1 Mart 2006 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Tezkerenin yıldönümü basın açıklaması

1 Mart 2006 – Meclisten tezkerenin geçmemesinin üçüncü yıldönümünde yapılan basın açıklaması 1 Mart 2006 – Meclisten tezkerenin geçmemesinin üçüncü yıldönümünde yapılan basın açıklaması

Değerli Basın Mensupları ve Halklarımız,

Bugün ABD’ nin Irak’ı işgaline asker göndermeye çalışan AKP hükümetini engelleyen 1 Mart tezkeresinin oylanmasının üçüncü yılı.

Üç yıl önce savaş karşıtları ve anti-emperyalist güçler olarak bizler, Türkiye’nin ABD’ nin yedeğinde Irak’ın işgaline katılmasına hayır diyerek, savaş tezkeresi mecliste oylandığı gün Ankara sokaklarındaydık. O gün, ‘Irak’ta işgale son-Türkiye saldırı üssü olamaz” diyen yüz binler kazandı. Türkiye’de başını genelkurmay, büyük sermaye ve AKP hükümetinin çektiği savaş cephesi kaybetti. Ama gizli kararnamelerle işgal ortaklığını sürdürdüler.

IRAK’TA İŞGALE SON

ABD ve İngiltere’nin başını çektiği emperyalistlerin Irak’ı işgal etmesinin üzerinden üç koca yıl geçti. İşgal altında geçen üç yıl Irak ve halkı için yıkım, ölüm, baskı, işkence ve sefalet yılları olarak yaşandı.

Dünya egemenliği, petrol ve orta doğu halklarının kontrolü için Irak’ı işgal eden emperyalistlerin işgale dair uydurduğu tüm gerekçelerin yalan olduğu bir bir ortaya çıktı. ABD’ nin dünya çapında  egemenlik için Irak’ı işgal ettiği her geçen gün daha da anlaşılır oldu.

İşgal altında Irak’ta üç yıl içinde yüz binlerce insan emperyalistler ve iş birlikçileri tarafından öldürüldü. Yüz binlerce Iraklı kendi yurdunu işgal etmiş bir saldırgana karşı direndiği ya da direnişe destek verdiği için işkence gördü, hapsedildi. Kadınlar tecavüze uğradı. Çocuklar bakımsızlıktan ve sağlık hizmetlerinin olmamasından dolayı öldüler. İşgalin üçüncü yılında Irak, orta doğunun en yoksul ülkelerinden biri haline geldi.

ORTADOĞU HALKLARI YALNIZ DEĞİLDİR.

Kolay ve güle oynaya zafer kazanacağını düşünen emperyalistler, Irak halkının direnişi karşısında şaşkınlığa uğradı. İşgal altında Irak’ı yönetmeye ne işgalcinin gücü, ne de onursuz bir iş birliğini kabul eden Irak’lı hainlerin gücü yetmedi. Bu gün artık ABD ve İngiltere Irak’lı direnişçilerle pazarlık ve anlaşma yollarını arar hale gelmiştir.

IRAK’TA DİRENİŞ KAZANACAK.

Irak’ın işgal yoluyla “özgürleştirileceği” yalanından söz etmeye bile gerek yok. Bugün, Irak ne özgür ne de güvenli bir ülkedir. Irak ABD ve İngiltere’nin başını çektiği emperyalist işgal güçlerinin denetim ve yönetimi altındadır. İşgalcilerin iş birlikçileri tarafından oluşturulmuş sözde Irak hükümeti ABD ve İngiltere’nin kuklası olmaktan başka bir işleve sahip değildir.

Irak için özgür bir gelecek, ancak Irak direniş güçlerinin taleplerinin işgalciler tarafından kabul edilmesinde ve işgal güçlerinin Irak’ı kayıtsız koşulsuz terk etmesindedir. İşgalciler için kaçınılmaz son her yerde aynıdır. Irak’ın kaderini Irak halkı belirleyecektir. Emperyalist işgale karşı direnen Irak halklarına selam olsun.

İşgalin üçüncü yılında artık daha bir güvenle söyleyebiliriz ki, Irak halkının direnişi ve uluslararası savaş, işgal ve emperyalizm karşıtı hareket karşısında Bush ve çetesi kaybetmiştir.

KATİL ABD ORTADOĞU’DAN DEFOL.

İşgalden bu yana geçen üç yıl içinde ABD halkı’da Bush yönetiminin saldırgan

politikalarına daha kararlı olarak karşı çıkar hale gelmiştir. Bu gün artık ABD halkının geniş kesimleri Irak’ta işgalin sona ermesini ve ABD askerlerinin evine dönmesini talep etmektedir. Hep birlikte ABD emperyalizmini yeneceğiz.

Bizler, Türkiye’nin savaş ve işgal karşıtı ve anti-emperyalist güçleri olarak işgal öncesinden bu güne  Irak’ın işgaline ve ABD emperyalizminin orta doğuya yönelik yeni işgal ve saldırganlık girişimlerine kararlılıkla karşı çıktık. Çıkmaya da devam edeceğiz.

ABD bir yandan Irak’ta işgali sürdürür ve Irak halkı için ölüm, işkence ve yıkım olmaya devam ederken, diğer yandan Irak’takine benzer gerekçelerle İran ve Suriye’yi tehdit etmektedir. Irak işgali için gündeme getirilen yalana dayalı gerekçelerin tümü İran ve Suriye’ye karşı kullanılmaktadır.

KATİL ABD, İŞBİRLİKÇİ AKP

Türkiye’yi yönetenler, tıpkı Irak işgalinde olduğu gibi İran ve Suriye’ye karşı ABD’ nin kuyruğuna takılmaya hazır görünmektedir. Daha geçtiğimiz günlerde devlet, Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansı’nda ABD ile birlikte İran’a karşı oy kullandı. T.C. devletinin dış işleri bakanı ABD’ nin isteği doğrultusunda Suriye’yi tehdit eden uyarılarda bulunmaktadır.

Devleti yönetenlerin Türkiye’yi Irak işgal bataklığına atmasını ancak İşgal ve savaş karşıtı anti-emperyalist güçlerin direnişi ve halkın kitlesel muhalefeti  durdurmuş, iktidar çok istemesine rağmen savaş tezkeresini meclisten geçirememişti.

GÜN GELECEK DEVRAN DÖNECEK, AKP HALKLARA HESAP VERECEK.

Bizler, savaş, işgal ve emperyalist  karşıtı güçler olarak ABD’nin çıkarlarına endekslenmiş emperyalist güçleri, Genel kurmay, büyük sermaye ve AKP hükümetini bir kez daha uyarıyoruz. Ülkemizi kardeş halklara karşı bir saldırganlık ve savaş üssü haline getirecek adımlar atmaktan, Türkiye’yi ABD ve İngiltere’nin peşinde İran ve orta doğu halklarının katili konumuna getirecek girişimlerden vazgeçin. Emperyalizmin kan ve işgal politikasına taşeron olmaya soyunmanın onursuzluğunu Türkiye’ye yaşatmayın. Ülkemizin ve halklarımızın bölgede ve tüm dünyada halkların kardeşlik ve barış içinde yaşamaktır.

Bizler, tıpkı Irak’ta ki işgale karşı olduğumuz gibi, ABD’ nin İran ve Suriye’ye karşı girişeceği saldırganlık ve haydutluk eylemine karşı durmaya da devam edeceğiz. Ülkemiz ve tüm dünya halklarının emperyalist saldırganlığın karşısında duracağını, her zaman halkların kardeşliğini savunacağını ve bizlerin de bu doğrultuda mücadeleyi yükselteceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz.

Biz milyonlarız, yenilmeyiz. Halkların öfkesinden korkun.

Emperyalizm yenilecek, direnen halklar kazanacak.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.