01 Eylül 2007 – Basın Açıklaması – İzmir

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, barış talebini yükseltmek için insan zincirinde kollarımızı birleştiriyoruz. Sesimizi yükseltiyoruz, çünkü dünyada, bölgemizde ve ülkemizde barış arzusu artık giderek daha yakıcı bir şekilde hissediliyor.

Afganistan, Irak ve Filistin işgalleriyle somutlaşan emperyalist saldırganlık, insani değerleri her gün ayaklar altına alarak sürüyor. Her gün ölüm haberleri, parçalanmış bedenler, ölçüsüz bir saldırganlık ile yüzyüzeyiz. Her gün savaş yalanları pompalanıyor. Provokasyonlarla etnik çatışmalar kışkırtılıyor. Ülkemizin de içine çekilmeye çalışıldığı yeni çatışmalara zemin hazırlanıyor.

Gördüğümüzü ve unutmadığımızı göstermek için, savaş suçlusu Bush’un yalanlarını teşhir etmek için, Afganistan’dan Irak’a, Filistin’den Türkiye’ye dökülen kanın hesabını sormak için, Irak halkıyla dayanışmak için buradayız.

İncirlik Üssü’nün kapatılmasını istiyoruz.

ABD  Ortadoğu’ya yönelik  saldırılarda  İncirlik Üssünü kullanıyor. İncirlik Üssü Ortadoğu halkları ve insanlık için şer odağıdır. İncirlik Üssü’nün kullanım süresi hükümet tarafından Haziran ayında gizli kararname ile uzatıldı. Hem de ABD ye sözde nota verilirken. ABD ye sözde caka satanlar İncirlik Üssü ve üssün kullanım süresinin uzatılması karşısında susuyorlar.   İncirlik Üssü’nde 90 nükleer bomba bulunuyor.  Nükleer silahlar  Türkiye ve bölge halkları açısından tam bir felaket  potansiyeli taşıyor.  Biz bölgemizin ve Türkiye’nin güvenliği için İncirlik Üssü’nün kapatılmasını istiyoruz. Bunun için alanlardayız.

(Önümüzdeki günlerde İncirlik Üssü ve bazı liman ve askeri tesislerin kullanım süresini uzatan gizli kararnamenin iptali için dava açacağız. Bu konuda yaptığımız başvurulara yanıt verilmedi. Bilgi alma hakkımızda yok sayılıyor. )

Barış istiyoruz.

Çünkü Irak’ta artık sivil kayıplar sayılamıyor bile. Bush ve ortaklarının Irak’ı işgali 1 milyona yakın Iraklının katline yol açtı. ABD müdahalesi bölgeyi ve ülkemizi etnik çatışmaların merkezi haline getirdi. Herkesin sadece kendi ölüsüne ağladığı, farklılıkların birbiriyle çatıştığı bir dünya ve ülke  istemiyoruz. Kapı komşumuzla, sınır komşumuzla asla düşman olmadığımızı biliyoruz.

Bugün, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde bir kez daha bu karanlık oyunlara gelmeyeceğimizi haykırıyoruz. Şavaştan, çatışmadan, şiddet ortamından beslenenlerin etkisini kırmanın yolu, “ama”sız, “fakat” sız barışı en temel bir politik talep olarak öne sürmekten geçiyor.

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, barış savunucuları, savaş ve işgal karşıtları olarak; dünyamız ve ülkemiz için barış talebini yükseltiyoruz. Hepimiz barış için insan zincirinin birer halkasıyız. Savaşa ve işgale karşı barışı, etnik çatışmalara karşı farklılıklarımızla bir arada yaşamayı savunacağız.

Dünyada, bölgemizde ve ülkemizde barış!Irak’ta işgale son!İncirlik üssü kapatılsın!İran Irak olmasın!

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.