21 Mart 2011 – “Savaşa, işgale, bombardımanlara hayır!” Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Küresel BAK, 21 Mart’ta Libya’nın bombalanmasına karşı yazılı bir basın açıklaması yaptı. Küresel BAK yürütme kurulu üyesi Kerem Kabadayı imzalı “Savaşa, işgale, bombardımanlara hayır!” başlıklı basın açıklamasının metni aşağıdadır.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı uyarınca koalisyon güçleri Libya’yı bombalamaya başladı. Irak işgali 19 Mart 2003’te başlamıştı, Libya’ya saldırı da 19 Mart 2011’de başladı. Her iki saldırı arasında sanıldığı gibi büyük farklar yok. Her iki ülke de toprak altı ve toprak üstü kaynaklar zengini, petrol, doğalgaz ve nakit para zengini. Her iki ülkenin de başında batı jargonunda diktatör olarak sıfatlandırılan yöneticiler var. Her iki ülkede de batı anlamında demokrasi yok. Her ikisinde de batılı anlamda insan hakları korunmuyor. Her iki ülke yönetici sınıfı da kendi halkı üzerinde şiddet uygulamada her hangi bir beis görmüyor.

Her iki ülke yönetici sınıfı da batının taleplerine, onların istediği denli açık değil. Her ikisi de uluslararası hukuktan çok kendi hukuklarını önemsiyor. Her ikisine müdahalede de Birleşmiş Milletler kararı var ancak muhalif olanlar veto haklarını kullanmıyor. Irak işgalinde savaş çığırtkanı ABD, Libya’ya saldırıda ise Fransa. Ancak birinde aykırı olanlar hemen kendilerini gösterdiler; Almanya, Çin, Rusya, Hindistan, Brezilya. Diğerinde sessizce iç geçirmişlerdi. Şimdi 8 yıl öncesi diskurları bir kez daha dinliyoruz; “demokrasi yok getireceğiz”, “insan hakları ihlal ediliyor”, “koruyacağız.” Buna inanmamız için hiçbir gerekçe yok. Emperyalist güçler uzun bir süredir işgal politikaları için “insani yardım amaçlı müdahale” terimini kullanıyor. 8 yıl içinde Irak’ta yaşananlar, insani maliyetler, toplumsal yıkım, ekonomik çöküntü apaçık ortadayken Fransa, İngiltere ve ABD gibi ülkelerin Libya’ya insani amaçlı müdahalede bulunduğuna inanmıyoruz. Biliyoruz ki bu güçler, girdikleri yerleri darmaduman etmeden, zenginliklerine zenginlik katmadan o ülkelerden çıkmıyorlar, çıkmak istemiyorlar. Biz savaş karşıtları 8 yıl önce nerede duruyor ve ne söylüyorsak bugün de aynı yerde duruyor ve aynı vurguları küresel savaş karşıtı hareketin parçası olarak yapmaya devam ediyoruz.  Aksi, dünya jandarmalığına kendinden tayinli aktörlerin, kendi çıkarları için herhangi bir ülkeye saldırma ve işgal politikalarını normalleştirmek anlamına gelir. Libya’nın bombalanmasını hemen durdurun! Türkiye hiçbir şekilde Libya’nın bombalanmasının ve işgal edilmesinin ortağı olmamalıdır! Diktatörleri, zaten bu insanları ve rejimleri yıllar boyunca destekleyen emperyalizm engelleyemez. Demokrasi, bir ülkenin bombalanmasının ürünü olarak şekillenemez. Bizler, dünya çapındaki savaş karşıtı koalisyonlarla birlikte tüm barış yanlılarını, tüm savaş karşıtlarını 26 Mart Cumartesi günü saat 16.00’da yapacağımız “Savaşa ve işgale hayır” gösterisine katılmaya çağırıyoruz.

Kerem Kabadayı

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına

İletişim: www.kureselbak.org, kureselbak@gmail.com, (536) 219 63 41

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.