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği, Evrensel Kültür Dergisi”nin de aralarında olduğu birçok kurum destek verdi.

Yapılan yürüyüşün ardından yapılan basın açıklaması Türkçe ve Kürtçe okundu. Oyuncu Jülide Kural’ın Türkçe, Serhat Ertuna’nın ise Kürtçe okuduğu açıklamada, barış sürecinin yara almasından endişe duyulduğuna dikkat çekildi. Irkçı, milliyetçi naraların kulakları tırmaladığına, barış umutlarının yara aldığına dikkat çekilen açıklamada, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Blokunun başarısını antidemokratik uygulamalarla gölgelemeye çalışıldığına değinildi. “Bu yol barışın yolu değildir. Halklar savaş istemiyor, acı istemiyor, gözyaşı, bomba sesleri istemiyor! Barış şarkılarını birlikte söylemek istiyor. Halklar özgürlük istiyor, barış ve adalet istiyor” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, aydın, sanatçı, akademisyen, işçi, işsiz, herkes ve her kesim barışa, barış diline, barış şarkılarına sahip çıkmaya çağrıldı.

TÜZEL: ‘ARTIK BU SAVAŞ BİTMELİ’

Yürüyüşe katılan Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku Milletvekili Abdullah Levent Tüzel de grup, Galatasaray Lisesi önüne geldiğinde bir konuşma yaptı. Aynur Doğan’ın yanında olduklarını ve Kürt halkının demokratik özerklik iradesine herkesin sahip çıkması gerektiğini dile getiren Tüzel, Zeytinburnu’daki olaylara dikkat çekerek, “Ülke iç savaşa doğru götürülmeye çalışılıyor. Bu durumun hiç kimseye yararı olmaz. Bu durumdan en fazla zararı, yine bu ülkenin halkları ve emekçileri görecek. Yaşanan ölümlerden acı duyuyoruz, artık bu savaş bitsin” dedi.

Taksim”de “Barışalım Yeter” eylemi

Cihan – 22.07.2011

Kendilerine “Barış İnisiyatifleri” adını veren ve aralarında İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Barış İçin Kadınlar Girişimi, Özgürlük İstiyoruz İnisiyatifi ile birçok sivil topl …

İSTANBUL- Kendilerine “Barış İnisiyatifleri” adını veren ve aralarında İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Barış İçin Kadınlar Girişimi, Özgürlük İstiyoruz İnisiyatifi ile birçok sivil toplum kuruluşunun bulunduğu eylemciler, “Türküleri Değil, Silahları Susturalım ve Hatip Dicle Meclise” diyerek eylem yaptı.

Taksim Tünel Meydanı´nda, dün saat 19.00´da bir araya gelen “Barış İnisiyatifi” eylemcileri, son günlerde yaşanan olaylarla ilgili eylem yaptı. Aynur Doğan´ın sahnede türkü söylerken bazı vatandaşlarca yuhalanmasını protesto etmek ve Hatip Dicle´nin meclise girmesini isteyen grup üyeleri Taksim´de buluştu. Tünel meydanında toplanan yaklaşık 300 kişilik grup, Taksim Meydanı´na kadar yürüdü. Grup üyeleri Galatasaray Meydanı”na gelince İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel bir açıklama yaptı. Levent Tüzel, “Sizi barışa sahip çıktığınız için, kardeşliğimize sahip çıktığınız için, silahlar değil türküler konuştu dediğiniz için kutluyorum” dedi. Tüzel, “Halkımızın sanatçısı olan Aynur Doğan gibi sanatçılarımıza, insan haklarına saygılı aydınlarımıza, yazarlarımıza sahiplenmek durumundayız. Silahlar konuşmamalı, Türküler konuşmalı” şeklinde konuştu. Tüzel, son olarak “Diyarbakır”da yaşanan çatışmalar sonucu halkımızın evlatlarının kaybedilmiş olmasından ortak bir acı ve üzüntü duyuyoruz” dedi.

“Barışalım Yeter” pankartı, davul ve trampetlerle Taksim Meydanı”na gelen grup, burada olaysız şekilde dağıldı.

CİHAN

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.