1 Temmuz 2015 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Savasahayir2002-2003-1aralik2002-caglayanmitingi-alioz (2)Savaşa hayır! Askeri operasyonlara hayır!

IŞİD’in Kobanê’ye saldırısında ölü sayısı 200’ü geçti. Bu katliam IŞİD’in ne kadar acımasız  ve insanlık dışı bir çete olduğunu bir kez daha gösterdi.  Ancak neyse ki IŞİD’in önlenemez sanılan ilerleyişi PYD’nin direnişi sayesinde durduruldu. Türkiye sınırında kilometrelerce alan artık PYD’nin kontrolünde. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sınırlarımızın hemen yanı başında yeni bir devlet oluşumuna izin vermeyiz” diyerek bir kez daha Kürtlere karşı olumsuz duruşunu gösterdi. Sınırı geçip “güvenli bölge” adını verdiği askeri bir koridor açma tehdidinde bulundu.

Bu tehdit Erdoğan’ın Türkiye’yi ölümcül bir maceraya sokmaktan kaçınmayacağını gösteriyor. Güvenli bölge açmaya kalkmak uluslararası hukuka göre işgal girişimi olacaktır. Suriye’ye askeri müdahalenin, IŞİD’e karşıymış süsü verilerek aslında PYD’ye, yani Rojava’da kurulan kantonal sisteme karşı yapılacağı açıktır. Bu tür bir askeri müdahale iki yıldır çözüm sürecinde elde edilen tüm kazanımları da ortadan kaldırmakla kalmayacak, devlet bir kez daha Kürt halkına savaş ilan etmiş olacaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dar siyasal çıkarları için Türkiye’yi bölgesel, hatta çok daha geniş bir alana yayılacak bir savaşın içine sokma girişimini son derece endişe verici buluyoruz.

Bir kez daha hatırlatmak istiyoruz: Suriye’ye askeri müdahale, Rojava’ya askeri müdahaledir. Bu girişimin sınır güvenliğiyle hiçbir ilgisi yoktur. Sınır güvenliğini sağlamanın yolu, IŞİD’e karşı tedbir almakta samimi olmaktan, IŞİD’in Türkiye’yi militan yetiştirmek ve lojistik destek için kullanmasını önlemekten geçer. Sınır güvenliğini sağlamanın yolu Kürt sorununda çözüm sürecine devam etmek ve Öcalan’la görüşmelere devam etmekten geçer. Ve sınır güvenliğini sağlamanın yolu her şeyden önce IŞİD’e karşı asıl mücadeleyi veren Rojava’yla ve PYD’yle dayanışmaktan geçer.

Savaşa hayır!

Askeri müdahaleye hayır!

Güvenli bölge adı altında sınır ötesi operasyonlara hayır!

 

Yıldız Önen

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Yürütme Kurulu 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.