21 Mayıs 2009 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ŞİMDİ BARIŞIN SESİNİ YÜKSELTME ZAMANIDIR!

Yerel secimler sonrası, DTP’ye yönelik başlatılan operasyon ve tutuklamalar devam ediyor. Kurt halkının barış taleplerini en çok dillendirdiği ve barış ihtimalinin çok güçlü bir olanak haline geldiği günlerde bu kabul edilemez bir durumdur.

Bu tür politikalar Kürt halkının onurunu kırmakta ve birlikte yasama duygusuna, barış girişimlerine zarar vermektedir.  Çatışma ortamını derinleştiren, konuşmayı değil savaşmayı, diyalogu değil dışlamayı baskın kılan bu tutumlardan süratle vazgeçilmelidir.

Kürt halkının yasal ve meşru temsilcisi DPT’nin yönetici ve üyeleri serbest bırakılmalıdır. Operasyonlarla, sınır ötesi harekâtlarla bir çözüme gidilemediğini artik herkes biliyor ve kabul ediyor. Aynı hataları tekrarlamanın hiç bir yararı yok.

Çözüm, savaş politikaları ve şiddetten değil, barış ve diyalog yolundan geçer. Barış ortamına ve bu konudaki girişimlere zarar verecek bir adım atılmamalıdır.

Biz savaş karşıtları, barış aktivistleri bugün daha yüksek bir sesle, “Barışa bir şans verin!” diyoruz.

Kimse kimsenin sınırlarını ihlal etmesin. Tepesinde savaş uçakları uçurmasın ve bomba yağdırmasın.

Bölgemiz halklarının savaşlardan ve işgalden çektikleri yeter!

Biz biliyoruz ki, Kurt sorunu Türkiye sınırlarının dışından kaynaklanmıyor. Kürt sorunu demokrasinin sınırlarının darlığından kaynaklanmaktadır. Kurt sorunu, barışçıl çözümü reddeden zihniyetin, ayni zamanda demokratik alan üzerinde uyguladığı, milyonlarca insanın dilini, kimliğini, siyasi temsilcilerini, kültürünü görmezden gelen baskıcı yaklaşımın urunudur.  Çözüm için adim atılması, sorumluluk üstlenilmesi ve barış için harekete geçilmesinin gerektiği bir dönemde, sorunu silahla çözeceğini düşünenler, yeni operasyon ve harekâtların peşinde olanlar, halkların kardeşlik duygusuna ve bir arada yasama isteğine en büyük darbeyi vurmuş olacaklar.  Savaş ve şiddet politikalarından, askeri harekâtlardan, sinir ihlallerinden vazgeçin.

Silahlar kesin olarak susmalıdır. En zayıf barış ihtimali bile savaşın sürmesinden bin kat iyidir.  DTP’ye yönelik baskı ve engellemelere son verilmelidir. Parlamentodaki tüm partiler barış surecine katkıda bulunmalıdır.

Şimdi barışın sesini yükseltme zamanıdır. Dünyada, bölgemizde ve ülkemizde BARIS istiyoruz!

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.