14 Nisan 2008 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Seni Unutmayacağız Pippa!

Sevgili Pippa,

Şimdi burada barış bayraklarımızla seninleyiz, barış için, adalet için, insanlık için buradayız. Savaşsız ve şiddetsiz bir dünya için buradayız.

Sen yoksun, çok üzgünüz, barış için dayanışmamız senin hayatını korumamıza yetmedi. Ama, Milano’dan başlayan barış yolculuğunu, bizler ve bizim gibi başka başka ülkelerde dünya barışı için mücadele edenler Filistin’e vardıracak.

Bugünkü dünyada savaş ve şiddet sadece devletler arasındaki ilişkileri değil, halklar, bireyler ve cinsiyetler arasındaki ilişkileri de zehirliyor. Senin ölümün barış çabalarımızın tek boyutlu kalmaması gerektiğini de bize bir kez daha ve trajik bir mesajla yeniden hatırlatıyor.

Çok üzgünüz, Türkiye’de kadınların on yıllardır sürdürdükleri tacize, tecavüze, erkek şiddetine karşı mücadelenin henüz sonuca varmadığı bir dönemde senin yolun buraya düştü ve bu ülkedeki pek çok başka kadının acı sonuna ortak oldun. Keşke, seni sakınabilseydik.

Senin Türkiye’den geçecek olan yolculuğuna çıktığın 8 Mart’ta bu ülkede kadınlar sokaklarda erkek egemenliğine ve erkek şiddetine karşı kadın dayanışması için haykırdılar, ne yazık ki çabaları olası tecavüzcüleri caydırmaya yetmedi.

Dünyanın başka yerlerinde başka erkeklerin başka kadınlara aynı şeyleri yapabileceğini söyleyerek kendimizi avutamayız. Seni burada bizim dilimizi konuşan ve aramızda yaşayan biri öldürdü. Bunun sorumluluğunu taşıyoruz. Kadınlara karşı şiddetin bu ülkeden bütünüyle silineceği güne kadar da bu sorumluğumuzu yerine getirmek için çaba göstereceğimize söz vermemiz, umarız burada ve ülkendeki hemcinslerinin acısını bir nebze olsun azaltabilir.

Filistin’de, Türkiye’de ve bütün dünyada insanları barışa teşvik etmek için giydiğin gelinlik Türkiye’deki barış hareketini simgelerinden biri olsun.

Senin gidişin, özellikle bu ülkede tecavüze, tacize ve şiddete karşı yürüttükleri mücadelede kadınları daha kararlı kılacak.

Güle güle Pippa!

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına Ufuk Uras

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.