17 Ocak 2012 – Hrant Dink’in Avukatlarının Açıklaması

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bu Dava Yeni Başlıyor

Bu karar yerleşik bir geleneğin bozulmadığı anlamına geliyor. Devletin siyasi cinayetler ve ötekileştirdiği vatandaşlarına düşmanlık geleneğinin… Gelenek bozulmadı. Geleneğin bozulmasına izin vermediler. Bu devletin katil, halkını bombalayan, imhacı, suikastçı, katliamcı, kundakçı gibi sıfatlarla anılmasından, devletin bu sözcüklerle birlikte anılmasından çok rahatsız olanlar, devleti bu sıfatlardan arındırmak için ellerindeki fırsatı kullanmadılar.
Kanlı ve acılı tarih ve bu tarihi yaratan geleneklerle yüzleşmek, arınmak, dönüşmek ve böylece yeni cinayetlere “bir daha asla” diyebilmek ve demokratikleşmek için bu dava onlara eşsiz bir fırsat sundu. Ama onlar bu fırsatı henüz kullanmadılar. Daha düne kadar devletin ötekisi ve hedefi olanlar yani bugünün egemenleri, bugün kendilerini ötekileştiren gelenekle ittifak kurmuş görünüyorlar. Ama bilsinler ki, bu ittifakları geçicidir. Tarihte örneği görüldüğü gibi, uzlaştığınızı sandığınız bu gelenek şartlar değiştiğinde ve oluştuğunda önce geçici müttefiklerini ortadan kaldırarak yoluna devam edecek. Bugün burada bu kararla cinayet tetikçilerinin yargılandığı dosyanın ilk safhası kapandı. Ama dava bitmedi. Biten sadece bir dosyadır, dava değil.
Tetikçilerin yargılandığı bu süreçte “bebekten katil yaratan o karanlığa” fener tutulmuş ve karanlıkta saklanmaya çalışan gerçek fail ve failler olanca çıplaklığıyla açığa çıkmıştır.
İşte bu nedenle, bu dava yeni başlıyor!
Gideceğimiz pek çok yol, kullanacağımız çok sayıda alan var. Bunların her birini büyük bir kararlılıkla kullanacağız. Karanlıkların sorgulanmasına, faillerin yargılanmasına, bu dava biz bitti diyene kadar…
Fethiye Çetin
Hrant Dink davası avukatları adına

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.