22 Mart 2013 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

DİYARBAKIR’DA MİLYONLAR ‘BARIŞA EVET’ DEDİ!

barisaevet-2Öyle günler vardır ki, toplumların ve ülkelerin tarihinde yeni ufuklar açar, yeni başlangıçlar için dönüm noktası olur. 2013 Newrozu da işte böyle bir başlangıcın işaretlerini verdi. Diyarbakır’da milyonlar, Türkiye halklarının ve bütün dünyanın gözü önünde ‘barışa evet’ dedi. Barış umutlarımız arttı, 30 yıldır süren savaş sona eriyor. Her yerde barışın diliyle konuşulacak. Diyarbakır’da okunan mesaj gayet açık ve net: “Halayla horon, zeybek kardeştir. Öfkeyi, acıyı, nefreti bir yana bırakıp, helalleşebilmeliyiz. Bu bir son değil, yeni bir dönemin başlangıcıdır. Çabalar boşa gitmedi, Kürtler kimliğini yeniden kazandı. Silahlı direniş bitti, sıra demokratik siyasette. Artık silahlar sussun, fikirler ve siyaset konuşsun.”

Kısacası Kürtler, “savaşmayalım, barışalım” diyor.

Hükümet de savaşın bitirilmesi konusunda “İmralı süreci”ni başlatarak ve devam ettirerek olumlu bir inisiyatif göstermiştir. Aynı yönde çabaların TBMM çalışmalarına da yansımasını bekliyoruz.

Artık vazgeçmek yok, bir daha savaş istemiyoruz.

Yıllar boyunca çok acı yaşandı. Ama işte bu kirli ve korkunç savaş bitiyor. Biz savaş karşıtları olarak bundan mutluluk duyuyoruz. Bugüne kadar barış için emek harcayan, fikir üreten, meydanları dolduran herkese teşekkür ederiz. Bundan sonra adınız bu barışla anılacak.

Barışın kalıcı olması için önümüzde yapılması gereken önemli işler var, özellikle TBMM’ye büyük görevler düşüyor. Ama hep birlikte en önemlisini gerçekleştirdik, barışa giden yolu açtık. Buradan dönüş yok.

Gençler dağlarda ölmeyecek, analar ağlamayacak. Bundan büyük sevinç olur mu?

Barışa evet.

 

Faruk Sevim

KÜRESEL BARIŞ VE ADALET KOALİSYONU
22 Mart 2013

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.