04 Temmuz 2006 – Basın Açıklaması – Adana

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Nükleer Silahlar Dışarı İncirlik Kapatılsın!

Değerli basın mensupları, sevgili yurttaşlar..

ABD ’nin Ortadoğu halklarına yönelik askeri tehdit ve saldırganlık merkezi İncirlik üssünün artık nükleer bir tehditte olduğunu biliyoruz.

Amerikan Ulusal Kaynaklar Savunma Konseyi’nin yayınladığı raporuna göre, İncirlik Üssünde tam 90 adet Nükleer bomba, uçaklara yüklenecek biçimde hazır bekletilmektedir.

Yıllardır İncirlik’te bulundurulan nükleer bombalar, ABD’nin bölgede veya dünyada herhangi bir ülkeye karşı nükleer silah kullanmaya karar vermesi durumunda 50 si ABD uçakları, 40’ı ise Türkiye ‘ye ait askeri uçaklar tarafından kullanılmak üzere hazır durumda tutuluyor.

İncirlik’te bulundurulan nükleer bombaların kullanılması hiçte uzak bir olasılık değildir.

Geçtiğimiz aylarda ABD Savunma bakanlığı tarafından İran’a saldırı için hazırlanan askeri planların arasında nükleer silah kullanımının da bir seçenek olarak bulunduğu kamuoyuna yansıdı. ABD hükümeti tarafından yalanlanmayan bu haber nükleer tehdit ve tehlikenin ne kadar yakınımızda olduğunu göstermektedir.

Irak’ta işgali sürdüren ABD’nin İncirlik’te konumlandırdığı nükleer silahları kullanmayacağının, ve bu nükleer silahların tehdidi altında bölgemizde başka ülkelerin işgaline yönelmeyeceğinin hiçbir garantisi yoktur. ABD’nin İran’ a yönelttiği tehdit ve saldırganlık bunun delilidir.

İncirlik üssü artık ABD’nin askeri olarak konumlandığı, bölge ülkelerine ve halklarına karşı bir askeri tehdit ve saldırı merkezi olmanın yanında, bir nükleer bomba merkezidir de. Bu ise İncirlik’in bir nükleer saldırı üssü olmasının yanında, aynı zamanda kendisinin de bir askeri ve nükleer saldırının hedefi haline gelmesi demektir.

Değerli yurttaşlar,

Nükleer silah tehdidi, her birimizin hayatını yakından tehdit edecek biçimde yanı başımızda ve yakınımızdadır. İncirlik bir askeri üs olarak topraklarımızda bulunduğu sürece, zaten güvende olmayan yaşamımız; şimdi nükleer bombaların yıkıcılığı altında bin kat daha tehlike altındadır.

İncirlik askeri ve nükleer bombaların varlığıyla bölge halklarının ve Türkiye’de yaşayan herkesin hayatını tehdit etmektedir.

Türkiye hükümeti, İncirlik’te ABD’nin nükleer bomba bulundurmasını yıllardır bizlerden gizlemiş, ABD’nin nükleer suçlarına ortaklık etmiştir. Nükleer ölümün yanı başımızda olduğunu her defasında dile getiren savaş ve işgal karşıtlarının, İncirlik ’ te bulunan nükleer bombaların imha edilmesi ve İncirlik’in askeri üs olarak kapatılması talepleri ise görmezden gelinmiştir.

Ancak, artık gerçek tüm çıplaklığı ile ortadadır. İncirlik bir nükleer bomba merkezidir. Ve bu nedenle de Türkiye ve bölge hakları için tehdittir. Nükleer ölüm artık hayatımızın ortasındadır.

Bizler, Türkiye’nin savaş ve işgal karşıtları; Türkiye’de e bölge ülkelerinde yaşayan insanların hayatlarının nükleer ölümle tehdit edilmesini istemiyoruz.

İncirlik’in Irak’ın işgal edilmesinde askeri olarak oynadığı rolün bölgenin bir başka ülkesine karşı oynanmasını istemiyoruz. AKP hükümetinin İncirlik’in Irak’ta işgalin sürdürülmesinde kullanılmasına izin veren gizli kararnamesinin iptal edilmesini istiyoruz.

Ülkemizde, bölgemizde ve yeryüzünde nükleer silah istemiyoruz.

Türkiye’nin topraklarında ABD’nin askeri saldırganlık üslerinin bir an önce kapatılmasını istiyoruz.

Nükleer silahlar İncirlik’ten gönderilmelidir.

Türkiye Nükleer silahları topraklarında bulundurmayacağını açıklamalıdır.

İncirlik askeri üssü kapatılmalıdır.

Irak’ta işgale son..

küresel BAK Adana sözcüsü

Ali Dinigüzel

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.