18 Ekim 2008 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Misket Bombaları Yasaklansın

Sevgili arkadaşlar;

Misket Bombalarının yasaklanması için, 1 Ekim’de Belgrad’dan yola çıkan Yasak Otobüsü’nü bu çabaları için kutluyor ve onlara hoş geldiniz diyoruz.

Bundan 6 ay kadar önce, alanlara çıktığımızda “Tarih Yapın: Misket Bombalarını Yasaklayın” diyerek talebimizi kamuoyuna ve hükümete iletmeye çalışmıştık.

Mayıs ayında, Dublin’de “Tarih Yapıldı: Misket Bombaları Yasaklandı.” Yüzün üzerinde devlet, Dublin’de Misket Bombalarının Üretimini, Kullanımını ve Transferini Yasaklayan Uluslararası Sözleşmeyi imzaladı.

Bu yeni Sözleşme, tarihi bir başarıdır. Daha şimdiden stoklardaki milyonlarca misket bombasının imhası için adımlar atıldı. Bu bombalar gelecekte sivilleri öldüremeyecek ya da onlara zarar veremeyecek.

Çünkü Anlaşmaya göre, devletlerin stoklarındaki misket bombalarını sekiz yıl içinde yoketmeleri ve misket bombasından etkilenmiş alanları 10 yıl içinde temizlemeleri gerekiyor. Anlaşma, misket bombasından etkilenen kişilerin tüm haklarının tanınmasını ve devletlerin kurbanlara yardım konusunda etkili önlemler almasını gerektiriyor.

Sözleşme, 2 Aralık’da Oslo’da tüm devletlerin imzasına açılacak. Başta çocuklar olmak üzere sivillerin yaşamlarını sona erdiren/sakat bırakan bu uluslararası sözleşmeyi imzalamaları için tüm hükümetlere ve Türkiye hükümetine bir kez daha sesleniyoruz:

Başta çocuklar olmak üzere çok sayıda sivilin de ölmesine ya da yaralanmasına neden olan misket bombalarının üretimini durdurun.

Atıldıktan sonra bir futbol sahasından daha büyük alana yayılan ve asker-sivil-çocuk ayrımı yapmayan misket bombalarının  kullanımını yasaklayın.

Stoklarınızda bulunan ve kullanıldığı takdirde, karamayını krizinden çok daha kötü bir insani felakete yol açacak olan Misket Bombalarını imha edin.

On yıllarca etkin olarak kalabilen, çatışmalar, savaşlar sona erdikten ve silahlar sustuktan sonra bile sivilleri öldürmeye ve yaralamaya devam eden misket bombalarının ülkenizden geçirilmesine izin vermeyin.

Misket bombaları nedeniyle sakatlanan insanların, ailelerinin haklarını yasal güvence altına alın.

Hep beraber bir tarih daha yazabilir; Misket Bombalarını yasaklayabiliriz.

Oslo’ya gidin ve Sözleşmeyi imzalayın!

Misket Bombaları yasaklansın!

Mayınsız Bir Türkiye Girişimi, Uluslar arası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, SODEV, Fiziksel Engelliler Federasyonu, Mazlumder Genel Merkezi, Küresel Eylem Grubu, Türkiye Sakatlar Derneği, Mazlumder İstanbul Şubesi, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Milliyetçiliğe ve Irkçılığa Dur De!, Türk Tabibleri Birliği, Göç-Der, Düşünce Suçu(!?)na Karşı Girişim.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.