21 Ekim 2009 – Yürütme Kurulu Toplantısı

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Berlin’deki uluslar arası Afganistan işgaline ve Nato’ya karşı iki toplantıda da savaş karşıtı hareketin önümüzdeki süreçte önceliğinin Afganistan bölgesi olması gerektiği tartışıldı. Amerika, NATO’yu kullanarak Afganistan işgalini sürdürmeye çalışıyor. Türkiye, Amerika’nın en çok destek istediği ülkelerin başında geliyor. Son MGK toplantısında bu konunun geniş yer tuttuğu basına yansıdı. Afganistan işgalinin hiçbir sorunu çözmeyeceği aksine bölgeye şiddet ve istikrarsızlığı getirdiği artık kanıtlanmış olmasına rağmen daha fazla sayıda ülkeden daha çok asker göndermeye niyetliler. Biz savaş karşıtları olarak bu işgalin bir an önce bitirilmesini, tüm askerlerin evlerine geri dönmelerini istiyoruz. “Afganistan’da işgal demokrasi değil, yıkım getiriyor” sloganıyla yeni bir kampanya örgütleyeceğiz.

Türkiye’de barışa bir şans verildi. “Şimdi barış zamanı” sloganımız en çabuk hayatta geçen sloganlardan biri oldu. Bu sürecin uzun ve zikzaklı olacağı kesin ama ilk adımlar atıldı. Bu süreçte Küresel BAK olarak barışın korunabilmesi için atılan her adıma destek olacağız. “Gelin, Barışalım” sloganıyla toplantılar, konferanslar, basın açıklamaları yapmayı düşünüyoruz.

Genel olarak silahlanma özel de nükleer silahlanma dünya barışın önündeki en büyük engel. Uluslar arası barış hareketi silahlanmaya karşı kampanyalar örgütlüyor. Biz de bu kampanyaların bir parçası olmak için hazırlıklara başladık.

Bu üç kampanyaya ilişkin slogan ve etkinlikleri tartışmak için 28 Ekim Çarşamba akşamı Kadıköy’de, 4 Kasım Çarşamba ise Beyoğlu’nda aktivist toplantıları yapacağız. Herkesi tartışmalara bekleriz. Toplantılara gelemeyecek olanlar mail grubumuzu kullanarak tartışmalara katılabilirler. Mailleri baris_ve_adalet@yahoogroups.com Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır veya kureselbak@gmail.com Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır adreslerine gönderebilirsiniz.

Aşağıda kampanyalar hakkında ilk etapta bir araya getirebildiğimiz öneriler var.

 1. Afganistan işgalinin anlatılan nedenini hatırlatmakla işe başlayabiliriz. Artık kimse hatırlamıyor ama Afganistan 11 Eylül’ün sorumlularını yakalamak için işgal edildi. Usame Bin Ladin Afganistan dağlarında “görülmüştü”. 2001’de başlayan işgal hala devam ediyor ama Ladin’den ses seda yok, insan dağ keçisi olsa bu kadar uzun zamandır saklanamaz dağlarda.
 2. NATO, Afganistan işgalinin temel gücü. NATO hakkında yeniden bilgilendirme yapabilir ve NATO’nun teşhirini gerçekleştirebiliriz.
 3. Türkiye’nin Afganistan’da ne işi olduğu ise kampanyada başlı başına bir teşhir konusu olabilir. “Ne işi var Türkiye’nin Afganistan’da?”. Türkiye ne kadar meraklı NATO ile birlikte “Barış gücü” olmaya. Afganistan işgalinde Türkiye’nin maliyeti ne?
 4. Bir de Afganistan’da kaç bin işgalci asker var sorularına yanıt versek iyi olur. Kullandıkları silahlar. Bir dönem çocukları parçalayan bombalar gündeme düşmüştü, tam adını hatırlamıyorum ama “kilim bombası” mıydı?
 5. Daha fazla bilgilenme için akademisyen ve gazetecilerle bir toplantı örgütleyebiliriz.
 6. Basılı malzemeler oluşturabiliriz.
 7. BAK aktivistlerinin olduğu her şehirde başlangıç için “Afganistan” toplantıları örgütleyebiliriz. Kampanyayı anlatabiliriz.
 8. Uluslar arası bir toplantı düzenlenebilir.
 9. Mart sonu Nisan başında büyük bir etkinlik çağırabiliriz.

Gelin Barışalım çerçevesinde de

 1. Bir basın açıklamasıyla barış adımlarını desteklediğimizi duyurabiliriz.
 2. Geniş katılımlı bir konferans düzenleyebiliriz.
 3. Barış anneleri inisiyatifini ziyaret edebiliriz, uluslar arası bir barış anneleri konferansı düzenleyebiliriz.
 4. Bildiri hazırlayabiliriz.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply