22 Eylül 2010 – Yürütme Kurulu Toplantısı – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba,

Bayram tatili sonrası yaptığımız yürütme toplantısında Amerika’nın Irak’tan çekiliyorum demesine rağmen özellikle Ortadoğu’da savaş rüzgârlarının bir türlü dinmediğini konuştuk.

Amerikan gözetiminde yapılan Filistin-İsrail görüşmelerinde bir türlü sonuç alınmadığı gibi, aksine Filistin’deki hareketi bölen bir sürece girildi. Amerika ve diğer ülkelerin ısrarlarına rağmen İsrail, Filistinlileri anlaşmaya ikna edebilecek en ufak bir değişiklik önerisini kabul etmiyor.

İran’ın tehdit olarak görülmesi neredeyse her hafta başka bir şekilde Amerika ve Avrupa basınında yer alıyor. İran devleti de her seferinde tehdit oluşturmadıklarını ama saldırı olursa yenebilecek güce sahip olduklarını anlatıyor.

Irak’tan Amerikan askerlerinin bir kısmının çekilmesi maalesef Irak’ta pek bir şey değiştirmedi. Hükümet oluşturmakta zorlanan Irak’ta her gün bombalar patlamaya devam ediyor. En son 21 Eylül’de Kerkük’te patlayan bomba gene ölümlere neden oluyor.

Afganistan’da bu hafta yapılan seçimler tehdit, bombalamalar, sahte oylarla şimdiden oldukça şaibeli bir sonuç beklentisi oluşturdu. 31 Ekim’de açıklanacak sonuçların pek bir değiştirmeyeceği belli. Amerika’nın diğer ülkelere asker için çağrısı devam ederken 9 ayda 531 NATO askerinin öldürülmüş olması bu çağrıya olumlu cevap vermeyi zorlaştırıyor.

Böyle bir ortamda barışın sesini yükseltmek için kamuoyunda savaşın ve silahlanmanın teşhirine devam etmek gerektiğini konuştuk. Bu amaçla, Nükleer silahlardan temizlenmiş bir dünya için (www.global-zero-now.de) Almanya’dan yola çıkan Wolfgang ve Brigitte Schlupp çiftinin bisikletli yürüyüşüne destek vermeye karar verdik.

“Global zero now” hareketi dünyanın nükleer silahlardan arındırılması için çalışmalar yürütüyorlar. 15 Temmuz’da yola çıkmışlar, Avrupa’yı dolaşıp Ocak’ta İran’a varmayı düşünüyorlar. Yol boyunca Birleşmiş Milletlerin “Mayors for Peace – Barış için Belediye Başkanları” olduğu şehirlere gidip, orada belediye başkanlarıyla görüşüp, nükleer silahsızlanma için kamuoyu oluşturmaya çalışıyorlar. Türkiye’de İstanbul, Bursa, Ankara ve İncirlik belediye başkanlarını ziyaret etmeye çalışıyorlar. 11-12 Ekim’de İstanbul’a tekrar geldiklerinde birlikte bir basın açıklaması ile gezilerini kamuoyu ile paylaşmayı düşünüyoruz.

İngiltere’den Filistin için bir yeni yardım konvoyu (http://www.vivapalestina.org/home.htm) geçen hafta yola çıktı. Türkiye üzerinden Mısır’dan Gazze’ye yardım götürmeyi amaçlayan konvoy şu anda Avrupa’da. Türkiye’deki programı kesinleşince grupta duyuruları yapacağız.

Yürütme kurulu her hafta Çarşamba 12.30’da yapılıyor…

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.