01 Eylül 2008 – Basın Açıklaması – İstanbul

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ORTADOĞU’DA, KAFKASYA’DA, TÜRKİYE’DE BARIŞ!

Değerli basın emekçileri, değerli dostlar,

Savaş gemileri etrafımızda cirit atıyor; Gürcistan Güney Osetya’yı işgal ediyor; Rusya Abhazya’yı ve Osetya’yı, ABD Gürcistan’ı kışkırtıyor. Daha dün Çeçenistan’da insanlık suçları işleyenler, bugün halkların bağımsızlık mücadelesinin yanındaymış gibi davranıyor. Emperyalist güçler, utanmazca ellerindeki nükleer güçle övünüyor ve birbirlerine meydan okuyor.

İçinde yaşadığımız dünya, kanlı bir barut fıçısı gibi.

George Bush, Rusya Gürcistan’a saldırdığında, “Günümüz dünyasında böyle canı isteyen istediği ülkeyi işgal edemez,” dedi. Milyonlarca insan, Bush’un bu konuşmasını şaşkınlık ve öfkeyle izledi. Sanki Irak’ı yalan söyleyerek, sahte deliller ortaya atarak işgal eden ABD değilmiş gibi… Sanki, Afganistan’da intikamcı bir işgalin emrini başkası vermiş gibi… Sanki, İsrail, ABD’den aldığı güçle Filistin’i, Lübnan’ı, canı her istediğinde bombalamıyor, işgal etmiyormuş gibi… Sanki, NATO, ABD’nin emrinde küresel bir işgal gücü olarak çalışmıyormuş gibi…

11 Eylül, ABD’nin neo-conlarına kanlı işgal politikaları için arayıp da bulamadıkları bir fırsat verdi. 11 Eylül’den beri güçlenen küresel milliyetçi dalga savaşları meşrulaştırmak için kullanılıyor. ABD’nin küresel hegemonya için başlattığı savaş bölgesel güç olmak isteyen ve gücünün hâlâ yerinde olduğunu göstermek isteyen devletlerin süper askeri şovlar yapması için; binlerce ama binlerce masum insanı bombalarla, kimyasal silahlarla, işkencelerle öldürmesi için; işgal politikalarını umarsızca savunması için karanlık bir iklimi tetikledi.

Her gün en çok duyduğumuz şey savaş haberleri: “Irak’ta patlama, elli kişi öldü”, “On binlerce Gürcü evlerini terk etmek zorunda kaldı”, “Güney Osetya’da halk dehşet içinde”, “Türkiye Kuzey Irak’ı havadan vurdu”, “NATO Baltık ülkelerine füze kalkanı yerleştirmeye çalışıyor”, “ABD silahlanma harcamalarına 162 milyar ek ödenek ayırdı”, “İsrail, Gazze’yi bombaladı”… Bu haberlerin alışkanlık yaratmasına asla izin vermeyeceğimizi haykırmak için buradayız. Çünkü bu türden her bir haberin gizlediği bir gerçek var: Yüz binlerce insan ölüyor, yaralanıyor, sakat kalıyor, yoksullaşıyor ve yerini yurdunu terk etmek zorunda kalıyor.

Küresel savaş çılgınlığı, yaşamı yok ediyor.

21. yüzyılın hâkim gücü olma çatışması, dünyayı kana buluyor. Irak’ta, işgalden bu yana geçen zamanda yaklaşık 2 milyon kişinin öldürüldüğü tahmin ediliyor. 2003 yılında Irak’ta yaşayan 12 Iraklı’dan birisi artık aramızda yok. ABD’nin “teröre karşı savaşı” bir soykırıma yol açtı. Her 12 Iraklıdan birisi öldürüldü.

Kitle imha silahlarına karşı, barış ve refah için başlatılan Irak işgalinin korkunç bilançosu bu!

Bütün bu akıldışı, ancak kapitalizmin mantığıyla açıklanabilecek işgal politikalarının sonunda geldiğimiz nokta, daha büyük çatışmalarla dolu, daha patlamalı bir dünya.

Buna bir son vermek zorundayız!

Savaş karşıtı hareketi yaygınlaştırmak, güçlendirmek ve savaş baronlarını durdurmak zorundayız. İşgale karşı direnen halklara, daha yüksek bir sesle “Yanınızdayız” mesajını vermek zorundayız. Küresel direnişin kazanması için, savaşın son bulması, tüm dünyada barışın kazanması için mücadeleye devam etmek zorundayız.

Devlet yöneticilerinin resmi ve sahte gözyaşları, işgale maruz kalan halklar için, sadece daha fazla acı anlamına geliyor. Türkiye Hükümetini de son zamanlarda bir arabuluculuk merakı sardı. Çatışmanın olduğu her yerde Türkiye arabulucu rolü oynamaya çalışıyor.

Savaş ve işgalin arası yok. Ya savaştan, ya barıştan yanasınız!

Bir yandan Kafkas haklarına barış çağrısı yapıp, bir yandan Filistin halkıyla dayanışma mesajları yollayıp, diğer yandan Gürcistan’a askeri yatırım yapmak kabul edilemez. Bir yandan bölgenin barış gücüymüş gibi görünüp, diğer yandan İncirlik Üssü’nü Irak işgalinin en büyük ABD üssü olarak kullandırmak kabul edilemez. Son günlerde generallerin devir teslim törenlerinde ulusal değerler ve barış vurguları yapılıyor.

– Bir yandan NATO’nun her dediğini yapıp, Afganistan’da NATO’nun aktif bir parçası olarak yer alıp, diğer yandan barış nutukları çekmek kabul edilemez.

– Filistin halkı için gözyaşı döküp, İsrail’le askeri anlaşmalar ve tatbikatlar sürdürmek kabul edilemez.

– Barıştan söz ederken, ikide birde Kuzey Irak’a kara ve hava harekâtları düzenlemek, Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü yerine silaha ve şiddete dayalı çözümde, yani çözümsüzlükte ısrarcı olmak kabul edilemez.

Bugün 1 Eylül Dünya Barış günü!

Biz, savaş ve işgal karşıtları olarak, küresel direnişimize devam edeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz. Onların bombaları, tankları, silahları olabilir. Ama biz milyonlarca insanız.

Biz, hakları için mücadele eden Kürtleriz, ABD işgaline direnen Iraklılarız, Afganlarız, İsrail’e karşı direnen Lübnanız, Filistiniz!

Bush’un savaş politikalarına direnen ABD’li barış anneleriyiz!

İşgal politikalarına meydan okuyan Latin Amerika halklarıyız!

Bir kez daha haykırıyoruz:

Biz milyonlarız!Biz kazanacağız!Barış kazanacak!

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına

Kerem Kabadayı

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.