20 Eylül 2004- Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

IRAK’TA İŞGALE SON – FİLİSTİNE ÖZGÜRLÜK İÇİN

27 EYLÜL’DE ANKARADA’YIZ

Tüm dünya savaşa kaşı çıkmaya deva ediyor. Bush hükümeti Irak’taki işgaline devam ederken İsrail’e sömürgeciliğini devam ettirebilmesi için 10 milyar dolar gönderiyor. İsrail ise ABD’den aldığı güçle Filistin üzerinde imha politikalarına devam ediyor ve Yaser Ararafat’ı sürgüne göndermekten, hatta ortadan kaldırmaktan söz edebiliyor. Bush yönetimi 2.7 trilyon dolar askeri endüstriye harcayacak. ABD’nin savaşı ve işgali sadece Citibank, Chase, Haliburton, ExxonMobil ve diğer petrol ve silah devi tekel ve şirketlere yarayacak.

Dünya Savaş Karşıtları bütün bu saldırılara ve ABD hegemonyasına karşı barışı egemen kılmaya çalışıyor. Arap savaş karşıtı hareketi önerisiyle Avrupa Barış Hareketinin kabul ettiği ‘27 Eylül Dünya Küresel Savaş Karşıtları günü’  örgütleniyor.  27 Eylül gününün seçilmesinin nedeni 28 Eylül 2000’de başlayan İkinci İntifadanın üçüncü yıldönümü olması. İsrail’in Arafat’a ve Filistin halkına yönelik şovenist tutumu, tüm Filistinlilerin, tüm savaş karşıtlarının öfkesini daha da artırıyor.

Uluslararası örgütlenen bu gösteriler dünyada 25 Eylül ile 28 Eylül arasında yapılacak. Arap dünyasında daha çok 26 ve 28 Eylül’de gösteriler gerçekleşecek. Avrupa’da Savaş Karşıtı Koordinasyonun eylem günü 27 Eylül ve diğer bölgelerde 25 Eylül’de eylemler gerçekleştirilecek.

Savaş karşıtı hareketin en önemli merkezlerinden biri olan Amerika’daki  A.N.S.W.E.R. Koordinasyonu bu hafta boyunca etkinlik düzenliyor. Amerika’da gösteriler San Fransisco, Los Angeles, New York City, Seattle’da 28 Eylül’de gerçekleşecek.

Gösteriler  39 ülkede yapılacak. Ülkelerin isimleri, Mısır, Avusturya, Avusturalya, Bahren,  Belçika, Kanada, Kıbrıs, Danimarka, Cezayir, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hindistan, İran, Irak, İrlanda, Japonya, Lübnan, Makedonya, Meksika, Maroko, Hollanda, Norveç, Pakistan, Filistin, Polonya, Portekiz, Güney Afrika, Güney Kore, İspanya, Sudan, Suriye, Tayland, Türkiye, ABD, İngiltere,  Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri.

Türkiye’de de Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu 27 Eylül’de Ankara’da bir miting örgütlüyor. Hükümet, ABD ile pazarlık yapıyor. Irak’a aker göndermenin, kanın pazarlığını yapıyor. Türkiye Irak’taki işgale, ABD’nin bekçiliğini yapmaya ikna edilmeye çalışılıyor. ABD ile Türkiye Kürtler hakkında kirli pazarlıkları sürdürüyorlar. Türkiye’nin Irak’a asker göndermesi emperyalistlerin saplandığı işgal bataklığına Türkiye’nin de saplanması demektir.

Bu haksız işgale hayır diyen,

İşgale son vermenin yolu direnen Irak ve Filistin halklarının yanında olmaktır diyen,

Türiye Irak’a asker göndermesin diyen,

Türk Kürt kardeşliği bozulmasın diyen,

Savaş değil barış isteyen

Herkesi, her kurumu Ankara’daki Barış Yürüyüşümüze davet ediyoruz.

Seslerimizi birleştirelim, elele verelim.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.