11 Haziran 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

BARIŞ İÇİN HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR

10171081_830885766939351_4132690420809072400_nUzunca bir süredir Kürt illerinde karakol-kalekol yapımlarına karşı halk tepki gösteriyor. Bu tepkinin yöneticiler tarafından görülmesi, anlaşılması gerekirken, Cumartesi günü protesto gösterisi yapanların üzerine askerler tarafından ateş açıldı ve 2 yurttaşımız hayatını kaybetti.

Barış sürecini provoke eden derin devlet yapılarına karşı uyanık olmalıyız. Herkesin gözbebeği gibi bakması gereken bir Barış ve Çözüm Sürecinin içinden geçerken yapılan bu katliamı protesto ediyoruz. Sorumlularının biran önce tespit edilmesini ve yargılanmasını talep ediyoruz.

Dağa çıkan çocuklar konusu da son günlerde kamuoyunun önemli bir gündem maddesi oldu. Çocuğunun savaş ortamlarından uzak olmasını istemek her anne babanın hakkıdır. Hiçbir anne baba, çocuğunun savaşçı olmasını istememesi nedeniyle suçlanamaz. Bütün çocuklar bir an önce savaş ortamlarından uzaklaştırılmalı, anne babalarına teslim edilmelidir.

Biz Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak sadece çocukların değil, yetişkinlerin de savaştan uzak durmasını, barış içinde kardeşçe yaşamalarını istiyoruz. Zorunlu askerliğe karşıyız, Vicdani ret hakkının önemli bir insan hakkı olduğunu savunuyoruz.

Barış ve çözüm sürecinde ortaya çıkabilecek pek çok sorun, her iki tarafın da çabaları ile çözülecektir. Bölgede savaşı körükleyen kalekol-karakol yapımlarının bir an önce durdurulması gerekir.

Hükümet yetkililerinin üstü kapalı da olsa açıkladığı gibi, bir Toplumsal Barış Yasasının çıkarılması, dağdakiler, yurt dışındakiler, cezaevindekiler dahil tüm Kürtlerin kendi evlerine dönmesi, yasal siyasete katılmasının sağlanması sürecin en önemli adımıdır.

Hepimiz enerjimizi, dikkatimizi, gücümüzü bu sorunun bir an önce, barış, eşitlik ve kardeşlik temelinde çözülmesi için harcamalıyız.

 

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Yürütme Kurulu

11 Haziran 2014

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.