12 Şubat 2014 – Hrant Dink Davası – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

hrant12subat2014Hrant’ın Arkadaşları, yeniden görülmeye başlanan Hrant Dink cinayeti davasının 12 Şubat’ta yapılan duruşması öncesinde bir kez daha Çağlayan Adliyesi önünde buluşarak adalet talep etti. “Katil devlet hesap verecek”, “Faşizme inat kardeşimsin Hrant”, “Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz”, “Faşistler vuruyor, AKP koruyor” ve “Biz bitti demeden bu dava gitmez” sloganları atan Hrant’ın Arkadaşları adına basın açıklamasını Karin Karakaşlı okudu.

Basın açıklamasının videosu: http://www.youtube.com/watch?v=BP9nYqCgOTo

Açıklama şöyleydi:

“Bir 19 Ocak daha geride kaldı. Öfkeyle, hüzünle, özlemle, acıyla geçen bir 19 Ocak daha. Bir “yıl” daha. Gözlerimiz o balkona her takıldığında sanki seni de bir anda arkadan beliriverecek gibi hissettik bazen. Sonra hemen etrafımıza baktık, Agos’un önünde toplanan on binlere. Umutlanmalı mıydık? Belki de..

Ama öbür cephede pek de umut veren gelişmeler yok, doğrusunu istersen.. 7 yıldır saklanıyorlar Ahparig.. Birbirlerini kolluyor, işler sarpa sarınca aralarından birilerini ortaya atacak gibi yapıyor, sonra hemen geri çekiliyorlar. Belli ki tezgahı açık etmekle tehdit ediyorlar birbirlerini. Sonra yine susuyorlar. Merak ediyoruz Ahparig, bir zihniyet, bir gelenek daha ne kadar alçalabilir?

7 yıl, kah suskunlukla, kah devlet içindeki kanatların birbirini işaret etmesiyle geçti. Gayet iyi biliyoruz ki bu, aslında malum devlet geleneğinin bir devamıdır. Ortada ortaklaşa işlenen bir suç olduğunu bilmenin, ama onunla yüzleşmeyip, kurbanları labirentlerde dolandırma geleneğinin. O suçu, bir araç olarak kullanmanın.. Bütün eski inkâr edilen suçlardan güç almanın. Gerçek bir yüzleşmede varılacak yer, her şeyin üzerine bina edildiği devletin ta kendisidir. Derin ya da paralel değil, en sığ en bariz haliyle devlet. Bütün kademeleriyle bu cinayette pay sahibi devlet.

Ahparig, gördük ki, görüyoruz ki, perde arkasındaki oyuncular, tek bir kanattan ibaret değildir… Ve senin de son yazında işaret ettiğin, o “büyük güç” sayesinde işlenen bir cinayetti bu, aynı zamanda. O büyük gücün perde arkasında kalmaya devam ettiği her gün, biz de benzer bir tedirginlikle yaşamaya devam edeceğiz..

Sayın basın mensupları.. Yine “Vur” diyenlerden hesap sorulmadığı bir duruşmanın öncesindeyiz. Talebimiz açık ve nettir. Tetiğin arkasındaki nispet gibi terfi ettirilen bütün o eller bir an önce yargı önüne çıkarılmalı, yargılanması istenen kamu görevlilerinin tümü ile ilgili acil adımlar atılmalı, bu davanın hukuki değil siyasi olduğu gerçeğinden hareketle içinden geçmekte olduğumuz şu ikinci süreç kamoyunu tatmin edecek biçimde yürütülmeli, dava devlet içindeki hesaplaşmalara kurban edilmemelidir.

Biz bu talebimizi her duruşmada, burada, bu meydanda söylemeye devam edeceğiz.. Hakikat inkâr edilemez hale gelene kadar devam edeceğiz. Biz bitti demeden bu dava bitmez… Biz dediğimiz, hükmünü çoktan vermiş vicdandır. Ayağının altına adalet zemini isteyen halktır.

Hrant Dink davası yakın tarihin bütün kirli oyunlarının ifşa edilebilme ihtimalidir. Ortak bir yüzleşme simgesidir. Bu sınavdan geçemeyen bir devletin meşruiyeti yoktur. Bu dava çözülmeden barış yoktur. Yedi yıldır o balkonun önüne, her günümüzde ve bu meydanda hep o yüzden aynı şeyi tekrarlıyoruz.

Biz bitti demeden bu dava bitmez.”

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.