İncirlik Üssü Kapatılsın 2009 Kampanyası Faaliyet Raporu

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

17 Nisan 2009 – Toplantı – İstanbul

Strasburg’dan Küresel BAK aktivistlerinin izlenimleri

“Strasburg izlenimleri” söyleşişi, Makine Mühendisler Odası İstanbul Şubesi’nde 17 Nisan 2009 Cuma akşamı yapıldı. Toplantıya katılan BAK aktivistleri ve konuklarımız, hem 4 – 5 Nisan 2009 Anti-Nato Strasburg eylemliliklerinin görüntülerini, hem 4 Nisan Kadıköy mitingi görüntülerini de izlediler.

Toplantıda, Nilüfer Uğur Dalay arkadaşımız katıldığı “AB’de Askeri Üslere Karşı Konferans”ı izlenimlerini ve görüntülerini bize aktardı. Dünya genelinde ve Avrupa’da askeri üslere tepki ve karşı mücadele giderek güçleniyor. Bu üslerin sorumluluğunu kimse üstlenmek istemiyor. Ülkelere insanlığın kanseri gibi yayılmış askeri üsler elbette bir gün sökülecek. Bizim gösterilerde attığımız slogandaki gibi, bir gün İncirlik Üssü arazisi de çocuk parkı, tarım arazisi olacak. Bunu bugünden yarına sağlamak kolay değil ama bu kötülük yuvaları ile ilgili soru sorma hakkından, muhalif olma hakkından asla vazgeçmemek gerekiyor. Su sıralar anti emperyalistten geçilmeyen ülkemizde de, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun kampanyalarını bir yana koyarsanız, askeri üslere ve İncirlik’e ne kadar az itiraz olduğunun bilmem farkında misiniz?

Daha sonra Semiha Kaya arkadaşımız, 4-5 Nisan Strasburg eylemlerinin, toplantılarının bilgisini verdi ve bize çektiği resimleri, videoları izletti. Farklı dillerden bizim de Kadıköy’de attığımız sloganları, dalgalandırdığımız barış bayraklarımızı gördük. Polisin engellemeleri ve provakasyonları da buradakilerden hiç farklı değil. Semiha, bol bol gaz yemiş. Malum burada da bugünlerde ‘gaz mevsimi’… Eğer, köprüleri kapamadan, nehirlere tel çekmeye kadar varan akla zarar önlemler olmasa gösterilerin çok daha kalabalık olacağını gördük. Gösteriler sırasında yaşanan mevzi şiddet olaylarını yansıttı hep medya. Oysa küresel bir itirazın yükseldiği yer oldu Strasburg. Savaşçılar, işgalciler, para babalarından başka kimse NATO’yu istemiyor…

Daha sonra, Kadıköy BAK genç aktivistlerinden Helin Çimen, kendisinin çektiği videolar ve arkadaşımız Şengül Çifçi’nin fotoğraflarından oluşan bir sinevizyon ile 4 Nisan Kadıköy mitingine kosan BAK kortejini izletti bize. Miting heyecanından göremediklerimizi de gördük. Duymadıklarımızı duyduk. Görüntülerin bir kısmı da miting öncesi kampanya dönemine aitti. Helin’e, Şengül’e çok teşekkür ettik. Bu görüntüleri BAK toplantılarında da kullanacağız.

Elimize sağlık…

Nato’ya Hayır kampanyası boyunca, malzemelerimizi hazırlayan, sloganlarımızı üreten, toplantılarda, konferanslarda savaş karşıtlarını temsil eden, toplantılara katılan, gösteri ve yürüyüşlere katılan ve basın açıklamalarımızı okuyan, röportaj yapan ve röportaj veren, NATO’ya karşı muhalefeti yazan, konuşan, seslendiren, eylem yapan, slogan atan, bayrak sallayan, sokağa çıkan, arkadaşını çıkaran, ses veren, imza veren, destek veren herkesin, herkesin eline sağlık.

İyi ki varsınız.

28 Nisan 2009 – DTP Grup Toplantısına Katılım – Ankara

28 Nisan’da bir grup kurum temsilcisi ve aydın DTP’nin grup toplantısına katılarak DTP’ye yönelik operasyonlar karşısında desteklerini belirtiler. Küresel BAK sözcüsü Tayfun Mater de bu grubun içindeydi. Grup adına konuşma yapan Tayfun Mater “Kürt halkı tavrını bu seçimlerde bir kez daha ortaya koydu. Hem mecliste hem de yerel yönetimlerde sağlam bir şekilde duruyorlar sorunun çözümü için konuşulacak, çözüm için diyalog kurulacak Kürt halkının temsilcileri buradadır. Yol da buradan geçiyor” dedi. DTP adına konuşan Ahmet Türk de böyle bir dönemde verilen destek için teşekkür etti.

29 Nisan 2009 – Nükleer Silahlanma Bilgilendirme Yazısı – İstanbul

Küresel BAK yürütme kurulu üyesi Nilüfer Uğur Dalay, nükleer silahlar konusunda gruba bilgilendirme yazısı yazdı.

4 Mayıs 2009 – Toplantı – İzmir

Küresel BAK sözcüsü Memet Ali Alabora, SES İzmir şubesinin davetlisi olarak 4 Mayıs’ta İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir toplantıya katıldı. Toplantıda 1 Mart tezkere zaferini anlatan Memet Ali Alabora, sağlık emekçilerini Küresel BAK aktivitelerine katılmaya çağırdı.

13 Mayıs 2009 – İncirlik Kararnamesi Bilgilendirme Yazısı – İstanbul

Küresel BAK aktivistlerinden Av. Arif Ali Cangı İncirlik Üssüne ilişkin gizli kararname hakkındaki yasal süreçi anlatan bir bilgilendirme yazısı yazdı.

20 Mayıs 2009 – İncirlik Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

20 Mayıs’ta “Bölge halklarının düşmanı İncirlik Üssü kapatılsın!” başlıklı yazılı bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada 2003’ten beri her yıl yenilenen gizli kararnamenin iptal edilmesi gerektiği vurgulandı. 29–30 Mayıs’ta Adana’da yapılacak etkinliklerin duyurusunu yapıldı.

21 Mayıs 2009 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

21 Mayıs’ta “Şimdi Barışın Sesini Yükseltme Zamanıdır” başlıklı yazılı bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada DPT’ye yönelik operasyonlar kınandı. Barışa bir şans verilmesi için tüm operasyonların casino sona erdirilmesi çağrısı yapıldı.

26 Mayıs 2009 – TBMM Soru Önergesi – Ankara

26 Mayıs’ta İstanbul milletvekili ve Küresel BAK sözcüsü Ufuk Uras TBMM’de İncirlik Üssü’ne ilişkin gizli kararname hakkında soru önergesi verdi. Önergede bu kararnamenin açıklanması ve İncirlik Üssü’nün Irak işgalinde kullanımının durdurulması istendi.

28 Mayıs 2009 – Basın Açıklaması – İstanbul

28 Mayıs’ta “Bölge halklarının düşmanı İncirlik Üssü kapatılsın!” kampanyası kapsamında Galatasaray’da bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı Görkem Yeltan okudu. Açıklamada Gizli Kararnamenin durdurulması ve İncirlik Üssü’nün kapatılması çağrısı yapıldı. Ardından 29-30 Mayıs etkinliklerinin duyurusu yapıldı.

28 Mayıs 2009 – Basın Bülteni – Adana

28 Mayıs’ta Adana Küresel BAK sözcüsü Yaşar Gökoğlu basın bülteni ile “Bölge halklarının düşmanı İncirlik Üssü kapatılsın!” kampanyasının Adana etkinliklerini duyurdu.

29 Mayıs 2009 – Toplantı – Adana

29 Mayıs’ta Adana Eczacılar Odasında yapılan “İncirlik Üssü Kapatılsın” panelinin konuşmacıları Kerem Kabadayı (Mor ve Ötesi grubundan) ve Yildiz Onen (Küresel BAK), moderator ise Münir Korkmaz (Adana Egitim Sen) di.

Söyleşiye siyasi partilerden, demokratik kuruluşlardan temsilciler ve 60 kadar savaş karşıtı katildi. Konuşmacılar dünya savaş karşıtı hareketin önümüzdeki dönemdeki etkinliklerini anlattılar. İncirlik Üssü’ne neden karşı olunduğu anlatıldı. Dinleyiciler de İncirlik Üssü’nün marifetleri ve ABD”nin bölge politikaları ile ilgili görüşlerini eklediler.

30 Mayıs 2009 – Basın Açıklaması – Adana

30 Mayıs’ta yapılan basın açıklaması için toplanma Adana Inonu Parkında oldu. Bu sırada “İncirlik Üssü Bölge Halklarının Düşmanıdır” baslıklı bildiriler dağıtıldı ve yurttaşlar Üssün önündeki eyleme davet edildi.

Otobüsle hareket edildi ve İncirlik beldesi girişinden Amerikan Üssünün kapısına kadar BAK pankartıyla yürüyüş yapıldı. Üssün kapısına kurulan barikat önünde saat 12,30″da basın açıklamasını Kerem Kabadayı okudu.

Açıklamada “Bir yıl daha ABD işgalleri ve bölge halklarına karsı islediği suçların işbirlikçisi olmayın! Bir yıl daha cinayetlere ev sahipliği yapmayın! İncirlik Üssü bölge halklarının düşmanıdır ve kapatılmalıdır!” dendi

3 Haziran 2009 – Toplantı – İstanbul – Kadıköy
3 Haziran’da Kadıköy BAK’ta “Pakistan”dan Incirlik Ussune ABD”nin derdi ne?” isimli toplantı yapıldı. Toplantıda Kerem Kabadayı ve Yıldız Önen konuşmacıydılar. Kerem İncirlik Üssü’nün önemi ve buna karşı Küresel BAK’ın yürüttüğü kampanyayı anlattı. Yıldız ise Pakistan’daki saldırının Irak savaşıyla başlayan hegemonya mücadelesinin bir parçası olduğunu anlattı. Dünyada barışın sağlanabilmesi için tüm işgal güçlerinin Afganistan, Irak ve Filistin’den çekilmeleri gerektiğini vurguladı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.