06 Ekim 2010 – Yürütme Kurulu Toplantısı – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Merhaba,

Bu sefer BAK Yürütme Toplantısı 6 Ekim Çarşamba günü Beyoğlu Yeşil Ev’de yapıldı. Yürütmeye yeni katılan arkadaşlarla birlikte oldukça verimli bir toplantı yaptık. Toplantıda şu başlıkları konuştuk.

1- Yürütme toplantıları önümüzdeki haftadan itibaren Perşembe günleri yine saat 12,30’da yapılacak. Bir sonraki yürütme toplantısı 14 Ekim Perşembe günü Beyoğlu Yeşil Ev’de yapılacak.

2- ‘Edebiyatta Savaş ve Barış’ temasıyla, MEB tarafından okullara önerilen 100 Temel Eser içinden seçilen kitapları çalışan Edebiyat Atölyesi yeni dönem çalışmalarına önümüzdeki haftadan itibaren başlıyor. 8 kitap ile ilgili raporların yazılması tamamlandığında basılacak ve ilgili kurumlara, kamuoyuna sunulacak.

3-Afganistan’daki NATO gücü İSAF’daki Türkiye’nin komutanlığının uzatılmasının hemen ardından NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen Ankara’ya geliyor. Küresel BAK olarak bir açıklama yayınlayarak bu görüşmeyi protesto edeceğiz. Ankara’da bir protesto örgütleyeceğiz.

4- ‘Global Zero Now’ adlı kampanya kapsamında nükleer silahlanmaya karşı Almanya’dan İran’a bisiklet turu ve bir dizi ziyaret gerçekleştiren Brigitte ve Wolfgang Schlupp, Adana ve İncirlik etkinliklerinin ardından Tahran’a gidecekler. Özellikle Adana’da gerçekleştirilen etkinlikler için oradaki savaş karşıtı arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Brigitte ve Wolfgang Schlupp, önümüzdeki hafta İstanbul’da olacaklar. Kendileriyle bir basın toplantısı gerçekleştireceğiz.

5- NATO’nun yeni konseptinin ilan edileceği zirveyle aynı tarihlerde 18 – 21 Kasım’da Lizbon’da yapılacak NATO karşıtı toplantı ve gösterileri takip edeceğiz. İstanbul’da yapacağımız etkinlik ile konuyu kamuoyuna sunacağız. Bir basın dosyası hazırlayacağız.

6- ABD’nin Irak’tan Afganistan’a sürdürdüğü savaş ve işgallere karşı ‘ABD Hesap Ver’ (ABD Evine Dön) kampanyası için savaş karşıtı aktivistlerin katılımıyla atölye çalışması gerçekleştireceğiz. 21 – 25 Ekim tarihlerinde Paris’te yapılacak savaş karşıtları toplantısı ardından bunun tarihini belirleyeceğiz.

7- Kürt sorununda barış ve çözüm talebinin yoğun olarak gündemde olduğu şu günlerde önemli bir dönüm noktası 18 Ekim’de Diyarbakır’da yapılacak duruşma olacak. Birçok ilde Kürt halkının seçilmiş temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 1600’den fazla tutuklunun yargılandığı davanın ilk duruşması bu tarihte yapılacak. İstanbul’da yapılan ASF Savaş Karşıtları Toplantısında da bu davanın önemine işaret edilmiş ve duruşmaya katılım kararı alınmıştı. Yurt dışından da çok sayıda milletvekili ve avukat duruşmayı izleyecek. Savaşın sesinin susturulması, barışın sesinin yükselmesi için bu tür toplu tutuklamalara son verilmesini istiyor ve Kürt halkının seçilmiş temsilcileri başta olmak üzere tüm tutukluların serbest bırakılmasını bekliyoruz.

8- Küresel BAK bülteninin yeni sayısının hazırlığı sürüyor.

9- Savaş karşıtı hareketin gündemiyle ilgili bültenlerimizi düzenli olarak www.kureselbak.org sitemizde ve mail grubumuzda yayınlamaya devam ediyoruz.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.