19 Ocak 2012 – Hrant Dink Anması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

On binler hüzün ve öfke ile haykırdı: Hrant Dink burada
5 yıl önce Agos gazetesi önündeki silahlı saldırıda öldürülen Hrant Dink’i İstanbul’da on binlerce kişi andı.  Taksim Meydanı’nda toplanan on binlerce insan Türkçe, Kürtçe ve Ermenice ‘Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz’ pankart ve dövizleri taşıdı.
Yürüyüşe Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, çocukları ve kardeşleri,  milletvekilleri, sanatçılar, yazarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve Batman’da askerlik yaparken arkadaşının tüfeğinden çıkan kurşunla şehit olan Ermeni asıllı asker Sevag Şahin Balıkçı’nın ailesi de katıldı.
Agos’un önüne kadar yürüyen on binlerce insan “Bu Dava Böyle Bitmeyecek”, “Öldür diyenler yargılansın”, “Hepimiz Hrant’ız, Hepimiz Ermeni’yiz” ve “Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları attılar.

‘AYIPTIR, ZULÜMDÜR, GÜNAHTIR’
Agos’un önünde Hrant Dink’in vurulduğu anda yapılan saygı duruşundan sonra Hrant Dink`in eşi Rakel Dink ve oğlu Arat Dink  Agos Gazetesi`nin camından kalabalığa el salladı. Daha sonra Hrant’ın Arkadaşları adına konuşma yapan gazeteci ve yazar Karin Karakaşlı, ‘bu kepazeliğe son verilmesini’ isteyerek ‘Ayıptır, zulümdür, günahtır’ dedi. “19 Ocak bir anma günü değil. Hiçbir zaman olmadı. Herkes acısının yaşandığı gün bir başına kahroldu” diyen Karakaşlı, “Sonra 23 Ocak geldi, Türk düşmanı ilan edilen bir Ermeni gazetecinin cenazesi hepimizi buluşturdu. Onu güpegündüz bu caddede sırtından vurdular hepimizi de görgü tanığı kıldılar” şeklinde konuştu.

‘BURADA’
Karakaşlı, 24 Nisan 1915’te İstanbul’da katledilen Ermenilerin isimlerini okurken, toplanan kitle de hep bir ağızdan ‘Burada!’ diye bağırdı. Karakaşlı, en son Hrant Dink’in adını okudu. Binlerce kişi hep bir ağızdan “Burada” diye bağırdı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.