İsrail’i Durdurun Kampanyası Basında Çıkanlar

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

5 Temmuz 2006 – Birgün

Adana Basın Açıklaması

BAK,ABD konsolosluğu önüne siyah çelenk bıraktı

KÜRESEL Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) Adana’da, ABD’nin bağımsızlık günü vesilesiyle Amerikan Konsolosluğu önüne siyah çelenk bıraktı.

Konsolosluk önünde yapılan basın açıklamasını BAK Adana Sözcüsü Ali Dinigüzel okudu. 4 Temmuz her yıl Amerika’da askeri gösterilerle ve törenlerle kutiandığıni bağımsızhğın önemine övgüler söylendiğini ifade eden Dinigüzel, “aynı Amerika, 1946 yılından günümüze kadar 20’den fazla ülkeye savaş açmış,bu ülkeleri işgal ederek bağımsızlığını yok etmiş,bunun da ötesinde kendini bağımlı hale getirmiştir,” dedi.Öte yandan BAK İstanbul da , Greenpeace’in raporunda yeralan ve İncirlik’te bulunduğu belirtilen 90 nükleer bombanın imha edilmesi için bisiklet turu düzenleyeceğini duyurdu.

24 Temmuz 2006 – Birgün

Ankara Toplantı Haberi

Özlem Zorcan

Savaşa Karşı Kitlesel Hareket

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nu (Küresel BAK) oluşturan savaş karşıtla-rı, Lübnan’da yaşananların değerlendirildiği panelde İsrail’in iki askere karşılık bir başkenti yerle bir ettiği belirtildi. Küresel Bak Sözcüsü Roni Margulies, ‘Ortadoğu Yanıyor’ başlığıyla, Toplumsal Araştırmalar Vak-fı’nda düzenlenen panelde yaptığı konuşmada şunları söyledi: Bu savaşın nedeni asker kurtarmak değildir. İsrail devleti, sürekli savaşlarla varlığını sürdürüyor. Belki Suriye’ye de girecek. İsrail, her savaşta Amerika’ya, “Ortadoğu’da benden daha fazla güvenebileceğin bir müttefik yok,” mesajı veriyor. Amerika, 1948’den beri İsrail’e çok büyük miktarda para yardımı yapıyor. Bu yardımlar olmasa, İsrail çevresindeki Arap ülkelerine karşı direnemezdi.

Türkiye’deki televizyon ve gazetelerin, aynen Batı’da olduğu gibi, “Hamas, askerleri kaçırmasaydı, bunlar olmazdı,” mantığıyla yayın yaptığını belirten Margulies, “Son günlerde ‘İsrail kadar olamadık. 13 askerimiz öldürüldü, biz niye saldırmıyoruz?’ anlayışı kurulmaya çalışılıyor. ‘Durum, iki askere karşı bir başkent olarak somutlaştı. İsrail’in bir ülkeyi yerle bir etmesi terörizm değil mi? İsrail’i haklı gösterme çabalarına karşı tetikte olmalıyız,” dedi.

‘KİTLESEL hareket ŞART’

Irak savaşının, Amerikan hegemonyası için ilk adım olduğunu ancak, Irak’taki ve dünya kamuoyundaki direnişle karşılaşan Amerika’nın batağa saplandığını ifade eden Margulies, “Şimdi de kitlesel hareket şart. Küresel BAK bu yüzden var, kitlesel-likten başka bir gücü olmayan savaş karşıtları, en geniş eylem birlikteliklerini inşa etmelidir,” dedi.

24 Temmuz 2006 – Sesonline

Küresel BAK yarın İsrail’i protesto edecek

Sesonline] Küresel BAK yarın saat 11:00’de Galatasaray’da İsrail’in Lübnan’a ve Filistin’e saldırılarını kınamak üzere bir basın açıklaması yapacak. Açıklamaya M.A. Alabora, Jülide Kural, Genco Erkal’ın yanı sıra DİSK, TTB ve TMMOB da destek verecek

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (KüreselBAK) yarın saat 11.00’de, Galatasaray Lisesi önünde, “İsrail’in Filistin ve Lübnan’da uyguladığı vahşeti kınamak için” bir basın açıklaması yapacak.

Basın açıklamasının ardından etkinliğe katılan sanatçı ve aydınlar, eylemcilerle birlikte “barış nöbeti” tutacak.

Basın açıklamasına Behiç Ak, Zeynep Tanbay, Genco Erkal, Memet Ali Alabora, Jülide Kural gibi sanatçılarla, Türk Tabipler Birliği (TTB) Genel Başkanı Prof. Dr. Gencay Gürsoy, Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) 2. Başkanı Hüseyin Yeşil ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Musa Çam katılacak.

25 Temmuz 2006 – Bianet

Emine Özcan

Küresel BAK’ tan İsrail’e Resimli Protesto Küresel BAK İsrail’i aydın, sanatçı ve sendika temsilcilerinin de katıldığı eylemle protesto etti. Ressam Güleryüz resmini sergilerken oyuncu Erkal, “Ortadoğu’da çocuklar ölürken G8 zirvesinden İsrail’i kınama kararı dahi çıkmadı” dedi. İstanbul) – Küresel Barış ve Adalet Komisyonu (Küresel BAK) İsrail’in Lübnan ve Filistin’e uyguladığı şiddeti bugün (25 Temmuz) Galatasaray Lisesi önünde aydın, sanatçı ve sendika temsilcilerinin de katılımıyla protesto etti.

Sanatçı Mehmet Güleryüz’ün Ortadoğu’da yaşananlara ilişkin çalışmasını sunduğunu eylemde basın açıklamasını okuyan oyuncu Genco Erkal, “Filistin ve Lübnan’da ölen sivillerin hesabı nasıl verilecek, göç etmek zorunda kalan insanların nereye gidecek?” dedi.

Siviller öldürülüyor

Küresel BAK’ın düzenlediği eyleme aralarında Zeynep Tanbay, Mehmet Ali Alabora, Mustafa Alabora, 78’liler Girişiminden Celalettin Can, Tunceliler Derneği’nden Nimet Tanrıkulu, Türkiye PEN’den Müge Gürsoy Sökmen, tiyatro sanatçısı Tilbe Saran, karikatürist Behiç Ak, Güleryüz Türk Tabipler Birliği Başkanı Gençay Gürsoy, Türk Mühendis ve Mimar Odaları (TMMOB) İkinci Başkanı Hüseyin Yeşil ve Başak Ertür ile Genco Erkal’ın olduğu çok sayıda aydın, sanatçı, sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

“Filistin’e özgürlük” pankartının açıldığı eylemde “Katil İsrail Filistin’den defol”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol” sloganları atıldı. Eylemde ayrıca Cuma akşamı (28 Temmuz) konuyla ilgili meşaleli bir yürüyüş yapılacağı duyuruldu.

Basın açıklamasını Küresel BAK adına okuyan Erkal, “Emperyalizm Ortadoğu’yu bir ölüm tarlasına çevirmeyi aklına koymuş gibi görünüyor. İsrail önce Gazze’de bir plajı bombaladı ve sivilleri öldürdü. Ardından iki askerin kaçırıldığı bahanesiyle Lübnan’a saldırdı. Ölen yaşlı, çocuk, kadın yüzlerce insan ne olacak?” dedi.

Şimdi değilse ne zaman biz değilsek kim?

“Ya göçmek zorunda olan yüz binlerce insan nereye gidecek?” diye soran Erkal, Bush’un baskılara aldırmadığını, Lübnan hükümetinin talep ettiği ateşkes çağrısını desteklemediğini ilan ettiğini ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimine göre olan bitenin ‘İsrail’in kendisini savunmasından başka bir şey olmadığını’ söyledi.

Ortadoğu’da çocuklar ölürken G8 ülkelerinin toplantılarında İsrail’i kınama kararının bile alınmadığını hatırlatan Erkal “Zaten kimin kimi kınamasını bekliyoruz ki? İsrail Filistin ve Lübnan’ı tehdit etme, bombalama cesaretini nereden alıyor? Filistin halkı paramparça olmuş durumda” dedi.

“4.5 milyon Filistinli, Avrupa, Avustralya, Kuzey Amerika ve Arap ülkelerinde mülteci olarak yaşıyor ve dönüş hakları yok. Dönseler de sığınabilecekleri bir ülkeleri yok. İsrail sınırları içinde bir milyon Filistinli yaşıyor. Gazze ve Batı Şeria’da 3.3 milyon insan balık istifi her türlü haktan yoksun yaşıyorlar.

25 Temmuz 2006 – Sesonline

Yalçın Ergündoğan

[Sesonline] Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu ( Küresel BAK ) İsrail’in Lübnan ve Filistin’e uyguladığı şiddeti Galatasaray Lisesi önünde aydın, sanatçı ve sendika temsilcilerinin de katıldığı bir etkinlikle kınadı. 28 Temmuz cuma akşamı ise; konuyla ilgili “meşaleli bir yürüyüş” yapılacak”Filistin’e özgürlük” pankartı eşliğinde gerçekleşen eylemde “Katil İsrail Filistin’den defol”, “Katil ABD Oratadoğu’dan defol” sloganları atıldı. 28 Temmuz cuma akşamı ise; konuyla ilgili yapılacağı duyuruldu.

Küresel BAK’ın etkinliğinde konuşan tiyatro sanatçısı Genco Erkal; “Ortadoğu’da çocuklar ölürken G8 ülkelerinin toplantılarında İsrail’i kınama kararının bile alınmadığını” ifade etti.

Erkal konuşmasını şöyle sürdürdü: “Zaten kimin kimi kınamasını bekliyoruz ki? İsrail Filistin ve Lübnan’ı tehdit etme, bombalama cesaretini nereden alıyor? Filistin halkı paramparça olmuş durumda. 4,5 milyon Filistinli, Avrupa, Avustralya, Kuzey Amerika ve Arap ülkelerinde mülteci olarak yaşıyor ve dönüş hakları yok. Dönseler de sığınabilecekleri bir ülkeleri yok. İsrail sınırları içinde bir milyon Filistinli yaşıyor. Gazze ve Batı Şeria’da 3 milyon insan balık istifi her türlü haktan yoksun yaşıyorlar. Biz değilsek kim, şimdi değilse ne zaman?”

Eylemde, ressam Mehmet Güleryüz de Ortadoğu’da yaşananlara ilişkin resim çalışmasını sundu.

26 Temmuz 2006 – Birgün

Küresel BAK: Barış nöbeti başlattı

Aralarında Genco Erkal ve Mehmet Ali Alabora’nın da bulunduğu Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu üyeleri, İsrail’in filistin ve Lübnan’a yönelik başlatılan savaşa karşı “barış nöbeti” başlattı. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) İstanbul Galatasaray Meydanı’nda İsrail’in gerçekleştirdiği katliamları kınayan bir basın açıklaması yaparak Lübnan ve filistin için barış nöbeti tutacaklarını açıkladı. Küresel BAK adına basın açıklamasını okuyan Genco Erkal, İsrail’in iki askeri kaçırma bahanesiyle Lübnan’a bomba yağdırdığını söyleyerek, “Ölen çocukların, kadınların hesabını kim verecek,” dedi. “İki yüzlü hükümetlere karşı, işgal yanlılarına karşı, Bush’a ve İsrail yönetime karşı sesimizi yükseltmek için kaybedeceğimiz tek bir dakikamız yok,” diyen Erkal başlattıkları Barış nöbeti eylemine katılım ve destek çağrısı yaptı. Mustafa Alabora, Mehmet Ali Alabora, Zeynep Tanbay, Genco Erkal, Cüneyt Türel, Mehmet Güleryüz, Tilbe Saran, Celalettin Çan’ın da katıldığı basın açıklamasında ‘filistin’e Özgürlük’ pan

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.