Afganistan'a Asker Yok! Kampanyası Faaliyet Raporu

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

18 Haziran 2009 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul

18 Haziran’da “Tüm işgal güçleri bölgeden çekilsin” başlıklı yazılı bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada Obama’nın Afganistan, Pakistan ve Irak politikaları eleştirildi.

4 Temmuz 2009 – Vicdan Zinciri – İstanbul

4 Temmuz Cumartesi günü saat: 18.30’da Taksim Galatarasay Lisesi önünden Tünel meydanına Hrank  Dink için vicdan zinciri yapıldı. Hrant’ın dostlarının çağırısı ile yapılan eyleme Küresel BAK da katıldı.

Toplanan tüm Hrant dostları adına basın açıklamasını Bağımsız İstanbul Milletvekili Ufuk Uras yaptı. Bir saatten fazla süren eylem  6 Temmuz Pazartesi günü görülecek olan Hrant Dink cinayeti davasına dikkat çekmek ve çağrı yapmak için yapılan eylemde herkese 6 Temmuz Pazartesi saat 10.00’da Beşiktaş İskelesinde davanın tanıkları olma çağırısı yapıldı.  Hepimiz Hrant’ız Hepimiz Ermeniyiz, Hrant için Adalet için sloganları atılarak zincir oluşturulduktan sonra yine Galatasaray Lisesi önüne gelindi ve 6 Temmuz çağrısı yenilenerek eyleme son verildi. 17 Eylül 2009 – Basın Açıklaması – İstanbul

17 Eylül’de “Patriot füzelerinin Türkiye’de ne işi var?” başlıklı yazılı bir basın açıklaması yapıldı.

25 – 30 Eylül 2009 – Mezapotamya Sosyal Forumu – Diyarbakır

Mezopotamya Sosyal Forumu 25-30 Eylül’de Diyarbakır’da Sümer Park’ta 10 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti. Küresel BAK’ın desteklediği MSF, geçen sene örgütlenmeye başlamıştı. Ocak ayında Dünya Sosyal Forumu sırasında DSF’nin konseyine alınan MSF’ye dünyanın her yerinden aktivistler ve temsilciler katıldı. Küresel BAK olarak ayrıca “Şimdi Barış Zamanı-Dem Dema Aşitiye” sloganlı bir stand açtık. Orada son yayınladığımız bülteni dağıttık, yeni aktivistler kaydettik. Açılış yürüyüşünde BARIŞ bayraklarımızı dalgalandırdık.

3 Ekim 2009 – Basın Açıklaması – İstanbul

3 Ekim’de “Paranız Füzeniz Batsın Biz Barış İstiyoruz” başlıklı bir basın açıklaması yapıldı. Tüsiad binası önünde yapılan basın açıklamasını Alaattin Dinçer okudu. Açıklama sırasında hazırladığımız temsili füze Tüsiad önüne bırakıldı.

4 Ekim 2009 – Toplantı – İstanbul

4 Ekim Pazar günü, Bilgi Üniversitesinde IMF-DB ve Krizdeki Dünya: Karşıt Sesler forumu kapsamında Küresel BAK olarak “Küresel Kriz ve Savaş Politikaları” toplantısı yaptık. Toplantıda Kerem Kabadayı ve Nilüfer Uğur Dalay konuşmacıydılar. Toplantıda IMF, DB ve ekonomik kriz ile silahlanma konuları tartışıldı. Krizin çıkışında silahlanmaya değil barışa yatırım yapılmasının önemi vurgulandı. İncirlikteki nükleer silahlardan kurtulmamışken yeni füzelerin bölgeye zarar vereceğinin altı çizildi.

5 Ekim 2009 – Basın Açıklaması – İstanbul

5 Ekim Pazartesi Anti Kapitalist Blokun “İMF’siz bir İstanbul, İMF’siz bir Gezegen” yürüyüşüne Küresel BAK destek verdi. Küreselleşen dünyanın yerine barışçıl dünya maketinin kullanıldığı eylemde Gökkuşağı bayrağının etrafına aktivistler toplandı. Galatasaray’dan Taksim’e kadar yürüyen aktivistler hem İMF’yi hem Filistinlilere saldırmaya devam eden İsrail’i hem de Disk genel başkanı’nı Süleyman Çelebi’ye saldıranları protesto etti. “Disk yalnız değildir”, “Yaşasın sınıf dayanışması” ile hastanede yatan Çelebi’ye desteklerimizi ilettik. “Katil İsrail, Filistin’den Defol”, “Milyonlar aç, İşgal altında, Yaşasın Küresel İntifada” ile direnen Filistinlilere seslendik. “Şimdi Barış Zamanı”, “Yaşasın halkların kardeşliği” ile Kürt açılımının bir an önce somutlaşmasını istedik.

Taksim’de basın açıklamasını İstanbul Eğitim-Sen 2 nolu şubeden Ebru Telör okudu. Açıklamada İMF’ye neden karşı olduğumuzun altı çizilirken, krizle barışla çözülebileceğinin altı çizildi. Tüm yürüyüş boyunca Teneke Trampet müzik grubu şarkılarıyla korteje eşlik etti.

6 Ekim 2009 – Basın Açıklaması – İstanbul

İMF ve Dünya Bankası toplantıları protesto edildi.

IMF-Dünya Bankası guvernörler toplantıları devam ederken, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından Taksim’de düzenlenen protesto eylemine Küresel BAK”da destek verdi.

IMF ve Dünya Bankası Guvernörler Toplantısını protesto etmek için 6 Ekim”de  DİSK, KESK, TMMOB ve TTB‘nin öncülük ettiği eyleme örgütleri temsilen DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali Camcı, KESK Genel Başkanı Sami Evren, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve TTB Merkez Konseyi Başkanı Gençay Gürsoy  katıldı. Pek çok siyasi parti ve kurum üyelerinin yanı sıra Küresel BAK aktivistleri de alandaydı. Açıklama KESK Genel Başkanı Sami Evren tarafından okundu.

Ortak açıklamada “IMF ve Dünya Bankası lağvedilmeli, işçiler, emekçiler, ezilen, sömürülen dünya halkları için yeni bir dünya istiyoruz.” dendi.

Açıklamanın ardından polisin tazyikli su ve gaz bombaları ile basın açıklamasına saldırısıyla basın açıklaması fiili olarak bitirildi.

12 Ekim 2009 – Basın Açıklaması – İstanbul

“Hrant”ın Arkadaşları”nın bu gün de 10.00″da Beşiktaş Meydanı”nda bir araya geldiler ve Dink için adalet istediler.

“İnsan adaletle yaşar”, “Hrant için adalet için” pankartının açıldığı eylemde Türkçe ve Ermenice “Öldür diyenler yargılansın”, “Bu dava ne zaman başlayacak?” ve “19 Ocak”ı hatırlıyor musunuz?” dövizleri taşındı, “Hrant”ın katili ergenekon çetesi”, “Hepimiz Hrant”ız, hepimiz Ermeniyiz” ve “Katil casino online devlet hesap verecek” sloganları atıldı.

Basın açılamasını Hrant”ın Arkadaşları adına sanatçı Mahir Günşiray okudu. Günşiray, “Herkes bilmeli: Bugün adalet arayışımıza katılmayanlar yarın asla altında kalkamayacakları bir utancın yükü altında ezilecekler” dedi. 11. İstanbul Bienal”inin sorusuna gönderme yapan Günşiray konuşmasını şu sözlerle bitirdi. “İnsan neyle yaşar? İftirayla, cinayetle entrikayla, ahlaksızlıkla mı? yoksa adaletle mi? buyurun, tercih sizi.”

15 Ekim 2009 – Meşaleli Yürüyüş – İstanbul

Askeri taburdan atılan silahla hayatını kaybeden Ceylan Önkol (12) için binlerce kişi İstiklal Caddesi”nde yürüyüş yaptı. Binlerce kişinin hep bir ağızdan “Gezme Ceylan bu dağlarda seni avlarlar” parçasını söylediği eylemde, bölgedeki çatışmalı ortamda yaşanan çocuk ölümleri karşısında büyük bir kamuoyu tavrının gösterilmemesi eleştirildi.

İstanbul”da çok sayıda sivil toplum örgütü ve siyasi partinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi Diyarbakır”ın Lice İlçesi”nde askeri taburdan atılan silahla öldürüldüğü belirtilen Ceylan Önkol için Galatasaray Meydanı”nda bir araya geldi.

Yürüyüşte, Ceylan Önkol”un fotoğrafları ile “Gezme Ceylan bu dağlarda seni avlarlar”, “Ceylanı öldüren militarizm”, “Gerçekleri söyleyin, Ceylan bir patlayıcı ile öldü ama.. ” dövizleri taşındı. Yürüyüşte, ayrıca “Kaza değil cinayet sorumlular yargılansın”, “Ceylanı öldüren militarizm susma militarizmi sorgula” yazılı pankartlar açılarak, sık sık “Ceylan”ın hesabı sorulacak”, “Kürt halkına özgürlük”, “Hepimiz Kürdüz hepimiz DTP”liyiz”, “İlker Başbuğ çeneni kapa”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları atıldı.

16 Ekim 2009 – Toplantı – Berlin

16 Ekim’de Berlin’de Uluslar arası Afganistan İşgaline Hayır Komitesinin ilk toplantısı yapıldı. Hannover’de yapılan Afganistan konferansından sonra kurulan komite ilk kez toplandı. Avrupa’dan, Amerika ve Uzak doğu’dan (Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, İngiltere, İrlanda, Norveç, Danimarka, Hollanda, Finlandiya, Gürcistan, Meksika, Amerika Birleşik Devletleri, Venezüella, Malezya); 50’den fazla savaş karşıtı, nükleer karşıtı, askeri üsler karşıtı platform, kurum, örgütlenmenin temsilcileri bir araya geldiği toplantıda. Amerika’nın, Nato’nun yardımıyla sürdürdüğü Afganistan işgaline karşı nasıl mücadele edileceği tartışıldı. Küresel BAK adına Yıldız Önen bu toplantıya katılım gösterdi.

17 Ekim 2009 – Toplantı – Berlin

17 Ekim’de  17 Avrupa, Kuzey Amerika ve Ortadoğu ülkesinden, 55 önemli Barış çalışma ağı, koalisyon ve araştırma enstitüsünden temsilciler, 2009’da yapılan NATO karşıtı etkinlikleri değerlendirmek ve 2010’da yapılacak etkinlikleri planlamak için Berlin’de bir araya geldiler. Küresel BAK adına Yıldız Önen’de bu toplantıda hazır bulundu.

29 Ekim 2009 – Bilgilendirme Yazısı – İstanbul

Afganistan Savaşı Konusunda Beş Büyük Yalan başlıklı Ayşegül Önen’in bilgilendirme yazısı yayınlandı.

30 Ekim 2009 – Duyuru – İstanbul

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu”na katılarak savaş karşıtı kampanyalara örgütün genel perspektifleri doğrultusunda aktif destek verme kararı aldı.

3 Kasım 2009 – Duruşma – Ankara

İncirlik Üssü’nün yabancı silahlı güçlerine kullandırılmasına ilişkin olarak, Bakanlar Kurulu kararının süresini 23.06.2007 tarihinden itibaren uzatan Bakanlar Kurulu kararının iptali için açılan davanın duruşmasına Küresel BAK adına Yıldız Önen katıldı. Ayrıca duruşmaya Ankara’dan aktivist avukatlar ve Ufuk Uras’ta katıldı.

4 Kasım 2009 – Meclis Ziyareti / Basın Açıklaması – Ankara

İncirlik Üssü”nün kullanımına ilişkin “gizli kararname”nin süresini uzatan karanameye karşı davanın dün yapılan Danıştay duruşması ardından bugün TBMM”de bir basın açıklaması yapıldı.

Saat 11.00″de İstanbul milletvekili Ufuk Uras”ın makamında yapılan toplantıda Uras ve Küresel BAK yürütme kurulundan Yıldız Önen basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Basın mensuplarının sorularına yanıt veren Ufuk Uras ise Incirlik Üssü”nün kapatılması için kampanya sürdürmeye devam edileceğini ve sonuna kadar mücadele edileceğini söyledi. Danıştay savcısının kararnamenin anayasaya aykırılığı konusunda verdiği mutalaanın önemli olduğunu belirten Uras, bu yönde karar verilmesini beklediklerini ve kararın emsal oluşturacağını belirtti. İncirlik Üssü ile ilgili verdiği soru önergesine henüz bir yanıt alamadığını söyleyen Ufuk Uras, 2007 kararnamesi iptal edilirse ardından 2009 kararnamesine karşı da dava açılacağını belirtti.

11 Kasım 2009 – Aktivist Toplantısı – İstanbul

11 Kasım Çarşamba günü Makine Mühendisleri Odası’nda Küresel BAK Aktivist toplantısı yapıldı.

Toplantıda; Avi Haligua “Irakt’ta İşgale Son”, Nilüfer Uğur Dalay “Nükleer Silahlar ve İncirlik”, Şenol Karakaş “Afganistan Obama’nın Vietnamı olacak”, Bülent Aydın “Önce Barış” ve Muhsin Şimşek “Faaliyet Raporu”nu sundular.

4 Aralık 2009 – Yazılı Basın Açıklaması – İstanbul
4 Aralık’ta “Afganistan Obama’nın Vietnam’ı olacak! Türkiye işgal ortaklığından vazgeçmelidirbaşlıklı yazılı bir basın açıklaması yapıldı. ABD Başkanı Barack Obama, yeni Afganistan stratejisini açıkladığı günün ertesinde yapılan açıklamada savaş politikaları eleştirildi.

7 Aralık 2009 – Basın Toplantısı – İstanbul

Kuresel Baris ve Adalet Koalisyonu”nun 7 Aralık”ta Taksim Hill Oteli”nde “Afganistan’a yolladığınız askerleri geri çekin. Savaşa ve işgale değil, Barışa ve halkların kardeşliğine destek verin!” başlıklı basın toplantısına KESK Başkanı Sami Evren, TTB Başkanı Gencay Gürsoy, SODEV Başkanı Erol Kızılelma, Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Tahsin Yeşildere, Barış Meclisi Sözcüsü Hakan Tahmaz, Şair Roni Margulies, Mazlumder Temsilcisi Ahmet Zeki Olaş, gazeteci yazar Leyla İpekçi, Genç Siviller Temsilcisi Hayri İnce,  ve sanatçılar Mehmet Ali Alabora, Pelin Batu ile Kerem Kabadayı katıldı.

10 Aralık 2009 – Basın Açıklaması – İstanbul
10 Aralık İnsan Hakları günü nedeniyle bugün ‘Barış İçin Sanat Girişimi’ olarak İstiklal Caddesi’nde yapmak istediğimiz yürüyüşe, izinsiz olduğu gerekçesiyle izin verilmedi.

Eylemin ardından basın açıklamasını okuyan İlkay Akkaya, şunları söyledi:

“Nereye gidiyoruz. Barışa mı? O halde yanlış yoldayız. Barış silah sıkarak, ayak sürüyerek, yalan söyleyerek gelmeyecek. Çünkü barışa ulaşmadan geçirdiğimiz her gün gençler için çok daha ölüm, anneler için çok daha fazla gözyaşı anlamına geliyor. Yetkili yetkisiz herkese sesleniyoruz, barışa kıymayın.”

24 Aralık 2009 – Basın Açıklaması – İstanbul

DTP”nin kapatılması kararı ve ardından bir dizi gelişme bu ülkede yasayan herkesin yine yüreğini ağzına getirdi. Çünkü eğer diyalog ve barış ortamı geliştirilemezse, kaos ve şiddetin girdabına sürüklenme tehlikesi var. Kurt sorununun çözümü ve barış talebinden vazgeçilemez. Barisin sesi susturulamaz.

Tam aksine, simdi savaşın sesini susturmanın, barisin sesini yükseltmenin zamanıdır. Kurt sorununun barışçı çözümü için somut adim atma zamanıdır. Sokaktan, Meclis”e barış ve demokratik çözüm ortamını geliştirmeden bir adim daha atmak imkansız.Barısı savunmalı, barisin sesini yükseltmeliyiz çünkü telafisi mümkün olmayan yeni acılarla kaybedecek bir yılımız daha yok.

Barış inisiyatiflerinden, emek örgütlerinden dostlarımızın, aydın ve sanatçı arkadaşlarımızın ve savaş karşıtlarının katılımıyla 24 Aralık Perşembe akşamı saat 19.00″da Tünel Meydanında toplanıp ellerimizde “Önce Barış” kartonlarıyla Galatasaray meydanına bir BARIS YURUYUSU yaptık.

6 – 27 Aralık 2009 – Filistin Konvoyu – İstanbul

Filistin”e Özgürlük Konvoyu

Kuşatma ve ambargo altındaki Filistin topraklarında yaşayan Filistinli kardeşlerimiz için dayanışma amacıyla araç konvoyu ile Gazze’ye ulaşmayı hedefleyen bir uluslar arası kampanya ve organizasyondur. Çok sayıda ülkeden çok sayıda Filistin dostu kişi ve kuruluş tarafından desteklenmektedir.

Amaç, bir yandan İsrail’in kuşatmasını delmek, öte yandan her türlü yardım malzemesine ihtiyaç duyan Filistinlilere yardım ulaştırmak hem de Filistin ile ilgili dünya kamuoyunun dikkatini çekmektir. 06 Aralık’ta İngiltere’den başlangıç yapacak olan konvoy Gazze’ye yapılan saldırının başlangıcının yıldönümü olan 27 Aralık 2009 tarihinde Gazze’ye ulaşmayı hedeflemektedir.

İngiltere’den 06 Aralık’ta yola çıkıp, İtalya, Yunanistan üzerinden 15 Aralık’ta Edirne’den Türkiye’ye giriş yapıldı. Türkiye içerisinde İstanbul, Ankara, Adana ve Gaziantep üzerinden Suriye’ye geçiş yapılacak, Suriye, Ürdün, Mısır üzerinden gidilerek 27 Aralık’ta Gazze’ye ulaşılacaktır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.