16 Şubat 2016 – Yazılı Basın Açıklaması

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Suriye’ye Müdahaleye Hayır!

AKP hükümeti bölge barışı ve Suriye’deki insanlık trajedisinin bitirilmesi için çaba göstermek yerine bölgesel hatta küresel bir savaşa yol açacak yeni adımlar atıyor. Bunun sonucu bölge halkları ve insanlık için çok büyük bir yıkım demektir. Savaş hiçbir suçu günahı olmayan insanlar için ölüm demektir. Savaş yıkım ve acı demektir. Savaş öfke ve halklar arasında düşmanlık demektir. TSK Suriye’ye yönelik top atışlarına derhal son vermelidir. Başta ABD ve Rusya olmak üzere emperyal devletlerin yöneticileri toplumları topyekun bir savaşın içine çekecek adımlar atmaktan çekinmediklerini bugüne kadar defalarca gösterdiler. Türkiye’yi de savaş girdabına çekecek politikalar ne angajman kuralları ne ulusal çıkar ne de başka gerekçelerle savunulamaz.

Suriye’deki insanlık trajedisinin birinci dereceden sorumluları olan devletlerin uçaklarına İncirlik ve başka askeri üslerin açılması daha büyük bir krizin habercisidir. Suriye’ye yapılacak askeri bir harekatın parçası olma hayalleri büyük bir felaketin ilk adımı olabilir. Askeri üslerdeki tehditkar hareketliliğe derhal son verilmeli, İncirlik Üssü kapatılmalıdır.

Türkiye hükümeti bölge barışına katkıda bulunmak istiyorsa önce içerde barış adımları atmalıdır. Kürt halkına yönelik askeri operasyonlar durmalı, silahlar susmalı ve barış müzakereleri başlatılmalıdır.

Daha önceki pek çok savaşın ufak bir kıvılcımla başladığını unutmamalıyız. Çok ciddi bir savaş kışkırtıcılığı sürecinden geçiyoruz. Bu kışkırtmanın kimler tarafından yapılmakta olduğunu gayet iyi biliyoruz. 2001’de Afganistan’ın işgalini savunanlar, 2003’te Irak’ın işgalinden çıkar umanlar, Türkiye’yi savaşa sokacak 1 Mart tezkeresinden medet umanlar, ırkçılıktan, milliyetçilikten, mezhep savaşlarından beslenenler bugün de savaş kışkırtıcılığı yapıyor. Bizler o zaman olduğu gibi bugün de halkların kardeşliği için savaşa hayır diyoruz.

Türkiye’yi savaşa sokacak 1 Mart tezkeresinden medet umanlar, mecliste sınır ötesi müdahale tezkerelerine el kaldıranlar, ırkçılıktan, milliyetçilikten, mezhep savaşlarından beslenenler bugün de savaş kışkırtıcılığı yapıyor.

 

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Yürütme Kurulu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.