20 Mart 2012 – "Irak'ı Özgürleştirme Operasyonunun Üzerinden 9 Yıl Geçti!" Yazılı Basın Açıklaması- İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

2003 yılının 20 Mart gecesinde Irak işgal edilmeye başlanmıştı. Savaş suçlarının tartışmasız en büyüklerinden birisini işleyen G. W. Bush’un emriyle ABD ordusu desteğini aldığı ülkelerle birlikte Irak’ı bombalamaya başlamıştı.
Savaşı savunan, savaşı meşrulaştırmaya çalışan ve G. W.Bush’un politikalarını meşrulaştırmaya çalışan medya, Bağdat’ın bombalanmasını, neredeyse havai fişek gösterisi yapılıyormuş gibi anlatıyordu. Resmi ölü sayısını bilmiyoruz ama uluslar arası kamuoyu 1 milyon Iraklının işgalin sonucunda öldürüldüğü konusunda konsensüs içinde.
1 milyon Iraklı. Milyonlarca Iraklı göç etmek zorunda kaldı.
Biz savaş karşıtları, işgalin sonucunda yaşananları, işgalin gerekçelerini, bir kitapçık nbso online casino reviews halinde bir araya getirdik.“9 yıllık işgalin fotoğrafı” işgalin insani, sosyal, politik ve ekonomik sonuçlarının ne kadar korkunç olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Aşağıdaki sayılar işgalcilerin Irak halkına uyguladığı şiddetin korkunç yüzünü bir kez daha hatırlatıyor:
•    Bir milyon evsiz, barksız kadın
•    Dört milyon yetim çocuk
•    İki milyon beş yüz bin Iraklı can kaybı
•    Sekiz yüz bin kayıp
•    Dört buçuk milyon göçmen. (Bunlar sığınmacı olarak çeşitli ülkelere dağılmış durumundalar)
İşgalin yol açtığı yıkımın çok daha korkunç sonuçlarını ekte gönderdiğimiz kitapçıkta bulabilirsiniz.
Irak işgalinin 9 yılı “ABD için yeni bir Vietnam, insanlık için dram” başlığıyla özetlenebilir.
Irak’ta, Afganistan’da işgalleri gerçekleştiren ve işgal politikalarıyla 21. Yüzyılın hegemonik gücü olmayı amaçlayan ABD planlarını gerçekleştiremedi.
İşgale maruz kalan halkların direnişleri ve savaş karşıtlarının mücadelesi, ABD’nin bu başarısızlığında temel bir rol oynadı.
ABD’nin 9 yıllık Irak işgalinin sonuçlarının bir kez daha hatırlanması önemlidir.
Irak işgalinin gerekçeleri ile sonuçlarının ortaya konulması ve bu işgale karşı yapılan mücadelelerin bilinmesi tüm dünyadaki savaş ve işgal karşıtı hareketlerin mücadele deneyimlerini artıracaktır.
Bu nedenle bir kez daha Irak İşgalinin 9. yılında ortaya çıkan korkunç sonuçları hep birlikte hatırlayalım, hatırlatalım.

Nilüfer Uğur Dalay
Küresel BAK İstanbul Yürütme Kurulu üyesi

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.