1 Eylül 2014 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

barisaevet-2Barışın Sesini Yükseltelim!

1 Eylül Barış gününe dünyada savaşlar ve katliamlarla giriyoruz.

Son iki ayda İsrail saldırılarında çoğunluğu kadın ve çocuk iki binden fazla Filistinli öldürüldü. Yeni sağlanan ateşkesin ne kadar kalıcı olduğu belli değil.

Irak’ta terörist IŞİD örgütü, sivil halka karşı katliam yapıyor, binlerce kişiyi öldürüyor. Kürtler, Türkmenler, Ezidiler, Şiiler, Hıristiyanlar zulümden kaçıyorlar. Son üç ayda bir milyondan fazla Iraklı yaşadığı bölgeleri terk etmek zorunda kaldı, ne zaman dönecekleri belli değil. IŞİD terörünü bahane eden ABD Irak topraklarını bombalamaya başladı.

Suriye’de Esed diktatörlüğü halkını öldürmeye devam ediyor, Haziran 2011’den beri devam eden iç savaşta ölenlerin sayısı iki yüz bine, mültecilerin sayısı on milyona yaklaştı. Türkiye’de barınmaya çalışan bir milyondan fazla Suriyeli mülteciye karşı, ırkçı gruplar saldırılarda bulunuyor. Mısır’da göstermelik seçimle kendisini cumhurbaşkanı seçtiren darbeci Sisi’nin rejimi, iki bin kişi için idam cezası verdi.

Ukrayna’da on aydır devam eden silahlı çatışmalarda büyük çoğunluğu sivil, üç bine yakın insan öldü, çatışmalar devam ediyor. Kırım Rusya tarafından ilhak edildi. Libya’da ve Yemen’de silahlı gruplar arasında çatışmalar yaşanıyor. Afganistan’da işgal devam ediyor.

Barış halkların özlemi ama Mısır’dan Irak’a, Suriye’den Ukrayna’ya çatışmalar ve katliamlar devam ediyor.

Bu arada Türkiye’de Kürt sorununda çözüm süreci ilerliyor. Silahların susmasının üzerinden yirmi ay geçti. Çözüm süreci, kalıcı bir barışın ilk adımı olması açısından, tüm savaş karşıtlarının desteklemesi gereken bir süreçtir. Ancak artık hükümetin süreci ilerletmesi, yol haritasına uygun demokratikleşme adımlarını atması gerekir.

Yıllardır tüm savaşlara karşı çıkan barış aktivistleri olarak bir kez daha çağrı yapıyoruz:

  • Çözüm süreci ilerletilsin, kalıcı barış sağlansın. Hükümet, çözüm sürecinde kendisinden beklenen demokratikleşme adımlarını atsın.
  • Kürt sorununun kalıcı bir şekilde çözülmesi için, Kürt halkının haklarını her düzeyde garanti altına alan yeni demokratik bir anayasa hazırlansın.
  • Türkiye Devleti sivil halklara insani yardım yapmak için her türlü imkanlarını kullansın. Türkiye sınırları, savaştan kaçan sivillere açılsın, savaş mağdurlarına sığınmacı statüsü verilsin, insanca yaşam koşulları sağlansın.
  • Sığınmacılar misafirimizdir. Sığınmacılara ırkçı saldırganlığa karşı tedbir alınsın.

 

Savaşsız bir dünya mümkün.

 

Faruk Sevim

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Yürütme Kurulu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.