23 Eylül 2014- Uluslararası Konferans Çağrısı-İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

winter-afisBirinci Dünya Savaşı’nın başlamasının 100.yıldönümünde, Ortadoğu halkları yıllardır savaş sonrası, masa başında çizilerek kendisine dayatılan sınırlara ve diktatörlüklere karşı mücadele ediyor. Dünyada, özellikle Ortadoğu’da savaş ve katliamlar devam ederken, Birinci Dünya Savaşı ile bugünün bağlantısını kurmak, bugün yaşananları anlamak açısından önemli. Dünyada ve Ortadoğu’da barışın egemen olması için etkinlikler düzenleyen Küresel BAK, Birinci Dünya Savaşını ve Ortadoğu’yu tartışan bir uluslararası konferans düzenliyor.

Konferansın birinci oturumunda Yale Üniversitesi tarih profesörü Jay Winter, Birinci Dünya Savaşı ve Osmanlı İmparatorluğunu anlatacak. Jay Winter’ın Birinci Dünya Savaşı ve 20.yüzyıla etkisi, 1915 ve Ermeni soykırımı, Savaşın İngiliz popüler kültürüne etkisi konularında araştırmaları bulunmaktadır. Başlıca kitapları; The Great War and the British People, The Experience of World War I, 1914-1918: The Great War and the Shaping of the 20th Century, Remembering War: The Great War between History and Memory in the 20th Century.

İkinci oturumda ise, Birinci Dünya Savaşı’ndan günümüze Ortadoğu’daki gelişmeler tartışılacak. Savaş, Fetih ve Propaganda başlıklı bir sunum yapacak olan Kerem Kabadayı, Küresel BAK Yürütme Kurulu üyesidir. İTÜ Mimarlık Tarihi bölümünde doktora yapmaktadır. Birinci Dünya Savaşı ve Kürtler, Ermeniler anlatacak olan tarihçi Namık Kemal Dinç, halen Adnan Çelik ile birlikte “Yüzyıllık Ah, Kürtlerin 1915 Ermeni Soykırımı’na Dair Sözlü Tarih Anlatılarında Sembolik Yüzleşme ve Vicdan Hikâyeleri” çalışmasını sürdürmektedir.  IMC TV’de tarih konulu “Dirok” programını hazırlayıp, sunan Dinç, Toplum ve Kuram dergisi yayın kurulu üyesidir. Ortadoğu’da işgal ve direniş başlıklı bir konuşma yapacak olan gazeteci ve yazar Mete Çubukçu, NTV Dış Haberler Müdürlüğü görevini yürütmektedir. 1986 yılında gazeteciliğe başlayan Çubukçu, dünyanın pek çok kriz ve savaş bölgesinde görev yaptı. Yazdığı başlıca kitaplar; Bizim Filistin: Bir Direnişin Tarihçesi, Ateş Altında Gazetecilik, Ortadoğu’nun Yeniden İşgali, Yıkılsın Bu Düzen: Arap Ayaklanmaları ve Sonrası.

Konferansımız ücretsiz olup, herkesin katılımına açıktır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.