27 Mart 2010 – Toplantı – İzmir

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

İzmir’de 27 mart Cumartesi günü “savaşı sustur, barışı yükselt” paneli APİKAM’da (Ahmet Priştine İzmir Kent Arşivi Müzesi) yapıldı. Barış ve Demokrasi Partisi PM Üyesi Ahmet Demiroğlu, Taraf Gazetesi Yazarı Hilal Kaplan ve Küresel BAK yürütme kurulu üyesi Yıldız Önen’in konuşmacı olarak katıldığı panele, çok sayıda kişi katıldı.

İlk konuşmayı Yıldız Önen yaptı. Konuşmasında Barış için sanat, Barış için kadın girişimi ve daha pek çok kurumla beraber örgütlenen “savaşı sustur, barışı yükselt” kampanyasını anlattı.

  • Savaşı Sustur Barışı Yükselt! Bu kampanyada amacın savaşın sesini susturabilecek bir hareketin örgütlenmesi olduğunu vurgulayan Önen ilk adım olarak 2 Nisan’da İstanbul’da yapılacak yürüyüşün çağrısını yaptı.

İkinci konuşmacı Ahmet Demiroğlu, Kürt illerinde yaşanan sorunların asıl sebebinin devlet baskısı olduğunun altını çizdi. Kürt halkının taleplerinin her halkın sahip olduğu tanınma ve kendi kültüründe yaşama hakkı olduğunu belirten Demiroğlu Küresel BAK’ın yaptığı kampanyanın önemini vurguladı

Hilal Kaplan ise, AKP’nin Kürt sorununun çözümünde yeterince somut adım atamadığını anlattı. Sorunun ve çözümün muhataplarının ortada olduğunu bunu çözmek için adım atılmasının gerekliliğinin altını çizdi.

Salondan gelen sorularla birlikte tartışma Kürt, Türk, dindar, laik, solcu, sosyal demokrat herkesin birlikte mücadelesinin öneminin altı çizilerek toplantı bitti. Toplantının sonunda İstanbul’da 1-4 Temmuz 2010’da yapılacak Avrupa Sosyal Forumu çağrısı yapıldı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.