Bush Yargılansın Kampanyası Faaliyet Raporu

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bush Yargılansın Kampanyası Faaliyet Raporu

Mart ayında başlattığımız ‘ABD Hesap Ver Bush Yargılansın’ kampanyası ile amacımız, bir yandan Bush ve çetesinin, özellikle Afganistan ve Irak işgallerinde işlediği insanlık suçlarını gözler önüne serecek Irak Dünya Mahkemesine destek vermek, bir yandan da geniş bir kampanya ile bu savaş suçlularının kamu vicdanında yargılanmasını sağlamaktı. Mart ayında başlattığımız ‘ABD Hesap Ver Bush Yargılansın’ kampanyası ile amacımız, bir yandan Bush ve çetesinin, özellikle Afganistan ve Irak işgallerinde işlediği insanlık suçlarını gözler önüne serecek Irak Dünya Mahkemesine destek vermek, bir yandan da geniş bir kampanya ile bu savaş suçlularının kamu vicdanında yargılanmasını sağlamaktı.

4  Nisan 2005 –  İstanbul

30 Mart’ta yapılan aktivist toplantısındaki tartışmalardan sonra “ABD Hesap Ver Bush Yargılansın”  kampanyasının başladığının duyurulduğu yazılı bir basın açıklaması yapıldı.7 Nisan 2005 – İzmit

İzmit’ta yapılan toplantıya konuşmacı olarak Küresel BAK yürütme kuruku üyesi Yıldız Önen katıldı. 2-6 Mayıs arası yapılacak olan Kocaelli Üniversitesi şenliğinde 5 Mayıs Perşembe ile 6 Mayıs Cuma günü iki tane panel yapılması konuşuldu. Bu şenlik boyunca stand açmaya, stant’ta bez afiş serilip üzerine öğrencilerin savaş konusunda birer cümle yazdırmaya, 2 Mayıs’taki yürüyüşe katılmaya çalışılacak. Ayrıca “ABD hesap ver, BUSH yargılansın” kampanyası için Nisan ayı içerisinde bir hazırlık toplantısı daha yapıp daha çok BAKtivisti kampanyaya katmaya çalışılacak. Mayıs sonu, Haziran başı Kocaelli Üniversitesi’nde  “İzmir BUSH’u yargılıyor” etkinliği örgütlenemeye çalışılacak.

13 Nisan 2005 – Adapazarı

Adapazarı’nda Yıldız Önen’in katıldığı bir kampanya tanıtım toplantısı yapıldı. 5 Mayıs’ta Abdurrahman Dilipak ve Küresel BAK’tan bir konuşmacıyı çağırırarak bir panel düzenlenmesine, savaş manzaraları isimli bir fotoğraf sergisi ve aynı zamanda stand açılarak imza kampanyası başlatılmasına karar verildi. Ayrıca 18 nisanda Hendek te de bir toplantı düzenlenecek ve oradaki farklı siyasi görüşlerden arkadaşlarla bir araya gelip kampanya için daha başka neler yapılabileceği konuşulacak.

18 Nisan 2005 – İstanbul

Yazılı bir basın açıklaması yaparak Bush Yargılansın kampanyası çerçevesinde yapacağımız etkinlikleri duyurduk.

20 Nisan 2005 –  Bursa Orhangazi

Yıldız Önen’in katıldığı bir kampanya tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıya Eğitim-Sen’den birkaç üye ile genç aktivistler katıldı. Orhangazideki çalışmaların Bursa ile paralel gidebilmesi için neler yapılabileceği konuşuldu. Orhangazi’de daha fazla aktiviste nasıl ulaşılabileceği tartışıldı.

22 Nisan 2005 –  İstanbul

Tünel’de basın açıklaması yapıldı. Julide Kural’ın okuduğu basın açıklamasının ardından İstiklal Caddesi’nde bildiri dağıtıldı. Basın açıklamasına, HAK İŞ Marmara Bölge Temsilcisi Celal Özdoğan, 78’liler Vakfı Başkanı Celalettin Can, TMMOB Genel Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Hüseyin Yeşil, SODEV Yönetim Kurulu üyesi Erol Kızılelma, Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Sekreteri Faruk Sevim, Eczacı Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Telli, KESK Eğitim Sorumlusu Mustafa Ecevit, Gazeteci İpek Çalışlar, Şair Orhan Alkaya ve Sanatçı Zeynep Tanbay, Mazlum Der ve Küresel BAK üyeleri katıldı.

22  Nisan 2005 – Lüleburgaz

Kampanya çerçevesinde yapılan toplantıya konuşmacı olarak Küresel BAK sözcüsü Tayfun Mater katıldı. Tayfun Mater toplantıya katılanlara Irak Dünya mahkemesinde gelinen süreci anlattı. Trakya’da BAK faaliyetinin genişletilmesi için “ABD Hesap Ver Bush Yargılansın” kampanyası çercevesinde Haziran ayında bir toplantı daha yapılması kararlaştırıldı.

3 Haziran 2005 – Bursa

3 Haziran’da yapılan Bursa toplantısında kampanyanın nasıl örgüteleneceği konuşuldu. Toplantıda ılk olarak İncirlik kampanyasını ve eylemini konuştuk.İncirlik kampanyasının bu eylemle sona ermemesi gerektiği ve İncirlik Üssü kapatılana kadar bu kampanyanın devam etmesi gerektiği vurgulandı. İkinci gündem ABD Hesap Ver Bush Yargılansın kampanyasıydı. Kampanya için yapabileceğimiz aktiviteleri konuştuk.

16 Haziran 2005 – Trabzon

Trabzon’da konuşmacı olarak Yıldız Önen ve Nuray Mert’in katıldığı bir toplantı yapıldı. Toplantı öncesi Trabzon bir hafta boyunca stand açarak kampanya duyurusunu yaptı. Yaklaşık 100 kişinin toplantıda Yıldız Önen “ABD Hesap Ver Bush Yargılansın” kampanyasını ve Irak Dünya Mahkemesini anlattı. Nuray Mert yaşadığımız dönemde savaş karşıtı olmanın emperyalizme karşı olmayı gerektirdiğini anlattı. Tartışma bölümünde demokrasi mücadelesinin bu gün Türkiye’nin Irak işgalinin bir parçası olmamasını sağlamak ile bağlantısı tartışıldı. Toplantıdan sonra Y. Önen Karadeniz yerel televizyonunda yaklaşık bir saatlik canlı programda kampanyayı tanıttı.

17 Haziran 2005 – İstanbul

Kadıköy’de konuşmacı olarak Hakan Tahmaz ve Ayşe Berktay’ın katıldığı bir toplantı yapıldı. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı toplantıda H. Tahmaz BAK’ı ve kampanyayı tanıtırken A. Berktay Irak Dünya Mahkemesini anlattı.

18 Haziran 2005 – İstanbul

Cumartesi günü Beyoğlu’nda büyük bir stand açıldı. Standa Memet Ali Alabora, Ufuk Uras, Zeynep Tanbay, Kristal İş sendikasından Zafer Aydın geldi.

20 Haziran 2005 – İstanbul

Basına ve e-mail gruplarına basın bülteni yollayarak konserin tanıtımını yaptık.

21 Haziran 2005 – İstanbul

Taksim Gezi Parkı’nda yapılan basın açıklamasına Memet Ali Alabora, Mor ve Ötesi’nden Harun Tekin, Görkem Yeltan, 78’liler Vakfı’ndan Celalettin Can katıldı. Basın açıklamasını Memet Ali Alabora okudu. Daha sonra Mor ve Ötesininin solisti H. Tekin Pazar günü yapacakları konser ile işgal karşıtı hareketi güçlendireceklerini anlattı.

25 Haziran 2005 – İstanbul

Konserin yapılamayacağının netleşmesi üzerine “Hem Bushsever, Hem Barışsever Olunmaz” başlıklı yazılı bir basın açıklaması yapıldı.

26 Haziran 2005 – İstanbul

Pazar, Mor ve Ötesi konserini belediyenin izin vermemesi nedeniyle yapamadığımızdan dolayı, Eminönü Meydanı’nda basın açıklaması yaptık. Memet Ali Alabora’nın yaptığı basın açıklamasına Mor ve Ötesi grubu, Görkem Yeltan, Ufuk Uras, Zeynep Tanbay, Vecdi Sayar katıldı. Küresel BAK aktivistleri Irak Dünya Mahkemesi’nin yapıldığı Topkapı Darphane’den yürüyüş yaptılar. Ayrıca eyleme Irak Dünya Mahkemesine katılmak için gelen yabancı konuklar da katıldı. Memet Ali Alabora’nın okuduğu basın açıklamasının ardından konuşan Mor ve Ötesi solisti Harun Tekin “Eminönü belediyesine teşekür etmeliyiz bize işgal karşıtlığının önemini bir kez daha gösterdi” dedi.

28 Haziran 2005 – İstanbul

ABD Hesap Ver Bush Yargılansın kampanyasının sona ermesiyle birlikte, kampanyanın değerlendirmesini yapmak ve önümüzdeki dönemde yapacaklarımızı konuşmak üzere aktivistler toplantısı yapıldı. Toplantıda Irak Dünya Mahkemesi’nin çok başarılı geçtiği, bizim de genel olarak başarılı bir kampanya yapmakla birlikte araya İncirlik Kapatılsın kampanyasının girmesiyle ve Eminönü Belediyesi’nin engellemeleri yüzünden konseri iptakl etmek zorunda kalmamız nedeniyle bazı aksaklıklar yaşadığımız söylendi. Bundan sonraki kampanyanın yine İncirlik Üssü Kapatılsın olması önerildi. Ayrıca 24 Eylül’de Amerika’daki savaş karşıtları ile aynı günde Taksim Gezi Parkı’nda bir eylem yapacağımız konuşuldu. 23-25 Haziran tarihlerinde İstanbul’da yapılacak Avrupa Sosyal Forumu hazırlık toplantısına da Küresel BAK olarak hazırlanacağız. Öneriler arasında cami çıkışlarında bildiri dağıtılması, meşalelerle gece barışişareti yapılması, yine uluslar arası bir sempozyum düzenlenmesi ve yerel örgütlenmelere ağırlık verilmesi vardı.

Rakamlarla kampanya:

ABD Hesap Ver Bush Yargılansın kampanyası boyunca 3000 afiş, 250 rozet, 31 bin sticker, 50 bin bildiri, 10 bin bülten basıldı, 250 rozet, 100 bayrak, 1 pankart yaptırıldı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.