13 Mayıs 2011 – Militarizm ve Vicdani Ret Paneli – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

13 Mayıs Cuma gunu saat 12.00 de Küresel BAK, Barış İçin Vicdani Ret Hareketi ve Antikapitalist Öğrenciler birlikte Bilgi Universitesi Dolapdere kampusunde Ferda Keskin, Ercan Aktaş ve Özdeş Özbay’ın konuşmacı olduğu bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya 30’a yakın kişi dinleyici olarak katıldı.

Ferda Keskin, Vicdani Ret hakkının tanınmasının militarizmin geriletilmesi için çok önemli olduğunu ancak militarizmin gundelik yaşamamızın bir parçası haline geldiğini, okullarda, hastanelerde ve çoğu kamu kurumlarındaki disiplinin militarist olduğunu dolayısıyla sivil hayatımızdaki militarist öğeleri de temizlememiz gerektiğinden bahsetti.

Ercan Aktaş, 10 yıl cezaevinde kalışını, cezaevindeki son yıllarında vicdani ret haeketiyle nasıl tanıştığını ve dışarı çıktıktan snra 2005 yılında vicdani reddini açıklayışının ardından yaşadığı sıkıntıları anllattı. Kendisi gibi Vicdani Reddi olan İnan Suver’in 10 yıldır sureli cezaevine girip çıkmasının ardından şu anda askeri cezaevinde açlık grevinde olduğunun altını çizdi.

Özdeş Özbay ise Turkiye Vicdani Ret hareketinin tarihine dair bilgiler verdikten sonra yapılan yeni anayasa çalışmalarında Tesev’in ve Tusiad’ın vicdani ret önergelerinin önemini vurguladı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.