04.12.2010 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ÖLDÜRÜLEN 376 ÇOCUK İÇİN BİR GÖZ DE SEN OL!

“Bir göz de sen ol” inisiyatifi öldürülen Kürt çocukları için 4 Aralık’ta Tünel’den Taksim meydanına yürüdüler. “Edi Bes e!” sloganıyla yürüyen inisiyatif üyeleri, bir senede 14 çocuğun daha öldürülemesini kınadılar. Yürüyüş boyunca bildiri dağıtan aktivistler Taksim meydanında Türkçe ve Kürtçe basın açıklamasını okudular. Basın açıklamasında “ölümlere dur demek için sen de bir göz ol” çağrısı yapıldı.

Basın açıklamasına ilişkin haberler aşağıdadır. İnisiyatif için ayrıntılı bilgiye http://www.birgozdesenol.org ‘dan ulaşabilirsiniz.

Başka Ceylan’lar ölmesin

Taraf –  05.12.2010 / SEZAYİ ERKEN

“Bir göz de sen ol” inisiyatifi son 21 yılda asker kurşunu, ulu orta patlayan mühimmatlar ve panzer altında kalarak yaşamını yitiren 376 çocuk için Taksim’de yürüyüş düzenledi.

“Bir göz de sen ol” inisiyatifi son 21 yılda asker kurşunu, ulu orta patlayan mühimmatlar ve panzer altında kalarak yaşamını yitiren 376 çocuk için Taksim’de yürüyüş düzenledi. Uğur Kaymaz ve Ceylan Önkol gibi hayatını kaybeden çocukların isimlerinin yazılı olduğu siyah bir pankartla yürüyen grup adına yapılan açıklamada şöyle dendi: “Bu çocukları öldüren serseri kurşunlar değil, trafik değil, hiçbiri kazara da ölmedi. Bu çocuklar bizzat devlet tarafından hedef alınarak öldürüldüler; terörist ilan edilen Uğur Kaymaz gibi, kaçakçı olduğuna hükmedilerek vurulan Mehmet Nuri Çoban gibi. Bir uzman çavuşun kafasına sıktığı kurşunla toprağa düşen Enver Turan gibi.” Grup, çocuk ölümlerinin durdurulmasını istedi.

Barış isteyenler buluştu: Çocuk ölümlerine son!

Marksist.org – 05.12.2010

Yıllardır Kürt illerinde sürdürülen kirli savaşta devlet güçleri tarafından öldürülen çocuklar, Taksim’de yapılan sessiz bir yürüyüşle anıldı. Son 20 senede öldürülen 376 çocuğunun adlarının yazılı olduğu yelekleri giyen eylemciler, Tünel Meydanı’ndan Taksim Meydanı’na yürüdükten sonra burada bir basın açıklaması yaptı.

“Bir göz de sen ol” inisiyatifi tarafından yapılan eylem, Tünel meydanındaki buluşmayla başladı. Öldürülen çocukların adlarının, yaşlarının ve öldürüldükleri yerlerin adının yazılı olduğu yelekler giyen eylemciler, savaşta öldürülen çocukları unutmadıklarını göstermek için kollarına da kırmızı bileklikler taktılar. Kürt sorunundaki savaş politikaları nedeniyle hayatını kaybeden 376 çocuğun isminin yazıldığı uzun siyah bir pankart taşıyan grup, Taksim Meydanı’na kadar sessiz, slogansız bir yürüyüş yaptı. Yürüyüş sırasında öldürülen çocuklarla ilgili bildiriler dağıtıldı.

Taksim Meydanı’nda Türkçe ve Kürtçe yapılan basın açıklamasında, “Bu çocuklar bizzat devletin kolluk kuvvetlerince hedef alınarak öldürüldüler. Talebimiz; bu savaşta öldürülmüş tüm çocuklar içindir. Artık yeter! 20 yıldır on binlerce yurttaşımızın yanı sıra çocuklarımızın da canını alan zulüm dursun! Şiddete son verilsin! Bu cinayetleri işleyen kolluk kuvveti mensupları yargıda kurtarılmasın! Bunu önleyecek yasal düzenlemeler derhal yapılsın! Edi bes e! Artık çocuklar ölmesin diye bir göz de sen ol, durdur bu ölümleri” denildi.

ÖLDÜRÜLEN 376 ÇOCUK İÇİN BİR GÖZ DE SEN OL!

Sol Defter – 05.12.2010

Êdi bes e!..

Ceylan Önkol ve Uğur Kaymaz gibi isimlerle artık simgeleşmiş bir hale gelen çocuk katliamları artarak sürerken, “Bir Göz de Sen Ol” inisiyatifi Êdi bes e (Artık Yeter) diyerek protestosunu sürdürüyor. “Bir Göz de Sen Ol” inisiyatifi, “Çocuklar İçin Adalet” girişiminden evirilerek 21 Kasım 2009 tarihinde oluşturuldu. O tarihlerde sayıları 342 olan savaşta katledilmiş çocuk sayısına son bir yıl içinde 14 çocuk daha eklendi. Bugün ise 376 olarak biliniyor. Siz bu satırları okurken bu sayının da artarak değişme ihtimali maalesef ki çok yüksek.

Devletin Savaş Kurbanları…

Bu çocuklar, açık ve net bir şekilde devlet tarafından hedef alınarak ve bilerek öldürülmüş savaş kurbanlarıdır. Uğur Kaymaz, polisçe pusu kurularak ve kurşun yağmuruna tutularak katledilip, ardından da “terörist” ilan edildiğinde daha 12 yaşındaydı. Ceylan Önkol’un vücudu roketatar mermisiyle parçalandı. Enver Turan’ın kafasına bir uzman çavuş tarafından ateş edildi. Mehmet Nuri Çoban ise öldürüldükten sonra “kaçakçı” ilan edildi. Mirza, Bişeng, Çiçek, Liluz, Hazal; anne ve babalarıyla beraber götürüldükleri karakollarda katledilen çocuklar. Edanur Avcı ve Canan Sadık askerlerin “atış talimi”nin canlı hedefleriydiler. Yahya Menekşe’nin üstünden panzerle geçtiler. Mehmet Uytun, daha beşikte bebekken gaz bombalarıyla öldürüldü.

Türkçe ve Kürtçe…

“Bir Göz de Sen Ol” inisiyatifi, çocuk katliamlarına dur demek için 4.12.2010 Cumartesi günü saat 11’de Tünel’de toplandı ve Taksim meydanına sessiz bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Yürüyüş kortejinde; Yeşim Büber (Tiyatrocu), İbrahim Altınsay (Gazeteci), Sevinç Atlan (Ressam), Bahadır Atlan (Kaptan Pilot) gibi tanınmış isimlerde vardı. Eğitim Sen üye ve yöneticileri, TEKEL işçileri de Taksim meydanındaydılar ve onlarda öldürülen 376 çocuk için birer göz olmasını bildiler. Taksim meydanında, Ressam Sevinç Atlan tarafından “Bir Göz de Sen Ol! Öldürülen 376 Çocuk İçin” başlıklı basın açıklaması metni Türkçe olarak okundu. Ardından da aynı basın açıklaması metni Berfin Zenderlioğlu tarafından Kürtçe okundu.

Utancın Sessizliğine…

Yürüyüş sırasında, katledilen çocukların tek tek isimlerinin yazılı olduğu uzunca bir siyah pankartta taşındı. Daha sonra bu “kara liste” Taksim meydanına asıldı. Okunan metinle birlikte; “Çocuklarımız sadece toprağa değil, utancın sessizliğine de gömülüyor” denilerek, savaşa ve çocuk katliamlara dur denildi.

Vazgeçmeyeceğiz…

“İmza toplayacağız. Oturma eylemi yapacağız. Suçlular yargı önüne çıkartılıp yargılanana kadar vazgeçmeyeceğiz” denildi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.