Bush’a Hayır Kampanyası Basın Açıklamaları

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

1 Eylül 2004 – Basın Açıklaması – İstanbul, İzmir, Ankara

Barış, adalet ve kardeşlik kazanacak!

Bugün dünya barış günü. Bugün tüm dünyanın kol kola girmesi ve hep bir ağızdan, gezegeni defalarca kat eden barış şarkılarını söylemesini istiyoruz. Çin’den Amerika’ya, Nijerya’dan Rusya’ya, Filistin’den İngiltere’ye, Türkiye’den Irak’a, Yunanistan’a tüm kıtalardan tüm kıtaların başkentlerine barışın, kardeşliğin, özgürlüğün mesajlarını iletmek istiyoruz.

Şarkılarımızı yeryüzüne, tüm yoksullara, tüm emekçilere ve tüm ezilenlere ulaştırmak istiyoruz.…ama peşimizi bırakmayan bir şey var. Savaşın karanlık gölgesi bir cinayet mekanizması gibi  dolaşıyor yeryüzünde. Kapitalizmin diğer yüzü, kanlı, tanklı, bombalı ve Bush’lu suretiyle dünya barış gününde acı çektirmeyi sürdürüyor.

Biz hangi barıştan söz ediyoruz? Irak’ta Ebu Garip cezaevinde olanlardan sonra, Felluce’de, Necef’te Irak halkının yaşadığı katliamlardan sonra. 20 Mart 2003’ten bugüne kadar 37 bin sivil Iraklı’nın kurşunla, bombayla, tecavüzle öldürüldüğünü bilmiyor muyuz? Ne barışı öyleyse…

Filistin’de çocuklar hala öldürülmüyor mu? İsrail utanç duvarıyla Filistinlileri canlı canlı mezara gömmüyor mu? Filistin helikopterleri füzeleriyle sivil yerleşimleri yerle bir etmiyor mu? Filistin’de çocuk olmak hala ne kadar zor! Ya Filistin’de anne olmak.

Filistin’de bir Filistinli olmak her an göz altına alınmak, yolda yürürken kurşunlanmak, şehre akşam karanlığı çöktüğünde tecavüze uğramak ihtimalinden başka ne anlama geliyor?

…Dünya barış gününün anlamı ne olabilir ki  12 yaşındaki Filistinli Ali tank paletlerinin altında ölebilecekse top oynarken, okula giderken ya da uçurtma uçururken…

Ya on yıllardır acı çeken Kürt halkı. Bizim en yakınlarımız, bizim kardeşlerimiz. Kimliğinden utanç duyması istenen, dilini özgürce konuşması yasaklanan, göçlere zorlanan,  Halepçe’de soykırıma maruz kalan…

Bu yüzden, dünya barış gününde biz diyoruz ki, “Hepimiz Kürdüz, hepimiz Iraklı, hepimiz Filistinliyiz!”

Dünya barış günü savaşın gölgesine rağmen bu yüzden çok anlamlı, çok değerli bizim için.

Barış günü vesilesiyle hükümete bir kez daha seslenmek istiyoruz: Kürt sorununun demokratik, barışçıl ve adil çözümü için hızla adımlar atılmalıdır. Barışın gerçekleşmesi için özenli davranılmalıdır.

İsrail devleti Bakanlar Kurulu kararıyla Filistinlileri yok ediyor. ABD askeri güçleri Necef’i yerle bir ediyor. Savaş çılgınlarının “evrensel savaş hukuku”nu ayaklar altına alarak sürdürdükleri işgal ve katliamlar, işgale direnenlerin aynı yaklaşımları benimsemesine yol açmamalıdır.

Hepimiz, 1 Eylül’ün bize açtığı kapıdan başımızı uzatma cesaretini, bir kez daha, hep aynı kararlılıkla göstermeliyiz.Barışı bir kez daha haykırmalıyız! Savaş istemediğimizi daha yüksek, daha kızgın, daha coşkulu, seslerimizi birleştirerek, Bağdat’ın, Felluce’nin, Gazze’nin, Diyarbakır’ın ve tüm İstanbul’un duyması için, Bush’un ve savaş lordlarının kulaklarını sağır ederek haykırmalıyız: “Yaşasın halkların kardeşliği!”

Onlar kazanamayacak!

Silah şirketleri kazanamayacak!

Petrol şirketleri kazanamayacak!

ABD emperyalizmi kazanamayacak!

Bush, Blair, Şaron kazanamayacak!

İşgale direnenler kazanacak!

Kürt sorununda barış ve kardeşlik kazanacak!

İnsanlık onurunu ayakta tutanlar, özgürlükleri için dişleriyle, tırnaklarıyla mücadele edenler kazanacak!

Biz kazanacağız!

Küresel direniş kazanacak!

Barış kazanacak!

4 Kasım 2004 – Basın Açıklaması – İstanbul

Irak’ta Isgal Sona Erene, Bush Yargilanana Kadar Kampanyalarimiz Devam Edecek!

Afganistan’in isgali – 11 Eylül ve Irak Savasi’nin yasandigi utanç döneminin simgesi olan George W. Bush, dünya kamuoyunun ezici çogunluguna ragmen oylarini arttirarak yeniden ABD Baskani seçildi.

Simdi bütün dünya daha güvensiz bir yer…

Ağırlıkla  büyük sermaye, savas sanayi ve petrol lobisinden olusan bir ‘çete’ tarafindan yönetilen ABD’nin dis politikasinda Bush ya da Kerry’nin seçilmesi belki büyük bir fark yaratmayacakti. Ama en azindan kafasindan isgali sürdürme fikrini geçirenlere iyi bir ders olacakti.

Kendi korkularinin esiri olan Amerikan halki, bu seçiminin sonuçlarina da katlanacak kuskusuz. Irak ve Ortadogu halklari için, mevcut saldirgan politikalarin devamina ve yeni katliamlara yol açacak bu seçim; Amerikan halkina da muhtemelen daha fazla issizlik, sosyal haklarin budanmasi ve daha çok tabut olarak geri dönecek.

Bu seçimin sonuçlari ABD halki kadar bizi de ilgilendiriyor.

Nitekim daha Amerika’da seçim sonuçlarinin henüz belli oldugu saatlerde, ABD isgal güçleri Felluce’ye yeni bir hava saldirisi gerçeklestirdi.

Yine evler yikildi,

çocuklar ve siviller öldü. Amerikan halki, isgal altinda aci çeken Irak halkinin feryadindan, ABD’deki savas karsitlarinin gösterilerinden ve dünyanin dört bir yaninda Bush’a karsi yapilan kampanyalardan daha çok, Bush’un yalanlari ve Usame Bin-Laden’in aciklamalarindan etkilendi.

Bir savas suçlusu olan ve simdi yeni suçlar islemeye hazirlanan Bush ve yönetiminin politikalarina karsi  Küresel direnis devam edecek.

Kampanyalarimiz isgal sona erene, Bush yargilanana dek sürecek.

KURESEL BARIS ve ADALET KOALISYONU

4 Kasim 2004 – Basın Açıklaması – İstanbul

Bush’a Hayır Kampanyası ilk bildirisi

Bush’a hayır!!!! O bir yalancı:

Irak’ta kitle imha silahları var dedi. Şimdi, “aslında yokmuş” diyor

O bir seri katil:

Afganistan’da binlerce, Irak’ta on binlerce sivilin ölüm emrini verdi

O bir işkenceci

Irak’ta Ebu Garip cezaevinde gerçekleşen insanlık dışı uygulamaların, işkencelerin sorumlusu o.

O bir kapitalist

Sadece petrol şirketlerine sahip olduğu için değil. Dev petrol ve silah şirketlerinin sözcülüğünü yapıyor.

O bir emperyalist

ABD’nin küresel yayılmacılık ve işgal politikalarının temsilcisi

Afganistan: ABD saldırısı sonucu 10 bin sivil öldü

Irak: ABD işgalinin sonucunda 37 bin sivil Iraklı yaşamını yitirdi

Filistin: son 4 yılda 373’ü çocuk, 3209 Filistinli İsrail askerlerinin saldırısı sonucunda yaşamını yitirdi. 27 419 Filistinli yaralandı. Bush, Şaron’un Filistinlileri yok etme politikalarını destekliyor.

Artık yeter!!!

Düş Dünyanın Yakasından Bush

Irak’ta işgale son!

30 Ekim’de “Bush’a Hayır! Irak’ta işgale son” demek için Taksim Gezi Parkı’ndayız.

Siz de katılmaz mısınız?

Sesimizi, yüreğimizi, kızgınlığımızı ve umudumuzu birleştirelim!

Yer: Taksim Gezi Parkı

Saat: 13:00

Tarih: 30 Ekim Cumartesi

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Bush ‘a Hayır Kampanyasının imza metni.

TBMM Başkanlığı’na

Bush’a hayır!

Irak’ta işgale son!

Irak’ta binlerce sivil ölüyor. Çocuklar yok ediliyor ve kadınlar tecavüze maruz kalıyor. Bunların tüm sorumluluğu ABD Başkanı Bush’un temsil ettiği işgal politikalarındadır. “Bush’a hayır!” diyorum. AKP hükümeti, ilaç ve gıda yardımı dışında, işgalle tüm işbirliğini, işgalci hükümetle her türlü (askeri, siyasi, ekonomik ve ticari) ilişkisini sona erdirmelidir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.