08 Ocak 2009 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Değerli basın emekçileri, sevgili dostlar,

Filistin’e Özgürlük!

İsrail havadan ve karadan Gazze’yi bombalamaya, katletmeye, yok etmeye devam ediyor. Bir yandan “ateşkes yakındır” açıklamaları yapılırken bir yandan da İsrail bombalamalarını sürdürüyor.

Gazze’de, ölü sayısı 700 kişiyi, yaralı sayısı 3 bin kişi geçti. İki haftada, İsrail’in aramızdan çekip koparttığı 700’den fazla Filistinli! Bombalarla parçalanmış bebeklerin bedenleri. İsrail kara harekatına başladığında camiyi bombalamış ve 16 kişiyi öldürmüştü. İki gün önce BM denetimindeki bir okula sığınan 33 çocuğu öldürdü ve devlet yetkilileri bize sükunet çağrısı yapıp, ateşkesin yakın olduğunu söylüyorlar.

Arkadaşlar,

Hangi ateşkes, öldürülen Filistinli kardeşlerimizi, öldürülen masum çocukları geri getirebilir? Bu kaçıncı ateşkes girişimidir?

Hangi ateşkes, İsrail’i durdurabilmiştir?

Devletlerin ateşkes planında tam bir iki yüzlülük hakim.

Biz elbette ateşkes istiyoruz ama İsrail hemen Filistin’i, Gazze’yi terk etmediği bir ateşkesin hiçbir anlamı yok.

Değerli arkadaşlar,

İsrail’in bugün Gazze’de yaptıkları ilk kez karşılaştığımız bir vahşet girişimi değil. Gazze uzun süredir abluka altında. Gazze uzun süredir ambargo altında. İşte Gazze’ye uygulana ambargonun sonuçları:

Gazze’de ilaç kıtlığı var. Birçok ilaç tükenmek üzere. Tıbbi aletlerin çoğu çalışmıyor. 160 bin ,şçi işini kaybetti. 3000 balıkçı için avlanma yasağı var. 44.500 çilek üreticisi işlerini kaybetti.

Malzeme yetersizliğinden  inşaat yapılamıyor. Kanser hastaları tedavi edilemiyor. Araçlar için yakıt yok. Sanayi çalışmıyor Tarımda büyük sıkıntılar var. Esnafın yüzde 65’, dükkanını kapattı. Gazze’de yaşayanların yüzde 85’i yoksulluk sınırınını altında yaşıyor. Eskiden Gazze’ye günde 300 kamyon gıda maddesi gelirken şimdi 20 kamyon bile zorla girebiliyor. 570 marangoz kapandı. Bütün tekstil işletmeleri kapandı. 25 bin işçi işsiz kaldı. Tüm fabrikaların yüzde 96’sı kapandı.

İşte İsrail Gazze’yi önce ambargoyla öldürdü, şimdi bombalayarak öldürüyor.

Tüm dünya halkları gibi bizde Gazze halkıyla dayanışmak  için sesimizi Gazze halkına duyurmak için buradayız. Sokaklardayız.

İsrail işgalinin derhal sona ermesini istiyoruz.

Ama bir şey daha istiyoruz. Bizler, Filistin halkının yanında yer alırken, Gazze halkı için ses çıkartırken, Yahudi düşmanlığına da asla prim verilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Gazze’yi özgürleştirecek olan, Filistin halkıyla kurulacak küresel dayanışmadır ve İsrail içinde savaşa karşı çıkan sesler de bu dayanışma ağının parçasıdır.

İsrail bugün Lübnan sınırında uçaklarıyla tehditler savurdu. İsrail bombardımanı her an Lübnan’ı da kapsayabilir. Bu yüzden hükümetten acil ve somut adımlar atmasını talep ediyoruz.

Parti kongrelerinde atılan nutuklar, Ortadoğu’da yapılan diplomatik turlar, sonucu değiştirmiyor. Somut yaptırımlar görmek istiyoruz.

İsrail ile Türkiye arasındaki açık ve gizli işbirliklerinin derhal askıya alınmasını istiyoruz.

İsrail ile devam eden askeri, diplomatik ve ekonomik ilişkiler, Filistinlilerin ve Gazze’deki sivillerin üstüne bomba olup yağıyor. Bu ilişkilerin tümünün hemen dondurulmasını talep ediyoruz.

Gazze’yi bombalayan İsrail uçaklarını kullanan pilotların Türkiye’de, Konya’da eğitildiği biliniyor. Artık, tek bir İsrail askerine bile eğitim verilmesini istemiyoruz. Bütün askeri anlaşmalarla birlikte eğitim anlaşmaları sona erdirilsin.

Yaklaşık onbeş yıldan bu yana İsrail ile imzalanan açık ya da  ‘gizli’ anlaşmalar, İsrail savaş uçaklarının Türkiye’de eğitim yapmasına olanak sağlanması, uçak ve tank modernizasyonu adı altında İsrail’e büyük kaynaklar aktarılmış olması, ülkemizi İsrail’in işlediği insanlık suçuna ortak yapmaktadır. Biz bundan utanç duyuyoruz ve  suça ortak olmak istemiyoruz. Sizden de bunu bekliyoruz.

İsrail Gazze’yi vurduğu gün Türkiye iki İsrailli silah şirketiyle 167 milyon dolarlık anlaşma imzaladı. Bu anlaşmaların tümünün iptal edilmesini istiyoruz. Bu konularda somut adımlar atılana kadar sokaklarda olacağız.

Bütün ülkelerin Filistinlileri birleşiniz!

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına Kerem Kabadayı

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.