Savaşa Hayır! Kampanyası Faaliyet Raporu

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

24 Mart 2008 – İstanbul – Yazılı Basın Açıklaması

Dünyanın en tehlikeli politikacısı olarak anılan ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin, bütün dünyada 5 yıllık Irak işgalinin kınandığı ve yüzlerce kentte binlerce insanın sokaklara çıkıp protesto eylemleri yaptığı geçtiğimiz hafta boyunca Irak, Afganistan ve Suudi Arabistan’a uğradıktan sonra Türkiye’ye gelmesi üzerine yazılı bir basın açıklaması yapıldı.

9 Nisan 2008 – İstanbul – İncirlik Üssü Kapatılsın Söyleşileri

Kadıköy’de yapılan “İncirlik Üssü ve ABD Savaş Üsleri” başlığıyla yapılan toplantının konuğu Nilüfer Uğur Dalay’dı. Sadece İncirlik’le ilgili değil, genel olarak ABD askeri üsleri, üslerin ekonomisi, işlevleri, kuruldukları bölgede yarattıkları sosyal ve kültürel etkileri, ne işe yaradıkları, uluslar arası hukukta nasıl yer aldıkları gibi pek çok konuya değinilen söyleşi, üslere karşı mücadelenin önemini bir kez daha ortaya koydu. Toplantıda üslere karşı çıkmak için kadın hareketinin, çevre hareketinin, antikapitalist hareketin, sendikal hareketin ve çok sayıda hareketin önemli nedenleri olduğu ve Küresel BAK’ın İncirlik Kapatılsın kampanyasına da bu çok sayıda kampanya ve hareketin katılabileceği vurgulandı.

14 Nisan 2008 – İstanbul – Pippa Bacca’ya Uğurlama

Seni Unutmayacağız Pippa!

İtalyan savaş karşıtı sanatçı Pippa Bacca’yı (Giuseppina Pasqualino di Morineo) ellerimizde BARIŞ bayrakları, alkışlar ve savaş-şiddet karşıtı sloganlarla İstanbul Dolapdere’deki cenazeevinden uğurladık.

Sanatçının kardeşi Antonietta Di Melona, “Kardeşim barış ve insanlık için çıktığı yolda öldürüldü, çok üzgünüz, ama herkesin acımızı paylaşmasıyla teselli bulduk. Cenazesini bugün İtalya’ya götürüyoruz, önümüzdeki C.tesi günü Milano’da yapılacak törenle toprağa verilecek,” dedi.

Uğurlamada ODP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu adına basın açıklamamızı okudu.

19 Nisan 2008 – İstanbul – Basın Açıklaması

Misket Bombalarına Karşı Uluslararası Eylem Günü olan 19 Nisan’da, dünyanın pek çok ülkesinde yüzlerce sivil toplum kuruluşu ile birlikte Mayınsız Bir Türkiye Girişimi’nin çağrısıyla saat 12.30’da bizler de, başta çocuklar olmak üzere sivillerin ölümüne, yaralanmasına, sakat kalmasına neden olan misket bombalarının yasaklanması için Galatasaray Meydanı’ndaydık. Girişim adına basın açıklaması Muteber Öğreten tarafından okundu.

8 Mayıs 2008 – İstanbul – Füze Kalkanına Karşı Barış Kalkanı Söyleşileri

Boğaziçi Üniversitesi kampusundaki Güney Meydan’da bir söyleşi gerçekleştirdik. “Boğaziçi’nde Füze Kalkanı” alt başlığıyla bir araya geldiğimiz toplantıya katılım oldukça iyiydi. Çimlerin üzerinde gerçekleşen, Dr. Koray Çalışkan’ın “Savaş Karşıtı olunur mu, doğulur mu?”, Pelin Batu’nun “Barış Aktivistliğine Giriş”, Nilüfer Uğur Dalay’ın “İncirlik’te Füzecilik Oynarken…” ve Görkem YELTAN’ın “Boğaziçi Çimlerinden Füzeler Havaya” başlıklı sunumları ilgiyle izlendi. Soru-cevaplarla süren toplantı “Savaşa Hayır” sloganlarıyla sona erdi.

16 Mayıs 2008 – İstanbul – Füze Kalkanına Karşı Barış Kalkanı Söyleşileri

“Füze Kalkanına Karşı Barış Kalkanı” söyleşilerimizin ikincisini Galatasaray Üniversitesi Yıldızhan Yayla Salonu’nda gerçekleştirdik. Ahmet İnsel, Görkem Yeltan ve Nilüfer Uğur Dalay’ın konuşmacı olduğu toplantıda Ortadoğu’daki sorunlar irdelendi, Türkiye’nin durumu tartışıldı. Küresel BAK’ın savaş karşıtı hareketteki rolüne vurgu yapıldı.

01.06.2008 – Miting – “Kürt Sorununda Demokratik Çözüm”

Türkiye Barış Meclisi’nin düzenlediği, Küresel BAK’ın da destek verdiği miting Kadıköy İskele Meydanı’nda on binlerin katılımıyla büyük bir coşku içinde gerçekleştirildi.

6-8 Haziran 2008 – Kiev – ASF Hazırlık Toplantısı

İsveç – Malmö’de, 17-21 Eylül 2008’de yapılacak Avrupa Sosyal Forumu’nun son hazırlık toplantısı, Doğu Avrupalıları sürece daha fazla katmak için Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yapıldı. Toplantıya Türkiye’den Küresel BAK, KESK, TMMOB, SODEV, Alınteri, Demokratik Toplum Koordinasyonu ve Küresel Eylem Grubu temsilcileri katıldı. Rusya başta olmak üzere Doğu Avrupa ülkelerinden katılım yüksekti.

10 Haziran 2008 – İstanbul – Basın Açıklaması

İncirlik Üssü’nün Irak işgalinin üssü olarak kullandırılmasına ve İncirlik Üssü ile ilgili kararnamenin içeriğinin halka açıklanmamasına karşı yürüttüğümüz “Savaşa Hayır / İncirlik Üssü Kapatılsın” kampanyamızı duyurmak ve 14 Haziran’da İncirlik Üssü önünde yapacağımız basın açıklaması ile Adana Eczacılar Odası’nda gerçekleştireceğimiz Askeri Üslere Karşı Uluslararası Forumu’na çağrı yapmak üzere İstanbul Galatasaray Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdik.

Celalettin Can, Mehmet Güleryüz, Kerem Kabadayı, Hürriyet Şener, Hakan Tahmaz, Görkem Yeltan, Tahsin Yeşildere’nin aralarında bulunduğu aydın ve sanatçılarımızla Küresel BAK aktivistlerinin katıldığı “Savaşa hayır – İncirlik Üssü kapatılsın demek için 14 Haziran Cumartesi günü İncirlik Üssü’nün kapısında olacağız!” dediğimiz basın açıklamasını Küresel BAK adına Jülide Kural okudu.

14 Haziran 2008 – Adana – Basın Açıklaması

14 Haziran’da çeşitli şehirlerden Adana’ya gelen Küresel BAK aktivistleriyle önce Adana İncirlik Üssü önünde bir basın açıklaması yaptık. Grup adına Küresel BAK Adana sözcüsü Ali Dinigüzel’in okuduğu basın açıklamasında Irak’ta beş yılı aşkın bir sürerdi devam eden işgalin sonuçları vurgulandı ve bu işgalde İncirlik Üssü’nün oynadığı rol değerlendirildi. 1 Haziran 2003 tarihinden itibaren İncirlik Üssü Irak işgalinin en büyük lojistik destek üssü olarak görev yaptığı, Iraklı çocukların korkulu kâbusu olan bombardımanın ev sahibi olduğu belirtildi, AKP hükümetine seslenerek İncirlik Üssü’nün kullanımına dair Gizli Kararname’nin içeriğinin halka açıklanması talep edildi.

14 Haziran 2008 – Adana – Uluslararası Forum

Küresel BAK 14 Haziran Cumartesi günü Adana’da “Askeri Üslere Karşı Uluslararası Forum” gerçekleştirdi. Foruma Yunanistan’dan ve Kıbrıs’ın iki yakasından temsilciler ve İstanbul’dan Küresel BAK aktivistleri konuk olarak katıldılar. Adana Eczacılar Odası’nda yapılan forumun panelistleri Kyriakos Kiliaris (Kıbrıs Savaşı Durdurun Koalisyonu), Murat Kanatlı (Kıbrıs Savaşı Durdurun Koalisyonu), Sotirios Kontogiannis (Yunanistan Savaşı Durdurun Koalisyonu) ve Nilüfer Uğur Dalay (Küresel BAK) oldu. Forumun başkanlığını Yıldız Önen yaptı.

Forum Yunanistan Savaşı Durdurun Koalisyonu temsilcisi Sotiris Kontogiannis’in konuşmasıyla başladı. Sotiris, Girit Adası’nda bulunan Suda Üssü’ne karşı mücadelelerini ve savaş karşıtı mücadelenin bugünkü durumunu anlattı. Konuşmasının özeti:

“Yıllardır binlerce sendikacı, öğrenci, işçi, barış aktivisti, Suda Üssü’nün kapatılması için yüzlerce gösteri düzenliyoruz. Atina’daki Amerikan elçiliği önünde defalarca gösteri yaptık. Biz Suda’ya, siz İncirlik’e, İtalyanlar Vincenza’ya karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Amerika’nın Avrupa’da üsleri genişletme ve yenileme çabalarını boşa çıkartmalıyız.

Ama mücadelemiz bununla sınırlı değil. Üslere karşı mücadele Irak, Afganistan ve Filistin işgallerine karşı mücadelenin, savaş karşıtı hareketin bir parçasıdır. Amerika yenilmek üzeredir, İran’a yönelik saldırı tehdidi köşeye sıkışmış kedi tepkisidir. Tırnaklarını çıkarmış canavarın görüntüsü korkunçtur, ama bu canavar yenilmek üzeredir. Amerika her gün Vietnam kâbusuna daha da fazla yakınlaşmaktadır. Vietnam’daki yenilgi Amerika’nın yıllarca kara savaşına girmemesiyle sonuçlandı.

Şimdi Amerika’nın Irak’ta, Afganistan’da yenilmesinin sonuçları müthiş olacaktır. Yenilgiden sonra milyonlarca insan sokaklarda kendi mücadelelerinin sevincini kutlayacaklardır. Bu zaferin geleceğine inanmak ve savaş karşıtı hareketi büyütmeye devam etmek gerekiyor. Bunun ilk adımı Küresel BAK üyesi olmaktır.”

Daha sonra Kıbrıs Türk kesiminden Murat Kanatlı söz aldı. Murat Kanatlı, Kıbrıs’ın bölünmesinin en çok Amerika ve İngiltere’ye yaradığını anlattı. Konuşmasının özeti:

“Kıbrıs’ta iki tane İngiliz üssü var. Nükleer ve kimyasal silahların depolandığı Agratur ve Dikelya üslerinde 1500’ü hava gücü ve 2300’ü kara gücü olmak üzere, toplam 10000 İngiliz askeri ve sivil personel ile bunların aileleri barınmaktadır. Dikelya’daki çok gizli haberleşme merkezi, İngiltere’deki Cheltenham İstihbarat Merkezi’yle ilişkilidir. Üsler, ada topraklarının 254 kilometrekarelik bölümünü kaplamaktadır ki bu, adanın yaklaşık % 2,7’sine karşılık gelmektedir.

Savaşlarda sadece bu üsler değil hava sahası da rahat rahat kullandırılmaktadır. Hem Irak savaşında hem İsrail’in Lübnan saldırısında hava üsleri tam gaz kullanıldı. Adanın kendisi bir savaş gemisi gibi kullanılıyor. Biz güneydeki kardeşlerimizle birlikte buna son verdirmeye çalışıyoruz. Amacımız adamızın tamamen silahsızlandırılmasıdır.”

Murat’ın kaldığı yerden Rum kesimden gelen Kyriakos Kiliaris devam etti. Konuşmasının özeti:

“15 Şubat 2003’te dünyaya yeni bir hareket damgasını vurdu. The New York Times gazetesine ‘artık dünyada iki süper güç var: biri Amerika diğeri kamuoyunun gücü” diye başlık attıran bu hareket çok hızlı bir şekilde yayıldı. İngiltere’de, İtalya’da milyonlarca insan yürüdü. Türkiye’de 1 Mart zaferi kazanıldı.

Bu hareket Kıbrıs’ta da etkili oldu. Sınırların kaldırılmasıyla birlikte Türk-Rum iki toplumlu bir Savaşı Durdurun Koalisyonu kurduk. Savaş karşıtı mücadeleyi beraber örgütlemeye başladık. Onlarca gösteride Türkçe-Rumca sloganlar attık. Birbirimizi anlamaya, tanımaya başladık. Beraber iş yapabileceğimizi gördük, çünkü düşman ortaktı: savaş tacirleri ve onların işbirlikçileri.

Savaş karşıtı harekette edindiğimiz deneyimlerle şimdi adanın bölünmesine karşı ortak mücadeleye başladık. En son yaptığımız bir anmada Türk ve Rumlardan ailelerini kaybedenleri bir araya getirmeye başladık. Birbirimizin acılarını hissetmeye başlamamız bizi daha da yakınlaştırdı. Kıbrıs’ın kurtuluşu bu hareketten çıkacaktır.”

Forumun son panelisti Küresel BAK’tan Nilüfer Uğur Dalay’dı. Dalay özet olarak şunları söyledi:

“Bugün İncirlik’teydik. Adana’ya 15 km. uzaklıkta, 32.000 dönümlük bir arazi üzerinde kurulmuş İncirlik’te. Irak’a 500, Bağdat’a 950, Tahran’a 1.450, Hürmüz Boğazı’na 2.000 km., Afganistan’a 8 saat uzaklıktaydık. Ocağımıza incir dikecek gizilgücü olan üssümüzün önündeydik. Tehlikeyi yakından görelim, hissedelim dedik. Bununla burun buruna yaşayan dostlarımızla dayanışmaya geldik…

Dünyayı dönüştürebilecek 2 süper güç var: Süper sınıf ve halk hareketleri. Süper sınıfların hesabını bozmak için askeri üslere karşı muhalefet hareketimize devam etmeye kararlı olduğumuzu söylemeye geldik.

Çünkü sorun yalnızca silahların sınırlandırılması değil insani zorunluluk olarak silahsız yaşamın ortaya koyulmasıdır. Bu durumda toplumlara, aktivistlere önemli görevler düşmektedir.

Uzaktan bile sesi hoş gelmeyen davulun çalınmaması için tokmağını davulcunun elinden almaya kararlı olduğumuzu söylemeye geldik.”

Forum kısmında savaş karşıtı hareketin durumu üzerine tartışma oldu. Yıldız Önen’in verdiği cevabın özeti:

“1999’da başlayan küreselleşme karşıtı hareket tüm dünyayı etkileyerek ve değiştirerek devam ediyor. Son yıllarda eylemlere katılımın azalması bizi yanlış fikirlere sevk etmemeli. 2003’te savaş karşıtı hareketin önünde somut bir hedef vardı. ‘Amerika’nın Irak’a saldırmamasını’ istiyorduk. Ve milyonlarca insan sokaklarda bunu geciktirdi. Biz Türkiye’de bir parçası olmamayı sağladık. İşgallin başlamasıyla birlikte ve bunun 5 yıldır devam etmesi savaş karşıtlarının moralini bozsa da eylemler devam ediyor. En son İngiltere’de Bush’un gelişi binlerce kişiyle protesto edildi. Başlarda 100 yerde gösteri yapıldıysa şimdi gösteri yapılmayan şehir kalmadı. Sotiris’in dediği gibi Amerika çok büyük bir bataklığa battı ve nasıl çıkacağını bilemiyor.

Ama hareket savaş karşıtlığıyla sınırlı değil. Çevre sorunlarına karşı, küresel ısınmaya karşı, özelleştirmeye karşı, neoliberal politikalara karşı da sokaklardayız. Geçen sene tüm dünya küresel ısınmaya karşı sokaklara döküldü. Türkiye sonunda Kyoto’yu imzalamaya karar verdi. Hareketin politik temsilcileri pek çok ülkede seçim kazandılar, mecliste yerlerini aldılar. Bizde Ufuk Uras bunun iyi bir örneğidir.

Hareketi bir bütün olarak gördüğümüzde 1968 gibi bir dönem yaşadığımızı görürüz. Bize düşen bu hareketi her yerde büyütmektir.”

Adana’da yapılan “Askeri Üslere Karşı Uluslararası Forum” bu hareketin önemli bir adımını oluşturdu. Bu forumun devamı Avrupa Sosyal Forumu’nda Eylül’de devam edecek. Orada Avrupa’daki tüm savaş karşıtlarıyla birlikte üslere karşı nasıl mücadele edeceğimizi tartışacağız.

9 – 10 Ağustos 2008 – İstanbul – BarışaRock

Dolu dolu bir BarışaRock daha yaşadık. Her şeyden önce altı yıldır sorunsuz bir biçimde on binlerce insanın katıldığı böyle bir festivali düzenlemek için gecesini gündüzüne katan tüm arkadaşlarımızın eline sağlık. Bu yıl ki BarışaRock’a da binlerce savaş karşıtı katıldı. Biz Küresel BAK standını geniş bir alana açtık. Stantta aktivist föyleri, Filistin resim sergisi, NATO teşhir sergisi, savaş karşıtı hareket sergisi, Lübnan resim sergisi, Filistin bildirisi, Barış Panayırı bildirisi yer aldı.

Yaklaşık 250 kişi Küresel BAK’a aktivist olmak istediğini aktivist föyü doldururarak beyan etmiş oldu. Ayrıca kapıda açtığımız stantta hem Filistin gazetesi hem de Barış Panayırı bildirilerini dağıttık. BarışaRock’tan çıkan her bir aktivistin cebine bir Küresel BAK bildirisi koymaya çalıştık.

Alanın girişinde büyük “Hepimiz Kürdüz, Hepimiz Filistinliyiz, Hepimiz Iraklıyız-Küresel BAK” pankartı asılıydı.

9 Ağustos 2008 – İstanbul – BarışaRock / Basın Açıklaması

BarışaPedal ekibi Beşiktaş’ta yaptığı basın açıklamasıyla Küresel BAK’ın “Savaşa hayır / Filistin’e özgürlük” kampanyasını başlattı. Bisikletli arkadaşlarımız saatler sonra alana geldiler. Küresel BAK bayraklarıyla coşkulu bir kalabalık BarışaRock alanının girişinde bisikletli arkadaşlarımızı karşıladı. Hep birlikte sloganlar atıldı. “Öz-öz-özgürlük / Filistin’e özgürlük” sloganlarıyla ana sahneye uzun bir yürüyüş yapıldı. Ana sahnede Mehmet Demir ile Mor ve Ötesi’nden Burak Güven savaşı teşhir eden ve savaşa karşı atılan her bir adımın çok önemli olduğunu vurgulayan konuşmalar yaptılar.

9 – 10 Ağustos 2008 – İstanbul – BarışaRock / Forum

Yüzlerce kişinin dinlediği “Savaşa hayır / Küresel BAK” forumunda Pelin Batu, Harun Tekin, Kerem Kabadayı, Memet Ali Alabora, Roni Margulies, Sami Evren, Hakan Tahmaz, Tahsin Yeşildere konuşmalar yaptılar.

Konuşmaların ardından yeni bir yürüyüş daha yapıldı. Yüzlerce aktivist bayraklarla sloganlarla alanda uzun bir yürüyüş daha yaptı.

Hem BarışaRock hem de BarışaRock alanında her seferinde olduğu gibi bu yıl da yerini alan Küresel BAK festivale katılan binlerce insana savaşa karşı aralıksız mücadele etmenin önemini bir kez daha gösterdi.

13 Ağustos 2008 – İstanbul – Yazılı Basın Açıklaması

Geçtiğimiz hafta sonunda Güney Osetya bağımsızlığını ilan etmek için adım atınca Gürcistan, Osetya’ya saldırdı ve uzun bir süredir Gürcistan’a saldırmak için fırsat kollayan Rusya da Gürcistan’a şiddetli bir biçimde saldırdı.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak halkların kendi kaderini belirlemesi, barış içinde yaşaması mümkündür, “Kafkasya’da milliyetçi kışkırtmalara, emperyalist ayak oyunlarına ve savaşa hayır!” diyerek yazılı bir basın açıklaması yaptık.

31 Ağustos 2008 – İzmir – Basın Açıklaması

“Silahlanma yarışı yerine açlığı, yoksulluğu ve sefaleti bitirme yarışı yapalım.” diyerek 31 Ağustos 2008 Pazar akşamı, saat 19.30’da İzmir Fuar Lozan Kapısı’nda buluşup 1 Eylül Dünya Barış Günü için bir basın açıklaması gerçekleştirdik. Basın açıklamasının ardından çok sayıda savaş ve işgal karşıtıyla birlikte bir barış yürüyüşü yaptıkı.

1 Eylül 2008  – İstanbul – Basın Açıklaması

Dünyada, bölgemizde ve ülkemizde barış arzusu artık giderek daha yakıcı bir şekilde hissedildiği bir ortamda savaş ve işgal karşıtları olarak barış talebini yükseltmek üzere 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, barış bayraklarımızla ve “Ortadoğu’da, Kafkasya’da, Türkiye’de Barış!” yazılı pankartımızla yine sokaklardaydık.

1 Eylül 2008 Pazartesi, saat 18.30’da Tünel Meydanı’nda buluşup, “George Bush Teröristtir”, “Katil Bush bugün kaç çocuk öldürdün”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganlarıyla Galatasaray Meydanı’na dek yürüdük.

Galatasaray Meydanı’nda Küresel BAK adına basın açıklamamızı sanatçı Kerem Kabadayı okudu. Eylemimize Mustafa Alabora, Celal Başlangıç, Tatyos Bebek, Onur Behramoğlu, Celalettin Can (78’liler Vakfı), Aydın Cıngı (SODEV) Özlem Dalkıran (Helsinki Yurttaşlar Derneği), Mehmet Demir (Haber-Sen), İbrahim Doğangül (Petrol-İş), Sami Evren (KESK), Seydi Fırat, Yasemin Göksu, Tarık Günersel (PEN Türkiye Merkezi), Gençay Gürsoy (Turk Tabipler Birliği), Semiha Kaya (MAZLUMDER), Kazım Mermerci (İSMMMO), Adnan Özyalçıner, Meryem San, Sennur Sezer, Hakan Tahmaz (Barış Meclisi) Zeynep Tanbay, Doğan Tarkan (DSİP), Sinan Tutal (ÖDP), Ufuk Uras (İstanbul Milletvekili), Celal Yıldırım (Türk Diş Hekimleri Birliği), Latife Tekin, Ayşe Yılmaz (İHD), Tevfik Taş gibi pek çok örgüt temsilcisi, sanatçı ve barış aktivisti katıldı.

9 Eylül 2008 – İzmir – Söyleşi

SES İşyeri Temsilciliği’yle birlikte İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde düzenlenen “NATO ve Savaş Karşıtları” başlıklı söyleşide Mor ve Ötesi’nden Küresel BAK aktivisti Kerem Kabadayı konuşmacıydı. 100 dolayında sağlık çalışanının katıldığı toplantıda Kabadayı, bölgemizde yaşanan savaşlar, savaş tehditleri, savaş örgütü NATO, silahlanma ve barış hareketinin güncel görevleri üzerinde durdu, Küresel BAK ve etkinlikleri konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

10 Eylül 2008 – İstanbul – Söyleşi

10 Eylül 2008 Çarşamba günü Kadıköy’de gerçekleştirilen “NATO Gerçeği” başlıklı söyleşinin konuşmacısı Nilüfer Uğur Dalay’dı. Dalay’ın NATO’yu hakkındaki temel bilgilerden, hukuki ve hukukdışı durumuna, İncirlik Üssü ile bağlantısına değin ele aldığı “60 Yıl Yeter NATO Dağıtılsın” başlıklı bir bildiri sundu.

17-21 Eylül 2008 – Malmö/İsveç – 5. Avrupa Sosyal Forumu

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu olarak, 17-21 Eylül 2008 tarihlerinde İsveç’in Malmö kentinde gerçekleştirilen 5. Avrupa Sosyal Forumu’ndaydık.

Forumda “Ortadoğu’da Emperyalizmle Mücadele”, “Irak ve Afganistan İşgallerine Son!”, İncirlik ve Avrupa’daki diğer üslerin tartışıldığı “Askeri Üsleri Kapatın!” başlıklı üç toplantı gerçekleştirdik. Ayrıca “Savaş Karşıtları Buluşması”na ve 20 Eylül tarihinde yapılan büyük yürüyüşe de katıldık.

25 Eylül 2008 – İstanbul – Panel

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu 25 Eylül’de “El Aksa direnişi” ile bundan 8 yıl önce başlatılan 2. İntifada’nın yıldönümünde “Filistin’e Özgürlük” başlığıyla bir panel gerçekleştirdi. Söyleşinin konuşmacıları, Filistin’li tutuklu Milletvekili Ahmad Saadad’ın eşi Abla Saadad ve Radikal gazetesi Ortadoğu yazarı Ayşe Karabat idi. Söyleşi’den önce Ali Turna “Filistin’e örülen duvar” konulu bir sinevizyon sundu.

27 Eylül 2008 – İstanbul – Yürüyüş / Basın Açıklaması

Devletlerin ikiyüzlülüğüne karşı halkların dayanışması için, işgale on yıllardır direnen Filistin halkının yanında olduğumuzu göstermek için sokağa çıktık.

Filistin halkına yalnız olmadığını göstermek için… Hükümetin İsrail’le askeri anlaşmaları ve tatbikatları sona erdirmesi için… “Savaşa Hayır / Filistin’e Özgürlük” pankartıyla 27 Eylül’de Tünel Meydanı’nda buluşup Galatasaray’a değin yürüdük. Burada hapisteki Filistin Halk Cephesi Lideri milletvekili Ahmad Saadat’ın eşi Abla Saadat’ın yaptığı konuşmanın ardından ortak basın açıklamasını Kerem Kabadayı okudu.

Destekleyen Kurumlar: 78’liler Girişimi, Amargi Kadın Dayanışma Kooperatifi, Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği, Barış Girişimi, Beyazgül Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi, Emek Partisi, Emekçi Hareket Partisi, Genç Siviller, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur-De Girişimi, İHH İnsani Yardım Vakfı, İnsan Hakları Derneği İst. Şb., İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği İst. Şb., Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, Küresel Eylem Grubu, Lambdaİstanbul LGBTT Dayanışma Derneği, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Sosyal Demokrasi Vakfı, Sosyalist Demokrasi Partisi, Sosyalist Parti Girişimi, Yeşiller Partisi, Türkiye Barış Meclisi

27 Eylül 2008 – İzmir – Yürüyüş / Basın Açıklaması

27 Eylül’de İzmir’de, Küresel BAK aktivistleri ve tüm savaş ve işgal karşıtları Konak Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi önünde buluşulup meşaleli bir barış yürüyüşü gerçekleştirildi ve “Ben Doğduğumda Filistin Direniyordu” başlığıyla bir basın açıklaması

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.