3 Haziran 2009 – Yürütme Kurulu Toplantısı

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Irak savaşı boyunca duyduğumuz propagandanın aynısını Pakistan -Afganistan bölgesi için duymaya başladık. Son iki hafta her gün basında Pakistan ordusunun Talibanlıların kaç tanesini öldürdüğünü ve Svat bölgesini kontrol altına aldıklarını okuyoruz. 15 bin kişilik Pakistan ordusunun 5 bin kişilik Taliban gücünü yok etme operasyonu olarak anlatılıyor, 2 milyon kişinin Pakistan içlerine kaçış trajedisi.

Amerika, Afganistan’ı Taliban’dan kurtarayım derken 2 milyon Pakistanlı yerlerinden olmuş, yüzlerce sivil katledilmiş ne olacak ki. Ancak Svat bölgesindeki röportajlarda halk açıkça bu saldırının hiçbir işe yaramayacağını anlatıyor.  Amerika destekli Pakistan ordusu, Talibanlara saldırıyorum deyip, Pakistan’ı yakıp yıktıkça onlarca insan Taliban saflarına katılıyor. Svat bölgesinden yaşlı bir adam “cesur olan gençler Taliban’a katılıyorlar” diyorsa, o bölgede Taliban’ı silip süpürmek mümkün değildir.

Irak işgali net bir şekilde gösterdi ki savaş ve işgal bir ülkeye demokrasi değil kargaşa getiriyor. Saddam altında inleyen insanlar, Amerika işgali ile öldürüldüler. İşgalin bilânçosu 2 milyon ölü, 4 milyon göç, üçe bölünmüş bir ülke. Aynı şeyin Pakistan’da olmaması için tüm savaş karşıtlarının seslerini yükseltmeleri gerekiyor. Amerika ve Pakistan Svat bölgesindeki saldırıları bir an önce durdurmalıdır. 2 milyon Pakistanlıya acilen destek sağlanmalıdır, eve dönüş için tüm hazırlıklar yapılmalıdır.

Bu gün Obama Mısır’da konuşmasını yaptıktan sonra hem konuşmasını değerlendiren hem de Pakistan’daki olay üzerine yazılı bir basın açıklaması yapacağız.

Gene dünya savaşın kıyısındayken bir kez daha “İNCİRLİK ÜSSÜ BÖLGE HALKLARININ DÜŞMANIDIR” sloganıyla İncirlik Üssü önünde basın açıklamamızı yaptık. Adanalı Küresel BAK aktivistleri, sendika, sivil toplum örgütleri ve siyasi yapılardan temsilcilerle “İncirlik Üssü kapatılsın” sloganını attık. Dünyanın her alanında yükselen savaş çığlıklarına karşı barışın sesini bir kez daha yükselttik. Bu kampanyada bize destek veren herkese teşekkür ederiz. Üssün, Irak savaşında kullanımını sağlayan kararname iptal edilene kadar kampanyamız devam edecektir.

Küresel BAK yürütme toplantısı her Çarşamba saat 12.30’da yapılıyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Leave A Reply