10 Haziran 2008 -Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

10 Haziran 2008 – “Savaşa hayır – İncirlik Üssü kapatılsın”

“Savaşa hayır – İncirlik Üssü kapatılsın” demek için

14 Haziran Cumartesi günü İncirlik Üssü’nün kapısında olacağız!

İncirlik Üssü’nün Irak işgalinin üssü olarak kullandırılmasına ve İncirlik Üssü ile ilgili kararnamenin içeriğinin halka açıklanmamasına karşı yürüttüğümüz “Savaşa Hayır / İncirlik Üssü Kapatılsın” kampanyamızı duyurmak ve 14 Haziran’da İncirlik Üssü önünde yapacağımız basın açıklaması ile Adana Eczacılar Odası’nda gerçekleştireceğimiz Askeri Üslere Karşı Uluslararası Forumu’na çağrı yapmak üzere İstanbul Galatasaray Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdik.

Celalettin Can, Mehmet Güleryüz, Kerem Kabadayı, Hürriyet Şener, Hakan Tahmaz, Görkem Yeltan, Tahsin Yeşildere’nin aralarında bulunduğu aydın ve sanatçılarımızla Küresel BAK aktivistlerinin katıldığı basın açıklamasını Küresel BAK adına Jülide Kural okudu.

Değerli basın emekçileri, sevgili dostlar,

Irak’ta ABD’nin kanlı işgali sürüyor. Beş yılı aşkın bir süredir, Irak, ABD tarafından sözüm ona özgürleştiriliyor. İşgalin sonuçlarını bütün dünya biliyor. Biliyoruz ki işgal boyunca Irak aslında Iraklılardan özgürleştiriliyor.

Kaç kişinin öldüğünü tam olarak bilemiyoruz ama uluslararası kuruluşlar işgalden bu yana neredeyse her 20 Iraklıdan birinin öldüğünü tahmin ediyorlar. Yani bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyon Iraklı öldürüldü. Milyonlarca Iraklı göç etmek zorunda kaldı. Evlerine dönemiyorlar, çünkü dönebilecekleri bir evleri yok artık.

Irak’ta eğitim ve tüm sosyal hizmetler, kültürel kurumlar ve tüm altyapı şiddetli bir tahribata maruz kaldı. İşsizlik, enflasyon ve yoksulluk, çatışma, bombalama ve şiddet artık Irak’ın günlük yaşamının en belirleyici özellikleri.

Değerli basın emekçileri,

Irak’tan ve beş yılı aşkın bir süredir devam eden işgalden söz ederken, ABD’nin işbirlikçilerini anmamak olmaz. Yani ABD’nin işgalini kolaylaştıranlar, işgale lojistik destek verenlerden söz etmemek olmaz. Çünkü onlar da 1,5 milyon Iraklının ölümüne ortak oldular.

Irak’ın işgalinden söz ederken İncirlik Üssü’nü de konuşmalıyız. İncirlik Üssü’nün kullanımına dair her yıl yenilenen Gizli Kararname’yi sorgulamalıyız. AKP iktidarının ve ondan öncekilerin ABD’nin Ortadoğu politikalarına verdiği koşulsuz desteği masaya yatırmalıyız.

Artık hepimiz çok iyi biliyoruz ki Irak işgalinin en önemli desteklerinden biri Adana’daki İncirlik Üssü’dür. 1 Haziran 2003 tarihinden itibaren İncirlik Üssü, Irak işgalinin en büyük lojistik destek üssü olarak tam 77 operasyonda görev yaptı. Saldırı uçakları İncirlik Üssü’nden kalktı, Iraklıları öldüren bombalar İncirlik Üssü’nden yüklendi. İşkence uçakları burada mola verdi ve Iraklılara işkence yapan ABD subayları İncirlik Üssü’nde dinlendirildi.

İncirlik Üssü, 1,5 milyon Iraklının öldürülmesinde çok önemli bir rol oynadı. Çoğumuzun aklına işkence ve zulüm deyince Guantanamo Üssü geliyor ama Guantanamo Üssü’ne açılan kapının İncirlik Üssü olduğunu unutmamalıyız. Guantanamo’daki esirlerin % 86’sının İncirlik Üssü’nden geçirildiğinden haberiniz var mı? Türkiye’yi yönetenlerin bütün bunlara göz yumduğunu ve aynı zamanda komşularımızla kardeşlik nutukları attığını biliyor muyuz?

Değerli dostlar,

İncirlik Üssü geçtiğimiz haftalarda onarılmak üzere geçici bir süre kapatıldı. Kamuoyunun merak ettiği bir dizi soru var: İncirlik Üssü neden onarıldı? Bu onarım sırasında genişletildi mi? Üssün kullanım alanı ne için hazırlandı?

Bu soruları daha yüksek sesle sormak zorundayız. Çünkü İncirlik Üssü masum bir üs değil. Pentagon’da yetkililerin İncirlik Üssü’nü ne kadar önemsediğini biliyoruz. NATO nezdinde Silahlı Servisler Komisyon üyeleri olan ABD senatörleri İncirlik Üssü’nün önemini şu sözlerle dile getiriyor:

“Afganistan ve Irak’a indirilen kargonun yaklaşık olarak yarısı ve Irak’a lojistik destek veren kargonun yaklaşık % 70’i İncirlik Üssü’nden gelmektedir. Yine bu kargoların kullandığı ve ikmal ettiği yakıtın üçte biri ya Türkiye’den ya da Türkiye üzerinden gelmektedir… Bu üs, Silahlı Kuvvetlerimizin geleceğe yönelik plan ve programlarında anahtar rol üstlenmektedir ve üstlenmeye devam edecektir…”

Bu yüzden biz savaş karşıtları, ABD’nin silahlı kuvvetlerinin planlamalarında ve bölgemize yönelik harekâtında önemli bir yer tutan İncirlik Üssü’nde neler döndüğünü bütün açıklığıyla bilmek istiyoruz.

AKP Hükümeti, İncirlik Üssü’nün karıştığı suçların ortağıdır. Çünkü Hükümet, her yıl üssün Irak işgaline yönelik kullanımını gizli bir kararnameyle ABD’ye veriyor. Her yıl 23 Haziran tarihinde uzatılan Gizli Kararname’nin halka açıklanmasını istiyoruz. Bu amaçla yasal yollardan yaptığımız başvuru “ulusal güvenlik” gerekçesiyle geri çevriliyor. Ulusal güvenliği zaten İncirlik Üssü’nün tehdit ettiği açık değil mi?

Gizli Kararname neleri kapsıyor? Gizli Kararname ABD’ye hangi yetkileri veriyor? Başbakan Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’den açık bir yanıt bekliyoruz.

Değerli basın mensupları,

Biz Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu aktivistleri olarak, “Savaşa hayır, İncirlik Üssü kapatılsın” demek için 14 Haziran günü İncirlik Üssü’nün önünde olacağız. Çünkü İncirlik Üssü’nde her an kullanıma hazır 90 adet nükleer başlık var. Bu nükleer başlıkları istemiyoruz.

Bizler 14 Haziran’da İncirlik Üssü’nün önünde olacağız. Çünkü, “Gizli Kararnamelere hayır” diyoruz. ABD ile askeri anlaşmaların kapsamının halka açıklanmasını istiyoruz. İncirlik Üssü’nün ABD’nin Irak’ta işlediği cinayetlere ev sahipliği yapmasına “Artık yeter” diyoruz.

Aynı gün, Adana Eczacılar Odası salonunda “Askeri Üslere Karşı Uluslararası Forum” gerçekleştireceğiz. İncirlik Üssü’nde yapılacak basın açıklamasına ve foruma katılmak için İstanbul’dan 13 Haziran günü otobüsle yola çıkacağız.

AKP Hükümetine sesleniyoruz:

ABD’nin önce Afganistan, ardından Irak işgallerinde kullandığı ve İran’a yönelik muhtemel saldırısında da kullanmaya heveslendiği İncirlik Üssü halkların korkulu rüyası haline geldi.

Bu tehdit sona ermeli. İncirlik Üssü kapatılmalıdır!

Tüm savaş ve işgal karşıtlarını, halkların kardeşliğini savunanları bu talebe sahip çıkmaya, sesimize ses katmaya çağırıyoruz.

SAVAŞA HAYIR! İncirlik Üssü kapatılsın!

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına

Jülide Kural

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.