17 Temmuz 2014 – Hrant Dink Davası – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

page_hrant-dink-cinayeti-davasi-30-ekime-ertelendi_498221534Hrant’ın Arkadaşları, Yargıtay’ın bozma kararı sonrası yeniden görülmeye başlanan Hrant Dink cinayeti davasının 17 Temmuz’da yapılan duruşması öncesinde bir kez daha Çağlayan Adliyesi önünde buluşarak adalet talep etti.

“Katil devlet hesap verecek”, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant”, “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz” ve “Biz bitti demeden bu dava gitmez” sloganları atan kitleye hitap eden Bülent Aydın, adalet nöbetinin devam ettiğini, bu davada gerçek sorumlular bulununcaya kadar da devam edeceğini söyledi.

Basın açıklamasını Hrant’ın Arkadaşları adına yönetmen Onur Ünlü okudu. Basın açıklamasının tam metni şöyle:

“7 yıllık bir mücadelenin ardından devletin o koca ve ağır kapısı bir parmak aralandı. Cinayette kusuru olduğu düşünülen ancak soruşturma izni verilmeyen 24 kamu görevlisinden 8’i için mahkeme yolu açıldı. Haklarındaki “kovuşturmaya yer yoktur” kararı iptal edildi. Şimdi beklenen, gereken, ilk olarak o dönem İstanbul Emniyeti’nde görev yapan 8 kişi, yani dönemin İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör, dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, dönemin İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler ve 6 polis memuru için dava açılması…

Açılması gereken bu dava, hazırlanması gereken iddianame, nereye gider, devlet o klasik refleksiyle yine kendini korumaya devam eder mi, ederse nasıl eder, bilinmez. Ancak bu gelişme, ailenin, avukatların ısrarının yanı sıra,  “bu dava böyle bitmez” diyenlerin adalet nöbeti sayesinde de oldu.

Fakat bu kişiler, yargılanması istenen kamu görevlilerinin sadece bir kısmıdır. AKP Hükümeti’nde  bakanlık koltuğuna kadar yükselen, ancak hakkında yolsuzluk iddiaları ortaya dökülünce bir köşeye alınıveren isimler hakkında, hâlâ bir işlem yoktur. Keza yine o dönem Trabzon Emniyeti’nde yuvalanmış AKP’nin eski iktidar ortağına yakın polis şefleri hakkında da bir gelişme yoktur. Zira onların dosyası ayrılmıştır.

Asıl olarak beklenen, gereken, bu cinayette kusuru bulunan tüm kamu görevlilerinin yargı önüne çıkması, hesap vermesidir.

Asıl olarak beklenen ayrı ayrı yürütülen davaların tek bir dava olarak birleştirilmesidir.

Ve elbette asıl olarak beklenen, Hrant  Dink’i katillerin önüne atan, ona hayatı dar eden, devletle içiçe geçmiş, şu günlerde aklanmışçasına ortalıkta gezen isimlerin cinayetteki rolünün açığa çıkarılmasıdır.

Buradan tekrar sesleniyoruz, uyarıyoruz: Devlet tüm kanatlarıyla hesap vermek zorundadır. Ancak o zaman, devletçe dilenen taziye, biraz daha anlam kazanacaktır. Biz bu cinayetin arkasındaki yapı ortaya çıkana, sorumlular hesap verene kadar adalet nöbetimizi sürdüreceğiz. “Hrant için, Adalet için!” demeyi sürdüreceğiz. Şimdilik “Kamu görevlileri, mahkemeye bekleniyorsunuz!” diyor ve ekliyoruz:

Biz bitti demeden bu dava bitmez!

Hrant’ın Arkadaşları”

Mahkeme 30 Ekim’e ertelendi!

Hrant Dink cinayeti davasına  İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.. Sanıkların hiçbirinin katılmadığı duruşmaya Dink Ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, Bahri Belen, Sebu Aslangil, Naciye Demir ve Osman Hayal ve Yasin Hayal’in avukatı Fatma Aygören katıldı.

Duruşmada söz alan Dink Ailesi avukatlarından Bahri Belen, mahkemenin yakalanmayan sanık Ahmet İskender’in dosyasını ayırarak Yargıtay’ın verdiği bozma kararına ilişkin karar açıklaması gerektiğini söyledi.

Mahkeme heyeti, Yargıtay’ın verdiği bozma kararına ilişkin karar verebilmek için sanıkların tamamının beyanının alınması gerektiğini belirterek Ahmet İskender hakkında verilen yakalama kararınını sürdürülmesine karar vererek bir sonraki duruşmayı 30 Ekim tarihine erteledi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.