02 Kasım 2007 – Basın Açıklaması – Ankara

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ABD Ortadoğu’dan, Rice Türkiye’den Defol!

ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice’ın Ankara’ya gelişini protesto etmek amacıyla KESK, TMMOB ve TTB, 2 Kasım 2007 Cuma günü Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde bir basın açıklaması yaptı. Küresel BAK olarak destek verdiğimiz basın açıklaması, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı tarafından okundu:

ABD ORTADOĞU’DAN, RICE TÜRKİYE’DEN DEFOL!

Gözünü diktiği tüm coğrafyalara acı ve gözyaşı götüren ABD’nin Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice bugün ülkemize gelmiştir.

Önce Afganistan’a ardından da Irak’a yönelik kanlı operasyonlarla Ortadoğu’nun pek çok bölgesini fiilen işgal eden ABD, buradaki egemenliğini kalıcılaştırmak ve yaygınlaştırmak amacıyla kirli oyunlarını sürdürmek, Türkiye’yi bu oyunlarının bir parçası haline getirmek istemektedir.

Bir yandan IMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü eliyle tüm ülkelerin ekonomik yapıları çökertilip, uluslararası sermayenin yağmasına açık hale getirilirken, diğer yandan da egemen güç ABD, fiili işgal ve savaş yöntemiyle emperyalist küresel saldırıyı kalıcı kılmak istemektedir. Rice bunun için ülkemizdedir.

Değerli Arkadaşlar,

Dünyanın “efendisi” ABD, hegemonyasını kabul etmeyen ve stratejik çıkarlarına uygun davranmayan ülkeleri “terörist” ilan edebilmekte, hayal ürünü istihbarat belgeleriyle tüm uluslararası anlaşmaları ve temel insan haklarını çiğneyerek ülkeleri işgal etmekte, parçalamakta, on binlerce insanı katletmektedir.

Kuzey Afrika’dan Güney Asya’ya uzanan sınırları içine alan “Büyük Ortadoğu Projesi” ile ABD emperyalizmi, bu bölgeleri ortak bir plan etrafında yeniden ve kendi çıkarları çerçevesinde yapılandırmak istiyor. Böylece söz konusu bölgeleri yeniden ve baştan aşağıya kendi siyasal hegemonyası altında tesis etmiş olacaktır.

ABD’nin müdahalelerinin, Afganistan ve Irak ile sınırlı kalmayacağı, Ortadoğu’dan Orta Asya’ya ulaşan geniş bir coğrafyada, enerji koridorunun denetim altında tutulmasının hedeflendiği açıktır. ABD emperyalizmi, bu yağmacı saldırganlığını perdelemek için de Ortadoğu’nun yeniden “demokratikleştirilmesi”, “statükocu düzenlerin yıkılması” ve “özgürlüğün gelmesi” gibi söylemleri kullanmaktadır.

ABD, özgürlük ve demokratikleşme adına dün Afganistan ve Irak’ta başlattığı yıkım harekâtının yeni hedefi olarak İran’ı seçmiştir. Bizler, İran’ın Irak olmasına seyirci kalmayacağız.

Değerli Arkadaşlar,

Ortadoğu halkları, ABD eliyle, savaşla, işgalle gelecek bir “özgürleşme” istemiyor. Ortadoğu halkları, hayatlarının Pentagon’da tasarlanmış planlar çerçevesinde dizayn edilmesini istemiyor. Ortadoğu halkları Büyük Ortadoğu Projesini istemiyor. Bizler biliyoruz ki, Dünyanın “efendisi” ABD’nin, “yeni bir Ortadoğu” çabası, bölge halkları için yeni acılar, kan ve gözyaşı anlamına gelmektedir.

Ortadoğu’ya gerçek anlamda bir barış, demokratikleşme ve özgürlüğün gelmesinin ilk koşulu başta ABD olmak üzere bölgedeki tüm işgalci ülkelerin derhal evlerine dönmesidir. İşgalci güçler, yarattıkları yıkımın tazminatını ödemeyi kabul ederek bir daha dönmemek üzere Ortadoğu’yu terk etmelidir.

Biz biliyoruz: Dünya halklarının önüne konulan “kırk katır, kırk satır” ikileminin dışında başka bir seçenek daha var. Halkların kardeşlik içinde yan yana ve özgürce yaşayacağı bir başka dünya mümkündür. Bir başka Ortadoğu mümkündür. Bir başka yaşam mümkündür.

Türkiye, ABD’nin Ortadoğu’da yaratmaya çalıştığı bataklığın içine sürüklenmemelidir. Türkiye, bölgeyle ilişkilerini ABD’nin kanlı yıkım projeleri üzerine değil, bölgedeki tüm halklarla barış içinde kardeşçe yaşama üzerine geliştirmelidir.

Değerli Arkadaşlar,

6 günlük Ortadoğu gezisinin bir parçası olarak bugün ülkemize gelen Condoleezza Rice, ABD’nin dünya halklarına yönelik imha ve işgal politikalarına devam edeceğinin ve daha da pervasızlaşacağının simgesidir. Birçok uluslararası katliamının altında imzası bulunan ABD Yönetimi savaş suçlusudur. Condoleezza Rice ve beraberindekilerin, savaş suçlusu olarak yargılanması gerekirken, AKP hükümeti, Rice’ın karşısında el pençe divan durmaktadır.

Biz; tüm toplumumuzu, emekten ve insandan yana olanları bir kez daha, Ortadoğu’da mazlum halkların yanında ve onlarla birlikte taraf olmaya çağırıyoruz. Sadece taraf olmanın yetmeyeceğini, aynı zamanda emperyalizme karşı mücadelede ortaklaşa bir mücadele hattının örülmesi gerektiğini söylüyoruz.

ABD’nin Ortadoğu’dan çekilmesi için, Irak’ta süren işgalin son bulması için, savaşın ve ölümlerin durdurulması için, ülkemizde, bölgemizde ve dünyada barış içinde bir arada yaşamak için, barıştan yana olan herkesle, halkların kardeşliğine inanan herkesle birlikte bir kez daha haykırıyoruz:

ABD Ortadoğu’dan, Rice Türkiye’den defol!

Yarın, 3 Kasım 2007 de “Özgür, demokratik, eşitlikçi bir Türkiye” taleplerimizi hep birlikte, topluca bir kez daha Sıhhiye Meydanı’nda haykıracağız. Saat 10.00’da Hipodrom’dan başlatacağımız yürüyüşümüze ve Sıhhiye Meydanı’ndaki mitingimize bu ülkenin tüm aydınlık yürekli, aydınlık beyinli yurttaşlarını çağırıyoruz. Orada da bir kez daha haykıracağız.

Kahrolsun ABD emperyalizmi, yaşasın halkların kardeşliği!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.