10 Mayıs 2010 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Hrant’ın Arkadaşları adına Tülin Özen tarafından okunan açıklama:

BİZ ÖMRÜMÜZ YETTİĞİNCE BURADA OLACAĞIZ

Bugün bu dava 3,5 yılını dolduruyor. En başta şunu söylemek isteriz: Biz, ömrümüz yettiğince burada olacağız. Hrant’ın öldürülmesine bir şekilde karışmış resmî görevlileri bugüne kadar koruyanlar bunu bilsin. Bu memlekette adalet isteyen, vicdanlı insanların sayısı artacak, bu davanın peşine düşenlerin iradesi güçlenecektir.

Boşuna uğraşıyorlar. Yaptıkları, en fazla adaleti geciktirecek. Ama bir suikastın faillerini besleyip büyüten, kollayan, cinayet işlemelerine meydan açan, cinayetten sonra, bu işe karışanları kollamaya korumaya uğraşanlar ortaya çıkacak. Onların yere eğilmiş suratlarını göreceğiz.

Bunun için yapılması gerekenler o kadar basit ki. Yapılmayan soruşturmaların yapılması, sorgulanmayan resmî görevlilerin sorgulanması, yargılanmayanların yargı önüne çıkarılması, ilgili davaların birleştirilmesi gerekiyor. Yani ‘ben devletim’ diyen bir devletin nasıl davranması gerekiyorsa öyle davranılması halinde adalet hiç de uzakta kalmaz. Cinayet yeri civarındaki güvenlik kameraları görüntülerinin en kritik bölümleri tahrip edildi, saklandı. Bunların ortaya çıkarılmasından başlayabilirler meselâ. Katilin güya rastgele girdiği internet kafe her nasılsa bir güvenlik şirketiyle ilgili çıktı. Neymiş bu ilişki, bakabilirler. Poyrazköy ve Kafes iddianameleriyle birlikte, aslında Hrant’ın öldürülmesiyle ilgili her şeyin yeni baştan soruşturulması gereği apaçık ortada. Buna girişebilirler. Samsun’da katille birlikte poz verip sırıtan güvenlik görevlilerine kimin cesaret verdiğine bakabilirler. Hrant Dink suikastı özel bir savcı ekibi tarafından araştırılmayı hak etmiyor mu? Savcılar atayabilirler.

Bunları yapamayan bir devletin kendine devlet demesi ya da adalet kavramıyla uzaktan yakından ilişkisi olduğunu iddia etmesi komik değil mi?

Elbette komik. Ama bizim gülecek halimiz yok. Başlangıçta ‘namus davamızdır’ denen bu dava artık utanç müsameresine döndü. Bunu bir kenara yazdık, unutamayız. Yine de, devleti, gecikmeli de olsa namusunu kurtarma operasyonuna çağırıyoruz.

Sabrımız ve tahammül gücümüz bu kadarına izin veriyor.

http://www.hranticinadaleticin.com/tr/basinAciklamasi.php

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.