2 Mart 2015 – “Barışa Söz Veriyoruz” Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

A3_Doviz1_on_revİki yıldır sürmekte olan Barış ve Çözüm Süreci yeni bir aşamaya ulaştı. A.Öcalan, PKK’nin silahlarını bırakmasını istedi, ayrıca 10 maddelik çözüm planını kamuoyunun tartışmasına sundu. Hükümet ise bu 10 maddenin tartışmak için uygun başlıklar olduğunu kabul etti.

Büyük Usta Yaşar Kemal’in bu barış gerçekleşene kadar yaşamaya devam etmesi açıklamaya ayrı bir anlam kazandırıyor. Bu vesileyle kendisini bir kez daha selamlıyoruz.

Artık barış ve çözüm süreci çok daha somut konularda sürdürülebilecek, en önemlisi de bir daha silahlar patlamayacak, insanlar ölmeyecek. Tartışma, müzakere, görüşme her şey barışçı ortamlarda gerçekleşecek. İşte taraflar asıl olarak ortaklaşa bunun sözünü verdiler. Süreci yürütmekte olan AKP ve HDP kalıcı bir barış için söz verdiler. Bizler, barış aktivistleri bu sözlere şahitlik ediyor, barış için çaba göstermeye devam edeceğimize biz de söz veriyoruz.

Barış yolunda çok adımlar atıldı, çok çabalar gösterildi. Pek çok defa sürecin bittiğini, savaşın tekrar başladığını zannettik. Ama neyse ki savaş tekrar başlamadı. Şimdi artık kalıcı barışa çok daha fazla yaklaştık.

Çatışma ve şiddet ortamının nihayete ermesi, barışın kalıcı hale gelmesi, müzakerelerin olumlu bir şekilde sonuçlanması için biraz daha gayret gerekiyor. Bizler, barıştan yana olanlar, bir daha savaş ortamına dönülmemesi için, Kürt vatandaşlarımızın temel haklarının tanınması için, daha demokratik bir Türkiye için ısrarcı ve takipçi olacağız.

Yapılan ortak açıklama, sürecin barış yönünde hızlanmakta olduğunun bir işaretidir. Barış süreci aynı zamanda Türkiye’nin demokratikleşmesinin de önünü açacaktır. Bu vesileyle hükümetin İç Güvenlik Yasa tasarısındaki anti-demokratik maddeleri bir an önce geri çekmesi, barış süreci için kısa vadede yapacağı en hayırlı iş olacaktır.

Şimdi bizlere, eşitlik, özgürlük ve demokrasi isteyenlere çok büyük bir görev düşüyor. Türkiye’de yaşayan bütün halkların özgürlüğünü talep eden bir barış hareketi, bunun için sokaklara çıkacak yüz binlerce kişi, bu sürecin gerçek bir eşitlikle sonuçlanmasına büyük katkı sunacaktır.

Çözümün kalıcı bir barışa evrilmesi için, Hükümetle HDP heyetinin yaptığı açıklamada kamuoyuna sunulan maddelerin somutlaşması için hızlı adımlar atılmalı, Kürt halkının temel hakları, talepleri tanınmalı, yasal ve anayasal düzenlemeler biran önce yapılmalıdır.

Kürt sorununda çözüm için, kalıcı barış için şimdi daha fazla gayret zamanı!

Faruk Sevim

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına

2 Mart 2015

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.