16 Şubat 2012 – Yürütme Kurulu Toplantısı – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hava koşulları nedeniyle bir süredir yapamadığımız haftalık toplantımızı 16 Şubat Perşembe günü Yeşil Ev’de yaptık. Toplantıda aşağıdaki konuları konuştuk.
•    18 Şubat Türkiye’nin Nato’ya katılışının 60. Yıldönümü. Maalesef Türkiye’de hem devlet nezdinde hem bazı sivil alanlarda bunun kutlaması örgütleniyor. Yıllardır her türlü savaşın, darbenin sorumlusu ve yürütücüsü olan savaş gücüne katılım kutlanıyor! Küresel BAK olarak 17 Şubat’ta “Türkiye’nin üyeliğinin 60. Yılında artık yeter! Nato üyeliğinden çıkılsın! Savaş Mekanizması Nato dağıtılsın” sloganıyla Nilüfer Uğur Dalay imzalı yazılı bir basın açıklaması yaptık.
•    Toplantıda Ortadoğu’daki durum üzerine konuştuk. Suriye’de Esad’ın yaptığı katliamı bir an önce bitirmesi gerektiğini konuştuk. Yıllardır süren baskıların bitirilmesi için başlayan muhalefetin üzerine tanklar ve silahlarla gidiliyor. Ancak bu sorunun çözümü Libya, Afganistan ve Irak’ta görüldüğü gibi dış müdahale değil. Hiçbir yabancı gücün Suriye’deki halklara müdahale etmemesi gerekiyor. Saddam’ı devireceğim diye Irak’a giren Amerika ve müttefikleri bir milyondan fazla sivilin öldürüldüğü bir süreci başlattı. Türkiye’nin büyük Ortadoğu hayaliyle giriştiği her türlü müdahale teklifine karşı çıkmak gerekir.
•    1 Mart’ta İstanbul’daki Suriye Elçiliği önünde “Esad, Katliamlara Son Ver! Suriye’ye Her Türlü Müdahaleye Hayır! Suriye Halkları Yalnız Değildir!” sloganıyla bir basın açıklaması yapacağız.
•    Suriye müdahalesi konuşulurken tekrar İran ve nükleer konusu gündem oldu. Nükleer sahibi pek çok ülke nükleer yapma ihtimaline karşı İran’a saldırı tehditlerinde bulunuyor. Dünyadaki tüm nükleer silahlara karşı olan bizler, nükleersiz bir dünya için çalışmaya devam edeceğiz. Bu arada ne İran’a ne Suriye’ye ne başka bir ülkeye müdahale edilmemesini de savunacağız.
•    11 Mart’ta Küresel BAK’ın da desteklediği  “Nükleeri durdur, AkkuyuFukuşima olmasın” gösterisinin örgütlenme toplantıları devam ediyor. Her Çarşamba 19.00’da Yeşil Ev’de yapılan toplantılarda nükleersiz bir Türkiye için neler yapılabileceği tartışılıyor.
•    21 Mart’ta 2003’te başlayan Irak işgalinin yıldönümü, Küresel BAK yürütme kurulu üyesi Nilüfer Uğur Dalay’ın hazırladığı Irak işgali süreci ve sonuçlarını anlatan “Yine yine, yeni yeni, yeniden: Irak için bir aile fotoğrafı” başlıklı broşürü tanıtan bir basın toplantısı örgütlemeye çalışacağız.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.