16 Haziran 2010-Yürütme Kurulu Toplantısı-İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Küresel BAK yürütme kurulu toplantısında aşağıdaki başlıkları konuştuk:

Avrupa Sosyal Forumu 1–4 Temmuz tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek. Küresel BAK savaş karşıtı çalışma ağının içindeki kurum ve örgütlerle 4 toplantının düzenleyicisi konumunda. ASF’nin taslak programı Perşembe günü gruplara atıldı, düzeltmelerden sonra önümüzdeki hafta programın Türkçesinin yayınlanabileceği düşünülüyor.

Yer kesinleştikten sonra biz de Küresel BAK toplantıları için ayrı bir bildiri hazırlayacağız. ASF’nin genel programı şöyle:

30 Haziran Çarşamba: Saat 20.00 (Dünya Kadın Yürüşünün ardından) Taksim Gezi Parkı’nda Açılış Etkinliği. Konuşmacılar: Bir tekel işçisi kadın. Yunanistan Sosyal Forumundan bir kişi. Dünya Kadın Yürüyüşü temsilcisi. Mezopotamya Sosyal Forumu temsilcisi. Emek örgütü başkanlarının selamlamaları. Grup Yorum konseri.

1 Temmuz-2 Temmuz: Saat 09.30-20.30 İTÜ Maçka ağırlıklı olarak seminerler.

3 Temmuz: Sabah seminerler, öğlenden sonra tematik asambleler, akşam (18.00) Osmanbey-Taksim yürüyüş. Yürüyüşün ardından konser (Gezi Parkı): Bandista (+) Kardeş Türküler (görüşülecek) Marsis (Görüşülecek) Mezopotamya Kültür Merkezi (+)

4 Temmuz: Krize karşı Final Asamblesi (Sonuç Meclisi) Sermayenin krizine karşı Avrupa çapında koordineli eylem ve ortak strateji geliştirilmesi.

Cumartesi yapılacak yürüyüşe biz de Küresel BAK bayraklarıyla Avrupa savaş karşıtları ile birlikte katılacağız.

Şehir dışından ASF’ye gelecek aktivistlerimiz kureselbak@gmail.com adresine mail atarak bilgilerini atabilirlerse ASF boyunca faaliyetlerimizi ortaklaştırabiliriz. Kalacak yer veya bilgi ihtiyacı olanlar da bu maille bize ulaşabilirler.

ASF boyunca bir standımız olacak, orada bültenlerimizi, rozetlerimizi ve bildirilerimizi dağıtacağız, yeni aktivistlerle tanışmaya çalışacağız. Standın yeri kesinleşince onu da gruba atacağız.

İncirlik gizli kararnamesi gene sessiz sedasız yenileniyor. İzmirli avukat arkadaşlarımız kararnamenin iptali için hukuki süreci devam ettiriyorlar. En son 2003 Kararnamesinin iptali davasında yürütmeyi durdurma istemine ilişkin itirazı değerlendiren Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun 13 üyesi yürütmeyi durdurma isteminin reddi yolunda oy kullanırken, 8 üyesi ise istemin kabulü yönünden oy kullandı. Temyiz incelemesi sonunda karşı oy sayısında önemli bir artış oldu; 15’e karşı 14 üye kararnamenin hukuka aykırı olduğu yönünde karşı oy verdi. Avukat arkadaşlarımız bu sonucu olumlu gördüklerini ve takip etmeye devam edeceklerini söylediler. Konu hakkında ayrıntılı bir bülteni pazartesi gruba ve basına göndermeye başlayacağız.

Bu konu hakkında İstanbul BDP milletvekili Ufuk Uras mecliste gündem dışı söz hakkı istedi. Pazartesi günü bu hakkın verilip verilemeyeceği belli olacak. Ufuk Uras daha önce de bu konuda soru önergesi vermişti.

İstanbul’da İncirlik Üssü’ne ilişkin gizli kararnamenin uzatılmasını protesto etmek için 23 Haziran Çarşamba günü 12.30’da Galatasaray Meydanında bir basın açıklaması yapacağız.

23 Haziran Danışma toplantısı ile bu güne kadar Küresel BAK faaliyetlerinde aktif yer alan sanatçı, yazar, kurum temsilcileri ile buluşuyoruz. Bu toplantıda son birkaç yılda yaptığımız faaliyetleri değerlendirip önümüzdeki süreçte neler yapabileceğimizi konuşacağız. Daha sonra yerellerde aktivist toplantılarıyla bu önerileri tartışmayı düşünüyoruz. 

Barış gösterisi ihtiyacı ortada. Batıdan savaş karşıtı bir ses çıkarmak çok önemli. Bildiğimiz gibi operasyonların sürmesi ve tutuklamaların tırmanması, arkasından ateşkesin bozulması ve hemen her gün bir askerin ölüm haberinin gelmesiyle gerilim iyice tırmandı.

Bu durumda, 2 Nisan’da yaptığımız türden, “Savaşın sesini sustur/Barışın sesini yükselt!” içerikli, 2 Nisan’ı birlikte örgütlediğimiz kurumları ve çok daha fazla kurum ve bireyi katarak bir Barış Gösterisi yapmak iyi olur diye konuştuk.

Böyle bir gösteri için, çok sayıda insanın zaten İstanbul’da toplantılara katılım için gelmiş olacağını da düşünürsek, ASF’nin öğlen biteceğini düşünerek, 4 Temmuz akşam üstü iyi bir seçim olur diye konuştuk.

  • Savaşçı tüm açıklamalara karşı
  • Kürt sorununda çözümün siyasal ve demokratik yöntemlerle mümkün olacağını vurgulayan,
  • Diyalog ve halklar arasında barışçıl ilişkinin önemli olduğunda ısrar eden,
  • Küresel BAK’ın artık geleneksel diyebileceğimiz kapsayıcı barış dilini öne çıkartan,
  • Bazı somut taleplere sahip olan,
  • Çatışmalar durmazsa çok daha vahim bir evreye doğru gitmekte olduğumuz vurgusunu yapan,
  • Yüzlerce aydının, sanatçının, kurumun desteğini alarak örgütleyeceğimiz bir gösteriyle “Savaşın sesini sustur/Barışın sesini yükselt” kampanyasına ivme kazandırabiliriz.

Bu konuda kurum ve aktivistlerle konuşup karar vermeye uygun gördük.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.