19 Ocak 2011 – 4 Yıldır Hrant Yok! – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Binler Hrant’ı andı

Hrant Dink katledilişinin dördüncü yılında 19 Ocak’ta anıldı. Binlerce Hrant’ın Arkadaşı ”4 yıldır yargı yok”, ”4 yıldır meclis yok”, 4 yıldır partisi var, adalet yok”, 4 yıldır Hrant yok”, 4 yıldır meclis yok” dövizleriyle Agos’un önünde buluştular.  “Hrant için Adalet için”, “Hepimiz Hrant’ız, Hepimiz Ermeniyiz” “Katiller halka hesap verecek” sloganları atıldı.

Saat 15.00’de Hrant’ın öldürüldüğü saatte Saygı duruşu başladı. Saygı duruşu, Hrant Dink’in sesiyle ve sözleriyle başladı. Dink konuşmasında, Fransa’dan her yıl üç, Sivas’taki köyüne giden 70 yaşındaki Beatris Hanım’ın terk ettiği köyünde ölümünden sonra yaşadıklarını anlatıyordu. Beatris Hanım ölünce Dink’e haber gelmiş, Dink Beatris Hanım’ın kızına ulaşmış, kızı da cenazeyi almak üzere gittiği Sivas’tan Dink’i aramıştı. Hrant Dink konuşmayı şöyle aktarıyor:

Beatris Hanım’ın kızı, ‘Ağabey, ben getireceğim cenazeyi ama burada bir amca var, bir şeyler diyor’ dedi ve telefonu ağlayarak amcaya verdi. Kızdım amcaya ‘Neden ağlatıyorsun kızı’ dedim. ‘Oğlum’ dedi ‘Bir şey demedim… Kızım anandır, malındır ama bana sorarsan bırak kalsın, burada gömülsün… Su çatlağını buldu’ dedim’. Ben işte o anda döküldüm. Anadolu insanının ürettiği bu deyişten, bu algılamadan döküldüm. Evet, su çatlağını bulmuştu.”

Dink, bu sözlerinin ardından konuşmasına, “Evet, Ermenilerin bu toprakta gözü var çünkü kökümüz burada. Gözümüz var ama alıp gitmek için değil, dibine girmek için” diye devam ediyordu.

Saygı duruşundan sonra Abdi İpekçi’nin kızı Nükhet İpekçi Hrant’ın Arkadaşları adına bir konuşma yaptı. İpekçi konuşmasında Arat Dink’in “Ben büstleri sevmiyorum, ben insanları seviyorum” sözünü tekrarladı. Faili meçhul bırakılmış siyasi cinayetlerin bir an önce aydınlatılmasını istedi. İpekçi, “Biz tek tek katillerin peşinde değiliz. Ancak bu cinayetlerin birer insanlık suçu olduğunu biliyor ve adaletin bir an önce gerçekleşmesini bekliyoruz” dedi.

Akşam 19.00’de Taksim’den Galatasaray’a meşaleli bir yürüyüş düzenlendi. Burada Hrant Dink’in öldürülüşü kınandı.

İzmir

Hrant için İzmir’de bir araya gelenler, Konak YKM önünde toplanarak eski Sümerbank önüne yürüdü. Adalet vurgusu yapılan eylemde, “Hepimiz Hrant’ız, Hepimiz Ermeniyiz!”, “Katil devlet hesap verecek!”, “Faşizme inat, kardeşimsin Hrant!” sloganları atıldı.

Hrant’ın arkadaşları adına basın açıklamasını okuyan Vezan Karabulut, “Hrant’ın katilleri, dile getirdiği hakikatlerden rahatsız olanlardı. Genelkurmay Başkanlığının açıklamasının hemen ertesi günü Hrant’ı İstanbul Valiliği’ne çağırıp tehdit edenlerdi. Tetikçiyle bayrak önünde fotoğraf çektirenlerdi. Ya sev, ya terk et, çığlıkları atanlardı.” dedi. Karabulut, açıklamayı Türkçe, Kürtçe ve Ermenice “Katili tanıyoruz, adalet istiyoruz!” sözleriyle bitirdi.

Ankara

Ankara’da 19 Ocak akşamında Kızılay’da SSK işhanının önünde toplanan Hrant’ın arkadaşları “İnadına hepimiz Hrant Dink’iz” diye haykırdı. Hrant’ın arkadaşları  “İnadına hepimiz Hrant Dink’iz”, “Ergenekon dağıtılacak!”, “Partisi var, adalet yok!” sloganları atarak bir yürüyüş düzenlediler.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.