12 Ekim 2017 – Yazılı Basın Açıklaması

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ortadoğu’da Savaşa hayır!

Türkiye, birkaç gün önce Rusya ve İran ile birlikte Suriye’nin İdlib kentine girdiğini açıkladı.
Batılı devletlerin Suriye’de çözümü sağlamak için gerçekleştirdiği Cenevre Görüşmelerine karşı Rusya liderliğinde yapılan, İran’ın bir parçası olduğu Astana Görüşmelerinde Suriye’nin İdlib kentinde çatışmasız bölgeler oluşturulması üzerine anlaşmaya varılmıştı. 15 Eylül 2017’de yapılan bu anlaşmaya göre garantör ülke olarak Rusya, İran ve Türkiye ateşkesi korumak üzere İdlib’e 500’er asker konuşlandırılacaktı.
Bu arada Rusya’nın kente yönelik hava saldırıları devam ediyor. Rusya, bu hava saldırılarının yanı sıra çatışmasız bölgeler oluşturma gerekçesi ile İdlib’e girerek Suriye içindeki egemenlik alanını genişletmeyi hedefliyor.
Türkiye ise bir yandan Rusya ile birlikte Suriye’deki etkisini artırırken diğer yandan da Afrine’e sınırı bulunan bu kente, Rusya ve İran ile birlikte girerek hem Afrin’in çevresinde varlığını garanti altına almayı hem de Kürtlerin nüfuz alanını genişletmesini önlemeyi planlıyor.
Amerika Türkiye’nin İdlib operasyonunda yer almasını desteklediğini açıkladı
İdlib’de yaklaşık 1,5-2 milyon kişi yaşıyor. Hem hava saldırıları hem de garantörlük adı altında Rusya, Türkiye ve İran’ın askerlerinin kente girmesi başta İdlib’de yaşayanlar olmak üzere bölge halkları için bir tehdit oluşturuyor. İdlib halkı Rusya, İran ve Türkiye’nin kente girişini işgal olarak adlandırıyor ve protesto ediyor.
Türkiye’nin İdlib operasyonuna katılması Türkiye’de Kürt halkı ile gerçekleşecek olası bir barışın önünde de engel olma potansiyeli taşıyor.
Çatışmasız bölge oluşturmak gibi gerekçelerle gerçekleştirilen herhangi bir sınır ötesi harekat bölgeye barış getirmez. Türkiye, ne ABD ne de Rusya ile birlikte ucu bucağı olmayan bir savaş bataklığına girmemelidir.
Türkiye’nin bölgede yapması gereken şey insani yardım çabalarını artırmak ve desteklemek ve bölgede halklar arasında barışın tesis edilmesi çabasının bir parçası olmaktır. Bu çabaya Kürt halkının taleplerini karşılayacak adımları hızla atmak da dahildir.
Savaşa hayır!
Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu
12 Ekim 2017

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.