Gelme Bush Kampanyası Basında Çıkan Haberler

0
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Gelme Bush kampanyasının başlaması ile ilgili Bianet’te çıkan haber.

Bush, Gelme! İs-te-mi-yo-ruz!”

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, NATO Zirvesi’ne katılmak için Haziran’da İstanbul’a gelecek olan ABD Başkanı Bush’a karşı kampanya için girişim başlattı. Koalisyon, NATO’nun gerçek rolünün, “Küresel sermayenin askeri şemsiyesi” olduğunu bildirdi.

BİA (İstanbul) – Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK), Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı George Bush’un NATO Zirvesi’ne katılmak amacıyla 28-29 Haziran’da İstanbul’a geleceğini duyurarak, kamuoyundan bunun uzun kampanyalarla protesto edilmesi için çağrı yaptı.

“Bush, gelme! İs-te-mi-yo-ruz!”

BAK adına Sanatçı Mehmet Ali Alabora’nın tanıtılan kampanya çerçevesinde, Ocak ayından Haziran’daki zirveye kadar, toplumun tüm kesimleriyle birlikte uzun soluklu kampanyalar gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

Açıklamada, “NATO zirvesine karşı kampanyayı, Irak’ın işgaline karşı bir kampanyaya bağlayarak, geçmiş bir yılın savaş karşıtı birikimini yeniden harekete geçirebiliriz” denildi.

NATO’nun Yugoslavya, Afganistan ve diğer yerlerdeki sorumluluğuna dikkat çeken Alabora, “NATO zirvesinden Irak ve terör sorunlarının ele alınacak olması traji-komik bir durum” dedi.

BAK, tüm bu kampanyalar için “Bush, gelme! İs-te-mi-yo-ruz!” temel sloganını önerdi.

Alternatif Savaş Karşıtı Zirve

Ana amaç olarak kendisine NATO Zirvesine alternatif bir Savaş Karşıtı Zirve toplama hedefini koyan BAK, Kampanyalar programını şöyle açıkladı :

* Kampanya Logo ve sloganlarının belirlenmesi.

* Yazarlarla kampanyayı konuşmak ve güçlü bir basın ayağının oluşturulması.

* Kampanya inisiyatiflerinin oluşturulması. Bush’a ve Savaşa Karşı Emekçiler, Bush’a ve Savaşa Karşı Kadınlar, Bush’a ve Savaşa Karşı Gençler, Bush’a ve Savaşa Karşı Sanatçılar, Bush’a ve Savaşa Karşı İnsan Hakları, Bush’a ve Savaşa Karşı Mahalli İnisiyatifleri gibi.

Atölyeler

* Bush, NATO ve Savaş Suçlarını Teşhir Atölyesi, Ritm Atölyesi, Slogan Atölyesi, Çeviri Atölyesi’nin oluşturulması. Bu atölyelerde yer alanlar, eylemlerde kolaylaştırıcı olacaklar, hareket ve slogan olarak yaratıcılık katarak eylemlere katılımı sağlayacaklar. Çeviri atölyesi, uluslar arası yayınları takip edecek ve Türkçeye kazandıracak.

Kampanyalar arasında, medyada Bush ve politikalarını tanıtmak, Hindistan’da gerçekleştirilen 4. Dünya Sosyal Forumu’na (DSF) temsilci göndermek de bulunuyor.

Çalışmalarını tanıtmak amacıyla 2. Özel Sayısını çıkarak BAK, manşetini, “Bush, gelme! İs-te-mi-yo-ruz!” sözlerine ayırdı.

İstanbul’da Küresel buluşma

Sekiz sayfalık Özel Sayıda, 24 Ocak Cumartesi günü, Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’nde yapılacak küresel buluşmanın duyurusu var.

İki oturumdan ilki, “Irak’ta İşgale Son: ABD’nin Ortadoğu Politikası” konusuna, diğeri ise, “2004’te Barışı Nasıl Kazanacağız?” konusuna ayrılacak.

Küresel buluşmaya İsrailli barış aktivisti gazeteci-yazar Uri Avnury, İngiltere Stop the War Koalisyonu aktivisti gazeteci-yazar Kevin Ovenden, Lübnan asıllı Fransız barış aktivisti Gilbert Achcar, ABD Military Families Speak Out (Asker Aileleri Sesini Yükseltiyor) Grubu’ndan Michael Mc Pearson, Gazeteci-yazar Ragıp Duran, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu Hakan Tahmaz, Sanatçı Zeynep Tanbay, Mazlumder İstanbul Şube Başkanı Ahmet Mercan, Öğretim Görevlisi-yazar Hasan Bülent Kahraman, Doğu Konferansı Girişimi Sözcüsü Mehmet Bekaroğlu, Sabancı Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ayşe Altınay katılacaklar.

Sayıda, 20 Mart’taki küresel bulaşma duyurusu yer alıyor ve BAK’ın diğer etkinliklerinden söz ediliyor.

25 Ocak 2004,bianet, Uluslararası Buluşma

Alabora: Bush Gelme, İstemiyoruz, Soyadımız!

Küresel BAK’ın düzenlediği panelde Savaşı Durdur Koalisyonu’ndan Ovenden, ABD’den “Asker Aileleri Konuşuyor” aktivisti Mc Phearson, sanatçı Tanbay, Mazlum-Der Başkanı Mercan, BAK’dan Tahmaz Irak işgali, barış, uluslararası dayanışma konuştular.

BİA (İstanbul) – “Gelme istemiyoruz. Bush deyince aklına kötü şeyler gelen herkesi bu soyadında birleşmeye çağırıyoruz. Eğer o zamana kadar başarılı işler gerçekleştirirsek ve Haziranda, 1 milyon kişilik bir koro böyle bağırabilirse, İstanbul’a gelmez.”

Bu çağrı; Cumartesi günü Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun (BAK) düzenlediği “Savaşsız bir dünya için uluslararası buluşma”nın “Küresel barış, küresel adalet, 2004’te barışı nasıl kazanacağız” paneli kolaylaştırıcısı sanatçı Mehmet Ali Alabora’dan geliyor.

Taksim Hill otelindeki panelde İngiltere’den “Stop the War Coalition” (Savaşı Durdur Koalisyonu) aktivisti gazeteci Kevin Ovenden, Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) “Asker Aileleri Konuşuyor” aktivisti Michael Mc Phearson, Dans sanatçısı Zeynep Tanbay, Mazlum-Der İstanbul şubesi başkanı Ahmet Mercan ve Küresel BAK’dan Hakan Tahmazkonuştular.

Simultane çevirinin yapıldığı toplantıda yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşım güçlüğüne karşın salon doluydu.

Toplantıda, konuşmacıların ortak konularından biri de ABD’nin Irak saldırısının başladığı 20 Mart’ta bütün dünyada yapılacak küresel direniş, uluslararası eylem günüydü.

Toplantıda söz alan Küresel BAK’dan Yıldız Önen de Mumbai’deki Dünya Sosyal Forumu’nda da 20 Mart eylem kararının çıktığını aktardı. Toplantıda, ayrıca, 50 ülkede küresel direnişle ilgili hazırlıkların başladığı, yeni katılımlarının beklendiği de ifade edildi.

İlk Körfez savaşında askerdi, şimdi de oğlu

İlk konuşmacı, askerliğini 1. Körfez savaşında yapan Michael Mc Phearson ABD ordusunda görevli asker ailelerinin 1995’te kurduğu “Asker aileleri konuşuyor” örgütünün üyesi, oğlu da şu anda askerde.

Phearson, “öncelikle herkes kendi ülkesinde iş yapsın. Herkes kendi evini temizlesin. Ama mücadelelerimizi birleştirelim. Egemenler gibi biz de din, dil, kültür farklarını aşalım. Halklarımız arasında sıkı ilişkiler kuralım,” dedi.

Saldıranın kendi ülkesi ve bu politikaları uygulayanın hükümeti olduğunu tekrarlayan Phearson özür diledi ve savaşları analiz ederken neye dikkat etmek gerektiğini özetledi:

Erkeklerin kadınlara savaşı

“Dünya etrafındaki savaşlara bakarsak bu savaşların hep erkekler arasında olduğunu göreceğiz. Ve aslında tüm dünyada geçerli başka bir savaş var. Bu da erkeklerin kadınlara karşı yürüttüğü savaş. Savaşları analiz ederken, bunu da dikkate almamız gerekiyor.”

“Hükümetlere güvenemeyiz. Onlar bizi bölmeye çalışıyor. Aramıza düşmanlık tohumları ekmek istiyorlar. Elbette farklarımız var ama hepimiz aynı temel ihtiyaçlara sahibiz ve aynı şeyleri düşünüyoruz. İşte bu önemli konferans da bunu gösteriyor.”

Türkiye’deki eylemler ve tezkerenin reddedilmesinin ABD’deki savaş karşıtı muhalefetçe sevinçle karşılandığını belirten Phearson konuşmasında özetle şu noktalara değindi:

* ABD herkesi tehdit ediyor. Ülkemin tarihinde çok karanlık bölümler var. Kızılderililer, ırk ayrımı vb. Her ülkenin tarihinde karanlık sayfalar var. Saldırganlık her yerde var.

* Çocuklarımızı Irak’a yolladılar. Şimdi “onları evlerine geri getirin” diye kampanya yapıyoruz. Irak’taki gerçekleri anlatıyoruz.

* Irak ve Saddam bizim için bir tehdit değildi. Bu kanlı ve haksız bir işgaldir. ABD kamu oyu yanıltıldı. Halkın korkusu kullanıldı. Saddam 11 Eylül’ün sorumlusu olarak gösterildi. Kimyasal silahlar ve terörizm konusunda söylenenlerin çoğu yalandı…

* Güvenlik için dediler ama ABD ve bütün dünya şimdi çok daha fazla güvensiz. Dünyadaki tek diktatör de Saddam değildir.

* Çok uluslu şirketlerin hakimiyet ve çıkar mücadelesi, petrol şirketlerinin kar hırsı önemli birer etmen. Dini duyguları kullandılar sürekli. Saddam şeytanlaştırıldı. İyi Hıristiyanlar etkilendi. Musevi lobisi de etkili oldu.

* İslam için “yeni komünizm” diyorlar. “Yeni şeytan” dediler. İnsanları yanıltıyor ve korkutuyorlar. Ben ülkemi seviyorum. Iraklılar Irak’ı, siz kendi ülkenizi ne kadar seviyorsanız… Ülkemi bugün yönetenler teoloji – serbest piyasacılık karışımı yeni bir ideoloji öneriyorlar. Onlar için demokrasi serbest piyasadır. Yurttaş ile tüketici aynı şeydir.

* Tabi batıdaki emperyalizm ve milliyetçiliğe karşı, pan islamik bir gericilik de var. İki tarafın şiddet yanlıları, savaş kışkırtıcıları var. Düşmanlığı körüklüyor, iki taraftan geriyorlar. Bunu yapanlar her iki tarafta da azınlıktadır. Ama Irak’a müdahale “bir diktatörü devirmek, orta doğunun geri halkını demokratikleştirmek için” değil, petrol ve hakimiyet için yapıldı.

* Guantanamo konusunda Amerikan kamu oyunda da tepkiler var. Orada tutulanların kimliği ve neyle suçlandıkları, hukuki yardım için dilekçe oluşturup yargıya baş vurduk. Mahkemeye intikal etti. Ama genel olarak Amerikan halkı bu konuyla pek ilgilenmiyor.

* İnsanlar güvenlik için savaş politikalarını destekliyor. Aslında ırklardan söz edilecekse bir tek insan ırkı var. Ama birçok halk… Amerikalılar herkesi Arap olarak görüyor. “Müslümanlar saldırdı” diyorlar. Hepsini bir görüyorlar. Biz ise kamu oyundaki yanılsamaları değiştirmeye, ön yargıları kırmaya çalışıyoruz.

* ABD’de insanlar 11 Eylülden çok korktular. İnsanlar korkunca da sizi dinleyemezler. Korkuları nedeniyle Bush’un peşine takıldılar. Ama her zaman %33 oranında insan da savaşa karşıdır.

Hakan Tahmaz: Bush Mahkemeye gel

Küresel BAK adına konuşan Hakan Tahmaz Türkiye’deki eylemleri aktardı, ve 19 NATO üyesi ülkenin Haziran’da İstanbul’da yapacağı zirveyle ilgili bilgi verdi ve toplantıya İngiltere Başbakanı Tony Blair, Fransa devlet Başkanı Jacques Chirac’ın yanı sıra ABD Başkanı George W. Bush’un beklendiğine işaretle Küresel BAK’ın yapacağı Anti-NATO gösterisiyle ilgili çalışmaları anlattı.

Tahmaz’ın konuşmasından satır başları şöyle:

* Savaşa ve adaletsizliğe karşı olan ama henüz harekete geçmemiş olanların hareketlendirilmesi gerekir. Sadece sokak gösterileriyle yetinmeyip, insanlarla konuşmak gerekir.

* Her ülkede kendi sorunlarıyla ilgili, bir mücadele hattı oluşturmalıyız.

* NATO zirvesine karşı kampanyada herkes kendi sesiyle varolsun, ortak bir türkü söyleyebilelim hep birlikte.

* Bush’u NATO zirvesine istemiyoruz. Ama savaş suçları mahkemesine çağıracağız.

* Herkes kendi yerinde bir “Bush gelme istemiyoruz” komitesi kurmalıdır.

* Irak’taki işgali bir an önce sona erdirecek bir süreci hızlandıracak güce sahibiz. Yeter ki buna inanalım ve iyi örgütleyelim. Sesini duyuramayanların da seslerini duyurabilecekleri yöntemleri bulalım.

Zeynep Tanbay: Sazlar, tuvaller, bedenler küreselleşsin

Zeynep Tanbay dans sanatçısı, o kendini bedeniyle, beden diliyle anlatıyor; bu kez dilini değiştirmenin heyecanını yaşadığını açıkladı ve sanatçıların barıştan yana oldukları ve çoğunluğun barıştan yana durmasına karşın neden savaşlara karar veren azınlıkların başardığını sordu.

* Bir sanatçı olarak, acaba 2004 yılında barışı nasıl kazanırız sorusuna yanıt arıyorum. Biz sanatçılar barışı savunuyoruz. Çünkü savaşın olduğu yerde sanat olmaz. Barışın olduğu yerde aşk, sevgi ve sanat olur…

* Nasıl oluyor da bu azınlık savaşı başlatmakta bu kadar başarılı ve biz çoğunluk durdurmakta başarılı değiliz?

* Onların güçlü silahları var, bizim de eleştirel düşüncemiz, yaratıcı gücümüz var. Sazımız, tuvalimiz ve bedenimiz var. Bunları küreselleştirelim.

* Bush İstanbul’a geleceği zaman biz de dünya sanatçıları İstanbul’da buluşalım, ona bir hoş geldin gecesi düzenleyelim.

Ahmet Mercan: Silahlar yapılırken engellenmeli

Mazlum-Der İstanbul Şubesi Başkanı Ahmet Mercan özgürlük, güvenlik, silahlanma/silahsızlanma, savaş/barış üzerine konuştu, herkesi savaşlara karşı ortak tepki vermeye çağırdı.

Mercan’ın konuşmasından satır başları:

* Özgürlük ve güvenlik kavramları karşı karşıya getirildi. O zaman bütün STK lar ve barışçı insanlar karşı tarafa konuldu. Adeta iki toplum oluştu. Savaş yanlıları ve barış yanlıları.

* Aslında barış için bir çabaya gerek yok. Ama barışı bozmak için bir çaba gerekir. Bu çabayı gösterenlere karşı barışın da artık pasif olmaktan çıkıp, bir güce ulaşması lazım.

* Silahlar daha yapılırken engellenmeli. Silahlanmaya bütçe ayrılırken karşı çıkmak lazım. Henüz korkunç silahlanma çabalarına karşı bir tepki oluşturamadık.

* BM’nin temsil eşitliği temelinde ve veto hakları olmadan yeniden yapılanması gerekir. Karar mekanizmasında STK ların görüşleri de dikkate alınmalıdır.

* Küreselleşen savaş iradesine karşı, ülke bazında değil, yönetenlere karşı ortak tepki göstermek gerekir. 3 ayda bir ortak toplantı yapalım. Israrlı ve kararlı olursak, suyun betonu delmesi gibi sonunda başaracağız.

Kevin Ovenden: İngiltere’de de Küçük “Guantanamo” var.

Kevin Ovenden, İngiltere’de savaş karşıtı eylemliliklerin başını çeken Stop The War Coalition (Savaşı Durdur Koalisyonu) aktivistlerinden gazeteci.

Ovenden, konuşmasında ülkesinde yürütülen savaş karşıtı çalışmaları ve eylemleri aktardığı konuşmasında, özetle şu noktalara değindi:

* Bush ve Blair için esas sorun iktidar meselesidir. Ama karşılarında büyük bir güç var. Geçen yıl yaşadıklarımız tarihte hiç olmadı. Hiçbir savaş daha başlamadan bu kadar büyük muhalefet oluşmadı.

* Bu emperyalist bir savaştır. Bu ortamda güçlü bir milliyetçilik de gelişebilir. Geniş yığınların bu akıma kapılmasına izin vermeyelim.

* Bush Londraya geldi ama sokağa bile çıkamadı. 300,000 insan o gün sokaktaydı. İnsanlar onu istemedi. Türkiye’de de Haziranda aynı şey olacak. Buna inanıyorum. İngiltere’de de Blair’in popülaritesi süratle düştü.

* Savaşı durduramadık ama çok önemli işler yaptık. Türkiye’nin oraya asker yollamaması çok iyi oldu. Neocon’ların stratejik planları var. Bunlar başta çok kararlı ve saldırganlardı. Ama şimdi daha az saldırganlar. Önlerine birçok engel çıktı. Biz çıktık. Irak’taki direniş var. Yapmak istiyorlar ama yapamıyorlar. Ortalık boş değil ABD’nin her dediği olmuyor.

* Yanyana gelir sonra dağılırdık. Çok sayıda Müslüman göçmen katıldı bize. Pakistanlılar. Türkler, Araplar ve Kürtler…

* İngiltere’de de ufak bir Guantanamo var. Belmor’a insanları doldurdular, yargılanmadan tutuluyorlar. Öte yandan, İnsanlar giderek gerçekleri öğreniyor, anlıyor ve ülkelerinin bu savaşta oynadığı rolden utanç duyuyorlar…

Bush’un beden dili

Sunuşlardan sonra salon sorularını ve görüşlerini aktardı, bir saate yakın karşılıklı savaş ve barış, Irak, Irak’taki işgal konuları tartışıldı.

Toplantının sonunda, Alabora, sanatçı Tanbay’ın konuşmasını hatırlatarak, “Evet. Bush’un da bir vücut dili var ve onu ele veriyor. bizden çok korktuğunu gösteriyor, “dedi ve ekledi: “Sanatçının laneti sonsuzdur.” (NM)

19 Mart 2004, Bianet, 20 Mart eylemi

Tüm Dünya “Irak’ta İşgale Hayır” Diyecek

Dünyada 60’dan fazla ülke ve 200’den fazla kentte, barış yanlıları savaşı ve işgali protesto edecek. Savaş karşıtları ABD’nin Los Angeles, New York, San Francisco kentlerinde; Arap dünyası da, Ramallah, Bağdat, Amman, Kaire, Beyrut ‘ta eylemde olacak. BİA (İstanbul) – Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiliz askerlerinden oluşan Koalisyon güçlerinin Irak’a saldırı başlatmasının birinci yıldönümünde, dünyanın dört bir yanından savaş karşıtları sokağa çıkıyor.

Dünyada 60’dan fazla ülke ve 200’den fazla kentte yapılacak eylemler dün başladı; Pazar akşamına kadar sürecek. Eylemlerde savaş karşıtları, yabancı askerlerin Irak’tan çekilmesi dahil birçok barış mesajı verecekler.

Avrupa savaş ve işgali kınayacak

Avrupa’da Avusturya’nın başkenti Viyana, savaşın eylem ve forumlarla protesto edileceği yer olacak.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de; Fransa’nın başkenti Paris’te de eylemler yapılıyor. Protesto eylemleri, Almanya’nın da 47 kentinde gerçekleştirilecek.

Yunanistan’da protesto gösterileri başkent Atina’da; Macaristan’da Budapeşte’de; İzlanda’da Reykiyavik’te; İrlanda’da Dublin’de yapılıyor.

Benzer eylemlerin yapıldığı ülkeler şöyle: İtalya, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, İskoç, İspanya, İsveç, İngiltere, Yugoslavya, Arjantin, Brezilya, Şili, Meksika, Paraguay.

ABD’nin Los Angeles, New York, San Francisco, gibi birçok kenti savaşın protesto edileceği yerler arasında yer alıyor.

Dünya “İşgale Hayır” diyecek

* Dominik Cumhuriyeti’ndeki eylem, “Hiç olmadığı kadar Savaş karşıtı ve İşgal karşıtıyız” mesajı ile başlıyor.

* Brezilya’da eylem, Porto Alegre, Goiania, Sao Paulo ve Rio De Janeiro gibi kentlerde; yine Amerika kıtasından Kolombiya’da eylemler, başkent Bogota’da yapılıyor.

* Savaş karşıtları Ürdün’ün başkenti Amman’da; İsviçre’de Bern’de; Slovakya’da Prievidza’da bir araya geliyorlar.

* Kıbrıs’ta Rum kesimi ve Türk kesiminden savaş karşıtları Arap ve İranlı barışseverlerle bir araya geldikten sonra sloganlar eşliğinde Lefkoşa’daki ABD Büyükelçiliği’nin önüne gelecekler.

* Güney Afrika’da protesto eylemlerine başkent Johannesburg’da bir “Savaş ve İgale Karşı Hayat Festivali” eşlik edecek.

* Bangladeş’te ise, Dhaka’da bir Savaş karşıtı ve Irkçılık karşıtı konser gerçekleştirilecek. Aynı gün, Endonezya’nın başkenti Jakarta’da; Pakistan’da, Güney Kore’de, Tayland’ın başkenti Bangkok’ta çeşitli eylem ve etkinlikler düzenlenecek.

* ABD işgali Avustralya’nın Sydney, Melbourne, Canberra, Perth, Adelaide ve Hobart kentlerinde de protesto edilecek. Barışseverler, Japonya ve Yeni Zelanda’da da savaşı kınayacaklar. Kanada’nın birçok kentinde de benzer eylemler yapılacak.

  • Arap ve Müslüman dünyadan eylemler Ramallah, Gazze, Bağdat, Amman, Kahire, Beyrut ve başka bir çok kentinde yapılıyor. (EÖ/BB)

20 Mart 2004 Eylemi için sesonline’da çıkan haberler

IRAK’IN İŞGALİNİ PROTESTO GÖSTERİLERİ.

[Özgürlükçü Sol HABER]-Irak’ın işgalini protesto eylemi İstanbul TaksimGezi Parkı’nda yapildi. Protesto eylemine katılanlar, önce Irak’tahayatını kaybedenler için Mercan Dede’nin çaldığı ney eşliğinde bir

dakikalık saygı duruşunda bulundular.

Daha sonra Yunanistan ve İngiltere’den gelen eyleme destek mesajlarıpaylaşıldı. Sanatçı Mehmet Ali Alabora ve Görkem Yersan basınaçıklamasını okudular.

Irak İşgalinin 1. yılını protesto etmek amacıyla İstanbul Taksim GeziParkı’nda “Irak’ta İşgale Hayır Koordinasyonu”, “İşgale KarşıKomiteler” ve “Küresel Barış ve Adalet Koolisyonu”nun düzenlediği

savaş karşıtı eylem, yoğun güvenlik önlemlerinin altinda yapilanbasın açıklamasınin ardindan dagildi.

Savas Boktan Bi’seydir

Toplantinin dagilmasinin ardindan, protestocu gruplar, Istiklalcaddesine dogru yuruyuse gectiler.

“Savas Boktan Bi’seydir” slogani esliginde renkli gosterilerle yuruyen bir grup savas karsiti’nin onu polisler

tarafindan kesildi.Gostericiler yan sokaklara dagildi.

ANKARA

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) öncülüğündeki `KoalisyonKuvvetleri’nin Irak’ı işgali, birinci yılında protesto eylemleriylekınandı. Ankara’da Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun (BAK)örgütlediği protesto eylemiyle, ABD’nin Ankara’daki Büyükelçiliğiönünde kitlesel basın açıklaması yapıldı.

“Ezilenlerin Sosyalist Platformu” (ESP) üyesi bir grup, YükselCaddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde toplandı. Grup, Irak’ınişgalini kınayan sloganlar eşliğinde basın açıklaması yaptılar.

ESP’nin açıklamasında, “ABD’nin ve işbirlikçilerinin Irak’ı işgalederek, Ortadoğu’yu kana buladıkları ve bulamaya devam ettikleri”vurgulandı. ABD’nin Irak’taki petrol düşlerini yaşama geçirmek için Irak’ı işgal ettiğini kaydeden grup, Irak halkıyla dayanışma mesajı verdi.

BAK’ın çağrısıyla Orman Bakanlığı ile Tunus Caddesi’nin kesiştiği alanda toplanmaya başlayan gruplar, burada ABD aleyhine pankart ve dövizler taşıyarak işgali kınayan sloganlar attılar. “Zulme karşı direneceğiz,”, “ABD Ortadoğu’dan defol”, “ABD’ye NATO’ya geçit vermeyeceğiz” pankartları taşıyan gruplar, buradan Çankaya yolu üzerindeki ABD Büyükelçiliği’ne doğru yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş sırasında Halkevleri ve diğer sol gruplar ile türbanlı bir grup arasında “birlikte yürüme” tartışması yaşandı. Tartışma üzerine türbanlı ve sakallı Özgür-Der mensubu grup kitleden ayrılarak ayrı yürüdü.

BAK’ın eyleminde TMMOB Başkanı Kaya Güvenç, Halkevleri Genel Başkanı Abdullah Aydın, Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, SES Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, Yapı-Yol-Sen Genel Başkanı  CengizFaydalı ile çok sayıda sendika ile demokratik kitle örgütlerinin temsilcisi de yer aldı.

ELÇİLİĞE POLİS KALKANI!..

Sayıları yaklaşık bin 500’ü bulan grup ABD elçiliğine yaklaştığında,burada polis kalkanıyla karşılaştı. Polis, elçiliğin önünden geçen bulvarın karşısında kurduğu barikatla, eylemcilerin binaya yaklaşmasını engelledi. Barikat önünde bir süre ABD ve hükümet aleyhtarı sloganlar atan eylemciler, polis barikatına olan tepkilerini de “Halka değil işgale barikat” sloganıyla dışa vurdu.

Burada BAK adına açıklama yapan TMMOB Genel Başkanı Kaya Güvenç, ABD ve işgale katılan “Koalisyon Güçleri”ni işgale son vermeleri konusunda uyardı.

“HEDEF BÖLGE ÜLKELERİ”

Irak’a asker gönderme konusundaki tezkerenin onaylanmasını engellemeyi başardıklarını belirten Güvenç, Irak’ta işgale son verilmesi için de bütün dünyadaki savaş karşıtı gruplarla birlikte Irak halkının yanında olduklarını söyledi. ABD’nin demokrasi ve özgürlük söylemiyle Irak’ı işgal etmesinin altında Ortadoğu’nun petrol kaynakları bulunduğunu kaydeden Güvenç, şöyle konuştu: “Irak’ın işgali, ABD’nin 11 Eylül olaylarının bahanesiyle, dünyanın enerji kaynaklarını denetlemek için Afganistan’da başlattıkları saldırının bir aşamasından başka bir şey değildir. Bu egemenlik

arayışının yeni hedefi bölge ülkeleridir. Emperyalistlerin kar hırsı, bununla da yetinmemektedir. Büyük Ortadoğu Projesi’yle bölge ülkelerinin uluslararası tekelci sermayeye ve emperyalist metropollere daha iyi hizmet vermelerinin hazırlıklarını yapmaktadırlar. Ama dünya halkları buna karşı çıkıyor. İspanya’da olduğu gibi işgali cezalandırılıyor.”

Irak işgalinin birinci yılında dünyanın her yerinden işgalcilere karşı eylemler yapıldığını belirten Güvenç, “Bu nedenle buradayız. Bu nedenle `Bush Gelme!’ diyoruz. Bu nedenle emperyalist işgalcileri Türkiye’de ve yeryüzünün hiçbir yerinde istemiyoruz” dedi. Güvenç’in açıklamasının ardından, ABD Başkanı George W. Bush’un Haziran ayında İstanbul’da yapılacak olan NATO Zirvesi öncesinde Türkiye’ye gelmemesi için de sembolik bir bilet basına gösterildi. Bilette, Bush için 26 Haziran’da Uzay’a kesilmiş bilette, “dönüş yok”yazıyordu.

Yoğun güvenlik önlemleri ve polis kalkanı önünde gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından ABD aleyhtarı sloganlar atarak geri dönen gruplar, Kızılay’daki yüksel caddesi civarında eylemlerine son verdiler.

Islamcı gruplar da protesto eylemindeydi. ABD’nin Irak’ı işgalinin yıl dönümünde, ABD’nin Ankara’daki Büyükelçilik binası önünde İslamcı gruplar da protesto eylemi gerçekleştirdi. Eylemlerde, ABD’ye biran önce Irak’tan çekilmesi çağrısında bulunuldu.

ANKARA-ABD’nin Irak’ı işgalinin birinci yıl dönümünde, ABD’nin Ankara’daki Büyükelçilik binası önünde İslamcı ve sol gruplar protesto eylemi gerçekleştirdi. Eylemlerde, ABD’ye biran önce Irak’tan çekilmesi çağrısında bulunuldu. İslamcı gruplar protestoda “İşbirlikçi MGK” diye slogan attı.

Amerika Birleşik Devletleri ve koalisyon güçlerinin Irak’ı işgalinin birinci yılında ABD’nin Ankara büyükelçiliği önünde protesto eylemleri gerçekleştirildi. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı elçilik binası önüne ilk olarak İlim ve Kültürel Araştırmalar Vakfı üyesi yaklaşık 15 kişilik bir grup geldi. Tekbir ve sloganlar atan grup “Kahrolsun ABD İşbirlikçi MGK”, “Amerikanizme Hayır” yazılı pankartlar taşıdılar. Grup basın açıklamasının ardından tekbir getirerek elçilik önünden ayrıldı.

İZMİR

“Açlığı çözecek parayla insanlar katlediliyor”

Irak’ın işgalinin birinci yıldönümünde ABD ve İngiltere İzmir’de de protesto edildi. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) İzmir Sözcüsü Musa Çeçen, dünyada açlığın ve sefaletin birkaç kez ortadan kaldırılabileceği bir parayla insanların katledildiğini söyledi.

Küresel BAK İzmir Konak’ta düzenlediği protesto eyleminde ABD’nin ve İngiltere’nin Irak’tan çıkmasını istendi. “Katil ABD, Ortadoğu’dan defol”, “Bush gelme istemiyoruz”, “Irak’ta işgale hayır” sloganları atılan toplantıda, ABD Başkanı Bush’un dolar, İngiltere Başbakanı Tony Blair’in euro vücutlu, şeytan görünümündeki maketleri dikkat

çekti. Musa Çeçen, açlığın ve sefaletin yenilebilmesi için en fazla 60 milyar dolara ihtiyaç olduğunu belirterek, “Ama Irak’ta ABD’nin insanları katletmek için harcadığı para 133.5 milyar doları buldu. İngiltere de 2 milyar Sterlin harcadı. Açlığı ortadan kaldıracak parayla insanlar katlediliyor.” dedi.

Irak işgalinin birinci yıldönümü nedeniyle yapılan açıklamada da 20 mart 2003 sabahı birçok Iraklı’nın bombalarla uyandığı anımsatılarak şöyle denildi:

“ABD’nin işgal gerekçesi olan `Irak’ta kimyasal silah var’ yaklaşımı hem Birleşmiş Milletler hem de Bush tarafından çürütüldü. Irak’a saldırdılar, çünkü Irak dünyanın ikinci en büyük petrol yataklarına sahip. Irak’a saldırdılar, çünkü dünyanın jandarması olduklarını bir kez daha kanıtlamak istediler.

Güç gösterisiyle ABD’ye emir eri gibi davranmayan rejimleri korkutmayı hedeflediler”AKP hükümetinin Bush ve Blair’i haziran ayında Türkiye’ye davet ettiği de kaydedilen metinde, bu ziyaretleri engellemek için her yolabaşvurulacağı vurgulandı.

Öte yandan İzmir Savaş Karşıtları Platformu’nca da saat 17.00’de eski Sümerbank önünde Irak savaşını protesto amacıyla bir basın açıklaması yapıldı. Irak savaşının lanetlendiği açıklamada, Suriye’deki kürt

halkına yönelik şiddetin protesto edildiği belirtildi.

15 Mayıs 2004 Bisiklet eylemi haberleri

Bisiklet eylemi hakkında Bianet, Sesonline, Radikal, Vakit ve Milliyet’te çıkan haberler.

BİANET

“Açıklanan Eylem Alanları Yetersiz”

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, İstiklal Caddesi’nde bildiri dağıtıp NATO zirvesine karşı 5 Haziran’da gerçekleştirilecek eyleme katılım çağrısı yaptı. Önen, Valiliğin NATO zirvesinde düzenlenecek etkinlikler için tespit ettiği alanları eleştirdi.

BİA (İstanbu) – Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, 28-29 Haziran’da gerçekleştirilecek NATO zirvesine karşı, 5 Haziran’da Saraçhane’de yapacakları eylem için çağrı yaptı.

NATO ve Bush Karşıtı Birlik de, Taksim Metrosu girişinde bir imza standı açtı. NATO zirvesinin iptal edilmesi ve Bush’un gelmemesi için toplanacak imzalar önümüzdeki hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) başkanlığına gönderilecek.

Beyoğlu’nda, Galatasaray Postanesi önünde toplanan, Mehmet Ali Alabora, Mustafa Alabora, Gencay Gürsoy, Tayfun Mater, Ufuk Uras ve Zeynep Tanbay’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 25 kişi, Taksim Meydanı’na kadar yürüyerek bildiri dağıttı.

“Hepimizin yapabileceği birşeyler var”

Taksim Meydanı’nda basın açıklamasını okuyan Mustafa Alabora, herkesi 5 Haziran’da saat 13.00’de Saraçhane’de gerçekleştirilecek mitinge çağırdı.

Alabora, “NATO zirvesinin İstanbul’da toplanmasını istemiyoruz. Çünkü NATO sivilleri öldürüyor, fakir halklar üzerinde baskı aracı olarak kullanılıyor, nükleer silah kullanmayı meşrulaştırıyor. Silah tacirlerine ve Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) hizmet ediyor” diye konuştu.

Alabora, “Bush gelme! İs-te-mi-yo-ruz” kampanyasına isteyen herkesin imza toplayarak, yürüyüş yaparak, ev toplantılarıyla, evlerinin ve arabalarının camlarına “Bush gelme istemiyoruz” yazarak katılabileceklerini hatırlattı.

“Valilikten miting alanı talep edeceğiz”

İstanbul Valiliği’nin İstanbul’un çeşitli bölgelerinde basın açıklamaları yapılması için belirlediği alanları eleştiren Yıldız Önen ise, “Valiliğin toplanmamıza izin verdiği alanlar sadece basın açıklaması yapmaya uygun ve yetersiz. Biz, onbinlerce kişinin katılacağı küresel bir eylem yapacağız” dedi.

Bu hafta içinde Valilikle görüşüp miting yeri talep edeceklerini açıklayan Önen, “Bu kadar önemli bir konuda anlaşma sağlanacaktır. Irak’taki katliamların sorumlusu Bush’a ve NATO’ya karşı çıkmak, kitlesel ve meşru bir taleptir” diye konuştu.

“Her kesimden insanlar, bu tip eylemlere katılıyor”

Kabataş Erkek Lisesi’nde Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun yürütücülerinden olduğunu söyleyip “NATO’ya Hayır, Bush’a Gelme Şöleni” için çağrı yaptığı için eleştirilen Mehmet Ali Alabora da, eleştirileri yanıtladı.

“Popüler bir figürü insanlar başka bir kimlikle kabul etmek istemiyorlar” diyen Alabora, sözlerini, “Bugün, Bush ve NATO’ya karşı çıkmak herkesin yapması gereken bir şey. Irak’taki katliamları hepimiz görüyoruz. Dünyadaki sosyal hareketlerde de görüyoruz, her kesimden insanlar bu tip eylemlere katılıyorlar” diye sürdürdü. Aydın ve sanatçılara çağrı

Küresel BAK, barış yanlılarını 27 Haziran’da gerçekleştirecekleri eyleme çağrı yapmak için Cuma günü Beyoğlu’nda standlar açacaklar. Küresel BAK, aydın ve sanatçıları, İstiklal Caddesi boyunca kurulacak standlarda yer almaya çağırıyorlar. (ÖG/BB)

SESONLİNE

Küresel BAK ve Barış Girişimi ‘Gelme Bush’ bildirileri dağıttı

[Sesonline] İSTANBUL- Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) ve Barış Girişimi üyesi bir grup bugün İstiklal Caddesi üzerinde, ”Gelme Bush” bildirileri dağıttı. Renkli görüntülerin yaşandığı bildiri dağıtımına baba -oğul Alaboralar da katıldı.

BAK ve Barış Girişimi üyesi bir grup dün öğle saatlerinde Galatasaray Postanesi önünde toplandı. İstiklal Caddesi boyunca yürüyen grup hazırladıkları

“Gelme Bush” bildirilerini halka dağıttı.

Grubun dağıttığı bildirilerde ‘NATO’nun sivilleri öldürttüğü, fakir halklar üzerinde baskı yarattığı, nükleer silah kullanımını meşrulaştırmaya çalıştığı ve silah tacirlerinin hizmetçiliğini yaptığı’ vurgulandı.

Mehmet Ali Alabora ve kendisi gibi sinema ve tiyatro sanatçısı olan babası Mustafa Alabora’nın da katıldığı bildiri dağıtımında grup üyeleri, 5 Haziran’da Saraçhane’de düzenlenecek olan ”Bush gelme is-te-mi-yo-ruz!” konulu basın açıklamasına da çağrıda bulundu.

RADİKAL

Protestoya davet

RADİKAL – İSTANBUL – Sanatçı Mustafa Alabora ile oğlu Mehmet Ali Alabora’nın da aralarında bulunduğu bir grup, vatandaşları NATO zirvesini protesto etmeye çağırdı. İstiklal Caddesi’nde toplanan 50 kişilik grup, ‘Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun 5 Haziran’da Saraçhane’de yapacağı miting için vatandaşlara broşür dağıttı. Taksim Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında “Bush bir katildir. Katillerin ülkemize girmesini istemiyoruz” diyen Mustafa Alabora polislere de broşür verdi.

VAKİT -3 HAZİRAN 2004

“Şehrimizde İşkenceci Kâtil’i istemiyoruz”

8 Haziran’da İstanbul’da düzenlenecek NATO Zirvesi için Türkiye’ye gelecek ABD Başkanı Bush’a tepkiler sürüyor.

Aydın ve sanatçılardan oluşan Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu üyeleri İstiklâl Caddesi’nde dağıttıkları broşürlerle Bush’un Türkiye’ye gelmesine karşı çıktı. Koalisyon adına basın açıklaması yapan sanatçı Mustafa Alabora, “Bush kâtildir. Kâtilleri ülkemizde istemiyoruz. Herkesi Bush’un gelmemesi için protestoya davet ediyorum” dedi.

“İSTANBUL’A İŞKENCECİ GELİYOR”

ÖDP eski Genel Başkanı Ufuk Uras ile sanatçı Memet Ali Alabora’nın katıldığı eylem Galatasaray Lisesi önünden başlayarak Taksim Meydanı’nda son buldu. Yürüyüş sırasında sokaktan geçenlere dağıtılan broşürlerde “Şehre işkenceci geliyor. Güçlerimizi birleştirelim. Petrol manyağı geliyor. Susmayalım, susmayalım. Çevre düşmanı geliyor. Irak halkının yanında olduğumuzu haykıralım. Özgürlüklerimizi kullanalım. Şehre idam sever geliyor. Mücadele edelim, örgütlenelim. Şehre savaş suçlusu geliyor. Görmezden mi geleceğiz? Başımızı önümüze mi eğeceğiz? Şehre bütün bu cinayetlerin sorumlusu geliyor. Bush’un elini kolunu sallayıp gezmesine izin mi vereceğiz?” ifadelerine yer verildi. NATO’nun İstanbul’da toplanmasını da istemediklerini vurgulayan aydınlar, NATO’nun sivilleri öldürdüğünün altının çizildiği broşürlerde, “NATO fakir halklar üzerinde baskı aracıdır. Nükleer silahların kullanılmasını meşrulaştırıyor. Silah tüccarlarına hizmet ediyor.

MİLLİYET 3 haziran 2004

Baba-oğul ‘Gelme Bush’ dediler

BURCUM DEVREZ İstanbul

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) sözcüsü tiyatrocu Mehmet Ali Alabora (ortada) ile babası Mustafa Alabora (solda), Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde bildiri dağıtarak vatandaşları 5 Haziran’da Saraçhane’de yapılacak NATO Zirvesi’ni protesto mitingine davet etti. Mustafa Alabora, grup adına yaptığı açıklamada “Bush’un Türkiye’ye gelmesine karşı olanları, 5 Haziran’da Saraçhane’ye bekliyoruz. Çünkü, Bush bir katildir” dedi. Mehmet Ali Alabora da “Onların savaşlar konusunda konuşacakları zamanlarda biz barış konusunda konuşacağız. Şiirlerden, şarkılardan, türkülerden, danslardan, neşeden, sohbetten söz edeceğiz” diye konuştu. Mehmet Ali Alabora, Kabataş Lisesi’nde katıldığı söyleşide öğrencileri Bush’a karşı eyleme çağırmıştı.

5 Haziran 2004 Saraçhane eylemi haberleri

Saraçhane eylemi hakkında Turnusol, Milliyet ve Sesonline’da çıkan haberler.

TURNUSOL

SARAÇHANE’DE SON UYARI: GELME BUSH!

5 Haziran Cumartesi günü, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu ve Barış Girişimi’nin çağrısıyla, İstanbul Saraçhane Parkında buluşan savaş ve işgal karşıtları Bush’a son kez “GELME” dediler. Aralıklarla yağan şiddetli yağmura rağmen, basın açıklaması çok canlı ve coşkulu geçti.

Eylemde, Barış Girişimi adına Orhan Alkaya, Özerk Sanat Konseyi adına Vecdi Sayar’ın yaptıkları açılış konuşmalarından sonra Ataol Behramoğlu şiirler okudu. Küresel BAK adına “Kezban’ın günlüğü” programının yapımcısı ve sunucusu Kezban Yaşamul aşağıdaki basın açıklamasını okudu. Özgür-Der bünyesindeki “Özgür Çocuk Kulübü” korosunun şarkılarıyla biten gösteride “Şehre katil geliyor, Katilleri kovalım” “Petrol için dökecek kanımız yok”, “Irak halkı yalnız değildir”, “Irak halkı kazanacak”, “Biz anti- kapitalistiz”, “Bush gelme istemiyoruz”, “Katil Bush hesap ver, bu gün kaç çocuk öldürdün?”, “Katil Şaron Filistin’den defol” sloganları atıldı.

Protesto gösterisine, sanatçı Memet Ali Alabora, Mustafa Alabora, Greenpeace yöneticileri, ÖDP Genel Başkanı Hayri Kozanoğlu, ÖDP, DEHAP ve DSİP yöneticileri, İstanbul Tabipler Odası Başkanı Gencay Gürsoy, Özgür-Der yöneticileri, Mazlum-Der yöneticileri, TMMOB ve KESK yöneticileri, Yol-İş yöneticileri ve çeşitli parti, sendika ve kitle örgütleri yöneticileri ile aydın ve sanatçılar katıldı.

Küresel BAK tarafından hazırlanan “Gelme Bush” bayrak ve tişortlarının da dağıtıldığı etkinlik, renkli bir festival havasında geçti. Eyleme katılanlar, 12 Haziran Cumartesi günü Kadıköy Özgürlük Parkındaki büyük konserde buluşmak üzere.

MİLLİYET

‘Bush, Türkiye’ye gelmesin’ eylemi

İSTANBUL Milliyet

Fatih Saraçhane Parkı’nda toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, NATO Zirvesi ile ABD Başkanı Bush’u protesto etti. “NATO’ya hayır, katillere geçit yok”, “ABD Ortadoğu’dan defol”, “Şehre katil geliyor” yazılı dövizler taşıyan eylemcilere baba oğul Mustafa Alabora ve Memet Ali Alabora’nın yanı sıra, şair Ataol Behramoğlu, Vecdi Sayar ve Rüstem Batum da destek verdi. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu ve Barış Girişimi adına yapılan açıklamada, “NATO Zirvesi’ni İstanbul’da düzenleyenler ve bu zirveye katılan işgalciler, geldiklerine pişman olacaklar” denildi.

SESONLİNE

İstanbul’da, çoksesli korodan tek ses: ‘Gelme Bush!’

[Sesonline] İSTANBUL-NATO Zirvesi nedeniyle süren protesto eylemlerine bugün Saraçhane Parkı’nda devam edildi. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu ve Barış Girişimi tarafından gerçekleştirilen protesto gösterisine Mazlum-Der ve Özgür-Der’de katıldı. Parkta saat: 13.00 civarinda biraraya gelen gruplar sloganlarda da buluştu ve hep birlikte ”Gelme Bush” dedi.

Saraçhane Parkı’na önce Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu üyeleri ellerinde pankart ve dövizlerle geldi. Kalabalık grup, “Petrol için ölmeyeceğiz,

öldürmeyeceğiz”,”ABD Irak’tan defol” pankartları açtı. Savaş karşıtı grup ellerinde ”Savaş örgütü NATO dağıtılsın”, ”Şehre katil geliyor”, ”NATO öldürür”, ”Savaşa hayır”, ”Irak’ta işgale son”, ”ABD Ortadoğu’dan defol”, ”NATO silah demek, silah ölüm demek” yazılı dövizler taşıdı.

Saraçhane Parkı’na Fatih yönünden kortej halinde gelen Özgür-Der üyeleri ise ”NATO’ya hayır, katillere geçit yok”, ”Gelme Bush”, ”İşbirlikçi iktidar istemiyoruz”, ”Zulme karşı omuz omuza”, ”Her yer Bağdat, hepimiz Iraklıyız”, ”Irak halkı yalnız değildir”, ”Yaşasın küresel intifada” sloganları attı. Özgür-Der grubu en önde küçük çocuklar, ardında başörtülü kadınlar ve en arkada erkekler olmak üzere yine kortej halinde parka girdi.

Barış Girişimi adına konuşan, Orhan Alkaya, ABD’ye ”Ne zaman iyi insanların ülkesi olacaksın?” diye sordu. Alkaya ”Biz kahrolsun ABD demiyoruz, ‘kahrolsun ABD emperyalizmi’ diyoruz. Orada da iyi insanların olduğunu biliyoruz. Sen Ortadoğu’ya giren imparatorlukların dağıldığını bilmiyor musun? Bugün Filistin’i kana boyayan Şaron’un tetikçisi ABD, Ortadoğu senin de sonun olacak” dedi.

Sanatçılar adına söz alan Barış Girişimi’nden Vecdi Sayar ”Sömürgecilere katillere ülkemizde geçit yok. Türkiye’nin bütün sanatçıları barış girişimcilerinin yanında. Karanlıkta hepimizin bir mum yakması gerekiyor” diye konuştu.

Şair Ataol Behramoğlu dörtlükler okuduğu konuşmasında ”Müslüman bir ülkede müslümanların boynuna köpek tasması takılıyor ve bir müslüman devletin müslüman başbakanı işkenceci devletleri ülkesine davet ediyor. Bu nasıl bir durum?” diye sordu.

Küresel BAK adına konuşan Kezban Yaşamul ”15 ay önceki Irak işgali başlarken emin olduğumuz birşey vardı; Bu savaşın haklı hiçbir gerekçesi yoktu. Bugün emin olduğumuz tek şey var; Bush ve ekibi yalancıdır. Bu süreçte Bush dünyanın en nefret edilen ismi oldu, dünyada kötülükleri simgeleyen isim oldu. Şimdi sırada Bush’un Irak’ta yenilmesine ve iktidardan düşmesine geldi. İstanbul’da toplanacak NATO zirvesine işgalci koalisyonun tüm başkanları, tüm komutanları katılacak. Ama artık başları dik gezmeleri, ellerini kollarını sallayarak dolaşmaları imkansız. Bush tüm dünyanın gözünde savaş suçlusu ilan edildi” dedi.

Savaş karşıtlarının NATO Zirvesi’ni protesto gösterisi Özgür-Der Çocuk Korosu’nun seslendirdiği iki Arapça marşla son buldu. Ara ara şiddetlenen yağmura rağmen Saraçhane Parkı’nda biraraya gelen topluluk gösterinin ardından dağıldı.

12 Haziran 2004 Kadıköy konseri ile ilgili haberler

Özgürlük Parkı’nda yapılan konser hakkında Milliyet, Cumhuriyet, Bianet ve Sesonline’da çıkan haberler.

Milliyet 11 haziran2004

‘Gelme Bush’ konseri

NATO Zirvesi, yarın Kadıköy Göztepe Parkı’nda birçok grubun katılacağı bir konserle protesto edilecek…

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK), İstanbul’da yapılacak NATO Zirvesi’ni protesto amacıyla yarın Kadıköy Göztepe Özgürlük Parkı’nda “Gelme Bush – Savaşsız Bir Dünya Mümkün” adıyla konser düzenleyecek.

BAK Sözcüsü Ragıp İncesağır, yaptığı açıklamada savaş naralarına barış şarkılarıyla karşılık vereceklerini kaydetti. İncesağır, “Onların dili, savaşın dili. Ama biz onlarla aynı dili konuşmak zorunda değiliz” dedi. Konsere katılacak olan Mor ve Ötesi Grubu’nun solisti Harun Tekin de, “büyük bir işgal yaşandığını” belirtti. Gökkuşağı Vosvosları Grubu sözcüsü Cem Çobanoğlu da konvoy oluşturacaklarını anlattı. Konserde, Bulutsuzluk Özlemi, Işığın Yansıması, Kara Güneş, Kardeş Türküler, Mor ve Ötesi, Onur Akın, Vedat Sakman, Yaşar Kurt, Yavuz Bingöl, Zeynep Tanbay ve Rojin’in de sahne alacağı kaydedildi.

CUMHURİYET

BAK’tan barış konseri

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK), Göztepe Özgürlük Parkı’nda düzenlediği Barış Konseri’yle 28-29 Haziran’da İstanbul’da yapılacak olan NATO zirvesini ve ABD Başkanı Bush’u protesto etti. Konserde konuşan sanatçı Suavi, ”İsterdim ki bu alanda atılan barış çağrıları ve ‘ Gelme Bush’ haykırışları dikkate alınsa ve Bush gerçekten gelemese” dedi. Sözlerini ”Deniz’den, Hüseyin’den, Yusuf’tan selamlar getirdim” diyerek sürdüren Suavi, ”Emperyalizme karşı savaş, ancak alanlarda yan yana durarak verilebilir” diye konuştu. ”Kahrolsun Amerikan emperyalizmi” şeklinde slogan atılan konserde, türküler eşliğinde halaylar çekilirken Rojin, Türkçe türkülerin yanı sıra Kürtçe türküler de söyledi.

BİANET

NATO ve Savaş Karşıtı Eylemler: “Bush Gelme”

Küresel BAK katılımcıları ve savaş karşıtları hafta sonunda “Gelme Bush” konseriyle NATO zirvesini protesto ederken, İşgale Karşı Komiteler, zirve karşıtı 100 bin imzayı Başbakanlığa gönderdi. ÖDP’li gençlerin eylemine ise polis müdahale etti.

BİA (Ankara/İstanbul) – NATO zirvesi hafta sonu İstanbul ve Ankara’daki konser ve eylemlerle protesto edildi. 27 Haziran’da İstanbul’da gerçekleştirilecek NATO karşıtı mitinge katılım çağrısı yapıldı.

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun (Küresel BAK) tarafından Göztepe Özgürlük Parkı’nda düzenlediği “Gelme Bush” konserinde iki bine yakın kişi, Bulutsuzluk Özlemi, Işığın Yansıması, Kara Güneş, Kardeş Türküler, Mor ve Ötesi, Onur Akın, Rojin’le şarkılar söyledi, savaş karşıtı sloganlar attı.

Zeynep Tanbay’ın bir dans gösterisi sunduğu etkinlikte sinema ve tiyatro oyuncusu Mustafa Alabora, Nazım Hikmet’in, “23 Sentlik Asker” şiirini okudu, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) eski Genel Başkanı Ufuk Uras ve oyuncu Mehmet Ali Alabora da bir konuşma yaptı.

Gün boyunca süren konserde “Şehre Katil geliyor, katilleri kovalım”, “Kahrolsun Amerikan emperyalizmi” sloganları atıldı.

NATO’ya karşı 100 bin imza

İşgale Karşı Komiteler katılımcıları dün, NATO Zirvesi’ne karşı topladığı 100 bine yakın imzayı Haydarpaşa Garı’nda düzenlenen protesto gösterisiyle Başbakanlığa teslim etmek üzere Türkiye Komünist Partisi (TKP) yöneticilerince verdi.

“İstanbul NATO’ya kapılarını kapatıyor” pankartı açan grup “Üslere el konulsun, ABD defolsun”, “Kahrolsun ABD emperyalizmi”, “İşgalciler her zaman kaybeder” sloganları attı. Nazım Hikmet’in şiirlerinin okunduğu ve şarkılar söylendiği etkinliğe Nazım Kültürevi, Üniversite Konseyleri, Barış Derneği, İşçi Konseyi ve TKP’den bir çok kişi katıldı.

ÖDP’li gençlere polis saldırdı

Cumartesi günü Ankara’da ÖDP’li gençlerin düzenlediği NATO zirvesi ve Bush’un ziyaretine karşı protesto gösterisine polis gaz bombalarıyla müdahale etti.

Kurtuluş Parkı’nda toplanan ve Amerikan Büyükelçiliği’ne yürümek isteyen 500 kişilik grup , “Bu abluka dağıtılsın’, “Nato kafa Nato mermer “, “Tecavüzcü ABD, işbirlikçi AKP” sloganları attı.

Parkta iki saat bekletilen gençler Mithatpaşa caddesinde yürüyüşe geçtiğinde, polisin gaz bombalı ve coplu müdahalesiyle karşılaştı. ÖDP Genel Başkan Yardımcısı Alper Taş partililere yapılan saldırıyı kınadı.

Öte yandan NATO karşıtı gösteriye katılmak için Sivas’tan yola çıkan ÖDP otobüsüne Yozgat’ın Sorgun ilçesinde kamyon çarptı. 20 genç yaralının 4’ünün durumunun ağır olduğu bildirildi.

NATO Zirvesi için yapılan daveti, “Semah, barışın simgesidir. Askeri topluluğa semah yapmayız” diyerek reddeden Hubyar Sultan Derneği, Cumartesi günü Taksim Gezi parkında ‘de barış için semah yaptı.(ÖG/YS)

SESONLİNE

“Gelme Bush” konseri 12 Haziran’da

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (BAK) ”Gelme Bush” konserini, 12 Haziran’da Göztepe’de gerçekleştiriyor. Cumartesi günü saat 14.00’te başlayacak ”Gelme Bush -Savaşsız Bir Dünya Mümkün” başlıklı konserde, Bulutsuzluk Özlemi, Işığın Yansıması, Kara Güneş, Kardeş Türküler, Mor ve Ötesi, Onur Akın, Vedat Sakman, Yaşar Kurt, Yavuz Bingöl, Zeynep Tanbay ve Rojin sahne alacak.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan BAK Sözcüsü Ragıp İncesağır, ABD Başkanı George Bush ve bazı diğer ülkelerin politikacılarının Irak’ta, Filistin’de katliamlar yaptıklarını, insanları öldürdüklerini belirterek, bu nedenle NATO İstanbul Zirvesi ile toplantıya gelecek kişileri protesto etmek istediklerini söyledi.

İncesağır, ”Bu yüzden savaşı barışçılığımızla kovalım istiyoruz. Onların savaş naralarına karşı biz 12 Haziran’da İstanbul’da barış şarkıları söyleyeceğiz. Onların dili, savaşın dili. Ama biz onlarla aynı dili konuşmak zorunda değiliz. Biz onlara barış şarkılarını dinleteceğiz” dedi.

Sanatçıların gönüllü olarak katılacağı ”Gelme Bush” başlıklı konserin, 12 Haziran Cumartesi günü Kadıköy Göztepe Özgürlük Parkı’nda gerçekleştirileceğini anlatan İncesağır, barışseverleri etkinliğe katılmaya çağırdı.

Konsere katılacak olan Mor ve Ötesi Grubu’nun solisti Harun Tekin de, ”büyük bir işgal yaşandığını” ifade ederek, ”Bu işgalin parçası olan insanlar da bizim kentimize geliyor. Onları bu şehirde isteyen yok, ama barışı söylemek için her zaman zaman var. 12 Haziran da bu zamanlardan biri. Hepinizi bekliyoruz” diye konuştu.

Etkinliği destekleyen Gökkuşağı Vosvosları Grubu sözcüsü Cem Çobanoğlu da, konser öncesi saat 13.00’te, Bostancı sahili, Bağdat Caddesi ve son olarak Özgürlük Parkı güzergahında konvoy oluşturacaklarını anlatarak, ”Yeni savaşların, yeni katliamların planlanacağı NATO Zirvesi’ne karşıyız. Yaşasın barış” dedi.

Barış Buluşmaları hakkında Sesonline ve Bianet’te çıkan haberler.

SESONLİNE

Barış buluşması başladı

[Sesonline] Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun NATO Zirvesi’ne alternatif olarak 19-29 Haziran tarihlerinde düzenlediği Barış Buluşması İstanbul Tabipler Odası’nda düzenlenen toplantı ile başladı.

10 gün sürecek barış buluşmasının açılış konuşmasını yapan Mehmet Ali Alabora “Bu on gün boyunca konuştuklarımızı 29 Haziran günü birbirimizle paylaşacağımız alternatif bir zirve yapacağız” dedi.

Açılış konuşmasına “Hepimizin ne istediği belli, buluştuğumuz ortak nokta da bu afişler” diyerek başlayan Alabora, NATO Zirvesi için uzun zamandır çalışıldığını, bu süre içinde İstanbul’un CIA ve FBI ajanları ile doldurulduğunu söyledi.

Zirve’ye hazırlananların günlerdir çok yoğun çalıştığını, yolların, kaldırımların sökülüp yeniden yapıldığını anlatan Mehmet Ali Alabora “Onlar için çok çalışıldı. Zirve başladığında bizi bazı yerlere sokmayacaklar ama biz de çok çalıştık çalışıyoruz. Yaklaşık bir yıldır biz de bu zirveye hazırlanıyoruz. Onlar iki günde tüm dünyanın sorunlarını konuşup hepimizin kaderini belirlediklerini sanacaklar. İstanbul’a hoş gelenler pek hoş gidemeyebilirler” diye konuştu. Alabora NATO Zirvesi’nin hemen öncesinde 27 Haziran’da Aksaray’da düzenlenecek büyük kamuoyu duyurusuna bu işe karşı olan, dur demek isteyen ve “Gelme Bush, istemiyoruz” diyen herkesi davet etti.

Barış Buluşması’nın “Küresel isyanımız nereye gidiyor” konulu ilk oturumuna konuşmacı olarak Fransız küreselleşme karşıtı aktivist ve işsizler hareketi temsilcisi Christoph Aguiton, Ufuk Uras, Doğan Tarkan ve Sevgi Göğçe konuşmacı olarak katıldı.

Toplantıda ilk sözü alan Fransız Aguiton sözlerine Türkçe bilmediği için özür dileyerek başladı. Aguiton “Dünya yeni bir radikalleşme ve hareket dalgası içinde: Bu belki Türkiye’den çok net görünmüyor olabilir ama tüm dünyaya bakıldığında çok net gözlenebilir. Bunun en iyi göstergesi, Irak savaşına karşı çıkan 15 milyon kişinin aynı anda sokaklarda olmasıdır. Küresel bu dalga bir o kadar da yerel olarak örgütleniyor” dedi.

Irak Dünya Mahkemesi Bush’u Yargılayacak

ABD ve müttefiklerinin Irak’a açtığı savaş ve şu anki uygulamaları sırasındaki insan hakları ihlallerini araştıran Irak Dünya Mahkemesi, bugün bir toplantıyla tanıtıldı. Mahkemenin son oturumu 2005’te İstanbul’da yapılacak, Bush ve Blair de yargılanacak.

BİA (İstanbul) – Irak Dünya Mahkemesi katılımcıları, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun düzenlediği Barış Buluşması’nda bugün çalışmalarını tanıttı.

Irak’taki işgali ve insanlık suçlarını ortaya çıkararak kamuoyu yaratmak ve uluslar arası kurumları harekete geçirme amacıyla, 2003 yılında farklı ülkelerde platformları kurulan Irak Dünya Mahkemesi’nin son oturumu 20 Mart 2005’te İstanbul’da yapılacak.

Bugün Taksim’deki Makine Mühendisleri Odası’nda toplanan Irak Dünya Mahkemesi İstanbul ve New York Platformu katılımcıları, Türkiye’deki savaş karşıtları ve eylemcilerden destek istedi.

Ayşe Berktay, mahkemenin insanlığa karşı işlenen suçları teşhir ederek, savaş karşıtı kampanyaya destek olma amacını taşıdığını belirtti.

Mahkemenin meşruiyetini uluslararası kurumların savaş suçları konusunda acze düşmesinden görevlerini yapmamalarından aldığını söyleyen Müge Sökmen, savaş kararı ve savaş suçları konusunda uluslar arası kamuoyu yaratmayı amaçladıklarını ekledi.

Sökmen mahkemenin İstanbul’daki oturumuna savunma makamı olarak Irak savaşını destekleyen gazetecileri de çağıracaklarını duyurdu. Bu oturumda Irak’ta yaşananlarla ilgili ABD ve İngiltere Başkanları mahkemeye katılmasalar da, yargılanacak.

“Bush ve Blair İstanbul’da tutuklanabilir”

Avukat Hülya Üçpınar ise yarın Irak’a açılan savaş ve işlenen savaş suçları hakkında ABD Başkanı George W. Bush ve İngiltere Başbakanı Tony Blair’in yetki kullandığını gerekçe göstererek bir suç duyurusu yapacaklarını duyurdu.

Bush ve Blair’in Birleşmiş Milletler (BM) sözleşmeleri çerçevesinde Türkiye’de açılacak bir soruşturma sonucunda tutuklanabileceğini belirten Üçpınar, Irak Dünya Mahkemesi’nin BM üzerinde siyasi baskı unsuru olmayı da amaçladığını vurguladı.

Irak Dünya Mahkemesi New York Oturumu Koordinatörü Anthony Alessandrini ABD’de ulusal güvenlik adına savaşın ve işkencenin savunulabildiğine dikkat çekerken, mahkemeyi Irak’taki işgale tepki gösteren ırkçılık karşıtlarından kadın örgütlerine farklı oluşumların bir araya geldiği bir “vicdan jürisi” olarak tanımladı.

Toplantıya katılan izleyiciler Irak’taki savaş atıklarının Türkiye’ye getirilmesine değindi. Mahkemenin işleyişi hakkında sorular yöneltildi.

Irak Dünya Mahkemesi nedir?

Irak Dünya Mahkemesi fikri 2003’te, ABD’nin Irak’a saldırısının ardından düzenlenen farklı ülkelerdeki savaş karşıtı toplantılarda ortaya atıldı.

İlhamını ise ABD’nin Vietnam’da işlediği suçları konu alan ve 1967’de gerçekleşen Russell Mahkemesi’nden aldı. Mahkeme Bertrand Russell Vakfı’nca da destekleniyor.

Brüksel, Hiroşima, New York ve Tunus’ta dahil olmak üzere 15 farklı yerde toplanan mahkemelerde hukukçuların yanı sıra akademisyenler, yazarlar, aydınlar, savaş karşıtları ve bireysel aktivistler katılıyor.

Mahkemede, sanık konumunda olan devletlerin düşüncelerini temsil eden ve iddia makamının görüşlerini çürütmeye çalışan bir “savunma makamı” da bulunuyor.

Her ülkedeki mahkeme platformları Irak’ta işlenen savaş suçlarıyla ilgili kanıtlar topluyor, tanıklıkları derliyor, bilgilerini paylaşıyor ve çalışmalarını duyuruyor.

Mahkemenin Lizbon’daki platformunda Portekiz’in Irak’a asker göndermesi konusunda, devlet ve hükümet yetkililerinin sorumluluğu tartışılırken, Hiroşima’daki oturumlarda Irak’ta ABD askerlerinin kullandığı seyreltilmiş uranyumun etkileri konuşulmuştu.

Dünya Sosyal Forumu ve Avrupa Sosyal Forumu’nca da desteklenen mahkemeye sunulan bulgular, farklı kesimlerden seçilmiş bir vicdan jürisi tarafından değerlendiriliyor.

2005’te, İstanbul’da yapılacak son oturumda, Irak Dünya Mahkemesi’nin platformlarının bulguları ve çalışmaları değerlendirilecek. Jüri başkanlığının Nelson Mandela’nın yapması konusunda görüşler ortaya atılıyor.

Mahkemenin amacı Başta Birleşmiş Milletler Sözleşmeleri’nin ülkelerce dikkate alınması, ABD asker ve yetkililerinin tüm dünyada insan hakları ihlalleri iddialarıyla ilgili Uluslar arası Ceza Mahkemesi’nde yargılanabilmesi için kamuoyu oluşturmak, Irak’taki insanlığa karşı işlenen suçları ve soykırım iddiaları araştırmak, savaş suçlarının unutulması ve gizlenmesine karşı durmak, Yeni Emperyal Dünya Düzeni’ni teşhir etmek olarak tanımlanıyor.

Bireysel katılımlar üzerinden yürüyen mahkeme çalışmalarına wti-istanbul@lists.riseup.net Bu posta adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır e-posta adresi yoluyla destek verilebilir.

John Berger’den mahkemeye destek

Yazar ve düşünür John Berger, 2003 yılında Irak Dünya Mahkemesi’ne destek verdiği yazısında şunları söylemişti:

“Suçları unutmamalı, kayıtlarını muhafaza etmeliyiz. Suçluların ilk işi bunları yok etmektir zaten. Çünkü bu efendiler yalnızca masum katletmezler, hafızayı da maktul ederler. Yeni dünya tiranlığına karşı yükselen muhalefete ilham vermesi için bu kayıtların tutulması şart. Bu aşırı silahlanmış tiranlar askeri ya da iktisadi her savaşı kazanabilirler. Ama kaybettikleri bir savaş var ki, ismine kendileri ‘İletişim Savaşı’ diyorlar.

Dünya kamuoyunun desteğini kazanamıyorlar. Gitgide daha çok insan ‘hayır!’ diyor. Sonuçta bu, yenilgileri, tiranlıklarının sonu olacak. Ama bu son daha kaç trajedi, istila ve felaketten sonra gelecek? İşte kayıt tutmanın, muhafaza etmenin, hatırlamanın aciliyeti bundandır.

İşledikleri suçlar unutulmayacak, her kıtada ağızdan ağıza dolaşacak. Her geçen gün daha çok insan ‘hayır!’ diyecek, Çünkü bugün korumaya niyetli olduğumuz ve sevdiğimiz her şeye ‘evet!’ demenin tek önkoşulu bu.” (ÖG)

27 Haziran 2004, Kadıköy miting haberleri

Kadıköy Meydanı’nda “Bush’a ve NATO’ya Karşı Büyük Buluşma” sloganı ile gerçekleştirilen miting hakkında Cumhuriyet, Birgün, Bianet, Evrensel, Milliyet ve Vatan’da çıkan haberler.

CUMHURİYET

Büyük buluşma

On binler yürüdü

DİSK, Hak-İş, KESK, TMMOB, TTB, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, İşgale Karşı Komiteler, NATO ve Bush Karşıtı Birlik’in Kadıköy’de gerçekleştirdiği mitinge yaklaşık 50 bin kişi katıldı. On binler, NATO zirvesini, ”halkları açlığa ve ölüme mahkûm etme, Ortadoğu ve Asya’yı kana bulama zirvesi” olarak niteledi. Mitinge çok sayıda ülkeden parti ve çeşitli grupların temsilcileri de katıldı. Kuşatma çilesi

Çok sayıda sokağın girişinin bariyerlerle kapatılması ve ani bir kararla iptal edilen deniz ulaşımı seferleri nedeniyle yurttaşlar gitmek istedikleri yerlere ulaşamadı. Hasta ziyareti, nikâh töreni, yabancı dil sınavı gibi nedenlerle Eminönü iskelesine gelenler, vapur seferlerinin iptal edilmesine isyan ettiler. Mitinge gitmek isteyen yurttaşlar, iptali ”bilinçli eziyet” olarak nitelendirdiler.

Kadıköy’de bir araya gelen on binler, NATO zirvesini protesto etti

Büyük buluşma

İstanbul Haber Servisi – ”İşgale, NATO’ya, Bush’a Karşı Büyük İstanbul Buluşması’ nda on binler ”NATO’ya hayır” diye haykırdı. DİSK, Hak-İş, KESK, TMMOB, TTB, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, İşgale Karşı Komiteler, NATO ve Bush Karşıtı Birlik’in Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleştirdiği mitingde NATO İstanbul zirvesi, ”halkları açlığa ve ölüme mahkûm etme, Ortadoğu ve Asya’yı kana bulama zirvesi” olarak nitelendirildi.

”Katilleri İstanbul’da istemiyoruz” sloganlarının atıldığı mitingde, Irak’ta rehin alınan Türklerin işbirlikçi değil, emekçi olduğu anımsatılarak serbest bırakılmaları çağrısında bulunuldu. NATO’nun bir savaş örgütü olduğunu savunan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ”İstanbul’da yapılacak zirvede, savunma mekanizmaları değil, saldırı mekanizmaları nasıl harekete geçirilecek, onlar kararlaştırılacak” dedi.

Faşizme karşı savaş

”İşgale, NATO’ya ve Bush’a Karşı Büyük İstanbul Buluşması” na katılacak gruplar, Kadıköy Haydarpaşa Garı çevresinde toplanarak saat 11.30’da DİSK Genel Başkanı Çelebi, KESK Genel Başkanı Sami Evren’ in başında yer aldığı bir kortej oluşturarak yürüyüşe geçtiler. 50 bini aşkın kişinin alana ulaşmada zorlandığı miting saat 13.00 sıralarında emperyalizme, faşizme karşı savaşta, demokrasi, barış ve özgürlük mücadeleside yaşamını yitirenlere saygı duruşuyla başladı. Konuşması sanatçı Mehmet Ali Alabora tarafından Türkçeye çevrilen Cambridge Valisi John Hipkin, İngiltere’de 18 ay önce 2 milyon kişinin katıldığı çok büyük bir gösteri yapıldığını anlatarak söyle devam etti: ”ABD yönetimi kendisiyle aynı fikirde olmayan herkesi Guantanamo’ya tıkmak istiyor. Sizi bu kadar kalabalık gördüğüm için ülkemdekilere Türkiye’de hâlâ özgürlük ruhunun yaşadığını söyleyeceğim.”

Hipkin konuşmasını ”Blair go home, Yankee go home” sloganıyla bitirirken Yunanistan Komünist Partisi’nden Stanis Korakas da ”Türkiye ve Yunanistan birlikte antiemperyalist cephe oluşturmalıdır” dedi.

Herkes sesini yükseltsin

DİSK Genel Başkanı Çelebi, emperyalist güçlere ve savaş örgütlerine karşı herkesin sesini yükseltmesi gerektiğini ifade ederek ”1968’de 6. Filo’yu denize dökerken haykırdığımız gibi hep beraber ‘NATO seni yeneceğiz’ diyelim” diye konuştu.

KESK Genel Başkanı Sami Evren de ABD’deki savaş karşıtlarının ”Dönme Bush” pankartı açtıklarını anlatarak ”İşimizi gücümüzü bırakacağız, hep beraber ayağa kalkacağız. Bu zirveyi onlara zindan edeceğiz” dedi. Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da NATO’nun İstanbul zirvesi ile ABD’nin savaş taşeronu olmaya aday olduğunu ileri sürdü. Türkiye’nin askeri güç olarak kullanılmak istendiğini savunan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı , ”NATO’nun dağıtılması ve ABD üslerinin kapatılması için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Zirve lanetlendi

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy tarafından okunan ortak bildiride ise şunlar kaydedildi: ”Bu zirve, ülkemizi ABD çıkarları uğruna savaşın merkez üssü yapma zirvesidir. Bu zirveye karşı duruyor ve bu zirveyi lanetliyoruz. İşkenceci, işgalci, çocuk katillerine ‘defol’ diyor, onları topraklarımızdan kovuyoruz. Ülkemizin Irak’ta dökülen mazlum kanın suç ortağı olmasını engelledik. Büyük Ortadoğu Projesi’nin karanlık macerasını da biz engelleyeceğiz.”

Eğitimciler Birliği Sendikası üyeleri Bakırköy’de NATO zirvesini protesto etti. Grup, ”Onlar misafir değil, katil”, ”30 Haziran’da NATO vadisi dezenfekte edilsin”, ”Türkiye ABD’nin taşeronu değildir” sloganları attı. İP gençlik kolu Öncü Gençlik üyesi bir grup da Odakule’den Galatasaray’a yürüdü.

BİRGÜN

Büyük Barış buluşması

İSTANBUL- Savaş ve nato karşıtlarının aylardır hazırlandığı ”Barış buluşması” bugün saat:12.00’de Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleşecek.

Valiliğin ve İstanbul Emniyeti’nin miting alanı konusundaki tüm baskılarına karşılık, DİSK), KESK, HAK-İŞ, TMMOB, TTB, Küresel BAK, Barış Girişimi, İKK, NBKB, 68’liler Birliği, siyasi partiler, ilericiler, yurtseverler, aydın ve sanatçılardan oluşan yüzbinler saat:09.00 itibariyle Kadıköy’ün çeşitli noktalarında buluşarak mitingin yapılacağı İskele Meydanı’na yürüyecek.

NATO’ya ve Bush’a Onbinlerce Protesto

NATO ve Bush karşıtı on binlerce kişi dün Kadıköy’de NATO zirvesini protesto etti. “İşgale, NATO’ya ve Bush’a Karşı Büyük Buluşma” adıyla gerçekleşen mitinge katılanlar, NATO’nun savaş örgütü olduğunu söyledi, barış mesajları verdi.

NATO KARŞITI ZİRVE

”nato’ya karşı büyük İstanbul buluşması”birçok ülkeden temsilcinin ve Türkiye’nin birçok bölgesinden gelenlerin katılımıyla İstanbul Kadıköy’de gerçekleşti.

50 BİN KİŞİ

KÜRESEL Barış ve Adalet Koalisyonu,İşgale Karşı Komiteler,nato ve Bush Karşıtı Birlik,DİSK,KESK,HAK-İŞ,TMMOB,TTB’nin de aralarında yer aldığı çok sayıda sivil toplum örgütlerince düzenlenen ‘nato’ya Karşı Büyük İstanbul Buluşması’için yaklaşık 50 bin kişi toplandı. KÜRESEL DESTEK

MAZLUM Der üyelerinin,Kızılderili kıyafetleri ile katıldığı mitingde,İngiltere,Hollanda,Suriye ve Yunanistan gibi ülkelerden parti ve çeşitli grupların temsilcileri de yer aldı.KESK Başkanı Sami Evren,DİSK Başkanı Süleyman Çelebi ve Hak-iş Başkanı Salim Uslu birer konuşma yaptı.

HALKLARIN İSTANBUL ZİRVESİ İngiliz,Hollandalı,Suriyeli,Yunanlı,Norveçli,Belçikalı,Bulgar,Danimarkalı ve Avusturalyalı’ların da aralarında bulunduğu onbinler ‘nato’ya Karşı Büyük İstanbul Buluşması’nda bir araya geldi.

‘Gelme Bush!’ sloganı altında Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, İşgale Karşı Komiteler, nato ve Bush Karşıtı Birlik, DİSK, KESK, Hak-İş, TMMOB ve TTB’nin de aralarında yer aldığı çok sayıda sivil toplum örgütlerince düzenlenen ‘nato’ya Karşı Büyük İstanbul Buluşması’ onbinleri bir araya getirdi. Mitinge katılmak için Kadıköy’e saat 09.00’dan itibaren gelmeye başlayan küçük gruplar, meydanın Haydarpaşa tarafında büyük bir kortej oluşturdu.

Suriye, Norveç, Belçika, Bulgaristan, Danimarka ve Avustralya’dan komünist partililer de kortejdeki yerlerini aldılar. Kortejin oluşturulması sırasında nato karşıtı sloganlar atan gruptan bazı kişiler, Kürtçe ve Arapça olarak bu sloganları tekrarladı. Kortej, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve KESK Genel Başkanı Sami Evren’in de katılımıyla miting alanına doğru yürüyüşe geçti.

KESK ve DİSK’in en önde yer aldığı kortejin otobüs duraklarının bulunduğu alana yerleşmesi, yaklaşık bir saat sürdü.

Mitingte renkli görüntüler yaşandı. Mazlumder üyeleri, kızılderili kıyafetleri ile mitinge katılırken, gazeteci Musa Ağacık da Romalı kıyafetiyle röportaj yaptı. Mitingin en ilgi çekici grubu ise, müzik aletleri eşliğinde şarkılar söyleyerek sloganlar atan Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu oldu. Grup, Rıhtım Caddesi’nden miting alanına yürüyüş sırasında zaman zaman yolda otururken, bazen de hızla alana doğru koştu. Bu arada, bir metre boyunda bir Bush heykeli, boynundan bir iple bağlanmış olarak kamyonet üzerinde gezdirilerek alana getirildi. Miting alanına gelen gruplar, sık sık ”Yankee Go Home”, ”İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, ”nato’ya hayır”, ”Savaşsız bir dünya istiyoruz”, ”Bush ve savaş örgütü nato dağıtılsın”, ”İşgalciler her zaman kaybeder”, ”Tek yol devrim”, ”Emperyalistler işbirlikçiler 6. Filo’yu unutmayın’ şeklinde sloganlar attılar.

Mitinge, İngiltere, Hollanda, Suriye ve Yunanistan gibi ülkelerden parti ve çeşitli grupların temsilcileri de katıldı. Konuşması sanatçı Mehmet Ali Alabora tarafından Türkçe’ye çevrilen Cambridge Valisi John Hipkin,

İngiltere’de bir süre önce 2 milyon kişinin katıldığı çok büyük gösteri yapıldığını hatırlatarak, şunları söyledi:

”Size bazı yalanlar söyleniyor. Ben gerçekleri söylemek istiyorum. Blair, ‘İngilizler’in ABD’nin yanında olmak istediğini’ söylediği zaman yalan söylüyor. Bunları size söylemeye geldim. Sizi bu kadar kalabalık gördüğüm için ülkemdekilere Türkiye’de hala özgürlük ruhunun yaşadığını söyleyeceğim. ”

Yunanistan Komünist Partisi’nden Stanis Korakas da, Türkiye’deki antiemperyalist gruplar sayesinde Türk halkının nato’ya karşı olduğunu gösterdiğini vurgulayarak, ”Halklar her yerde nato’ya kapılarını kapatmaktadır. Türkiye ve Yunanistan birlikte antiemperyalist cephe oluşturmalıdır” diye konuştu.

MİTİNGDEN NOTLAR: ”Tankımız yok pankartımız var” KESK Genel Başkanı Sami Evren: Bizim tankımız, topumuz, panzerimiz yok. Pankartlarımız, sloganlarımız, dövizlerimiz var. Biz sadece ve sadece barış istiyoruz. Tüm dünya ülkelerinin barışseverleri arasında güçlü bir dayanışma var. Bütün dünya halklarının büyük bölümü bizimle beraber. Bush yalnız kaldı. Bush artık normal insanlar gibi dünyayı dolaşamayacak hale gelmiştir.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi: Halkın zirvesini alanlara taşıdık. İşte halk, işte zirve yapanlar. Bu mesajın doğru okunması gerekiyor. Aksi halde sonuçlarına katlanırlar.

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu: Irak ve Filistin’de katliam ve işgaller devam ediyor. Biz burada insanlık adına tepki ortaya koyuyoruz. Tamamen demokratik bir eylemdir” dedi. Eylemle, savaşa ve işgale karşı olduklarını göstermek istediklerini anlatan Uslu, ”ABD Ortadoğu’ya ilişkin yeni projeler yaparken, Türkiye halkının tepkisini hesaba katmalıdır.

BİANET

BİA (İstanbul) – “İşgale, NATO’ya ve Bush’a Karşı Büyük Buluşma” dün Kadıköy’de 50 bine yakın kişinin katılımıyla gerçekleşti. Aralarında yurtdışından Yunanistan, İngiltere, Hollanda ve Suriye gibi ülkelerden katılımcıların da bulunduğu NATO ve Bush karşıtları, slogan, pankart ve bildirilerinde NATO’nun savaşları körükleyen bir örgüt olduğunu ve dağıtılması gerektiğini söyledi. Çok sayıda yabancı gazeteci de eylemi takip etti.

Konuşmacılar, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı George W. Bush’u Irak politikası nedeniyle “katil” olarak niteledi. Bugün başlayacak NATO zirvesine karşı eylemlerin süreceği duyuruldu.

On binler sokaktaydı

Bush’un Türkiye’ye gelişini protesto etmek için başlattığı “Gelme Bush” kampanyasını sürdüren Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu “Defol Bush” yazılı pankartlarıyla eylemde yer aldı.

Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) çağrısıyla mitinge katılan Yunanistan Komünist Partisi’ni yanı sıra Avrupa ülkelerinden komünist partiler “İstanbul NATO’ya Kapılarını Kapatıyor” pankartı arkasında yer aldı.

Anarşistanbul üyeleri sıcak havaya karşın miting boyunca “NATO’ya karşı çıkmayan uzaylıdır” diyerek uzaylı maskeleriyle eylemdeydi. Grup ABD bayrağı yaktı. İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (Mazlum-Der) üyeleri ise Kızılderili kıyafetleriyle ABD’yi protesto etti.

Mitingi Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipler Birliği (TTB), İşgale Karşı Komiteler, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, NATO ve Bush Karşıtı Birlik’e bağlı 150’ye yakın kuruluş ve grup düzenledi.

Emeğin Partisi(EMEP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Türkiye Komünist Partisi (TKP) de eyleme katıldı. Sendikalar, siyasi partiler ve meslek odalarının diğer illerdeki katılımcıları da mitingde yer aldı. Gürsoy: Çocuk katilleri evine dönsün

Sabah saat 9.00’den itibaren Haydarpaşa yönünden kortej oluşturmaya başlayan grupların alana girmesiyle miting öğle saatlerinde başladı ve müzik gruplarının söylediği şarkıların ardından 16.00’da sona erdi. Coşkulu geçen mitingde şarkılar söylendi, halaylar çekildi.

Polis miting alanına girmezken, hava ve denizden güvenlik önlemleri aldı. Kadıköy’e yapılan vapur seferleri ise sabah saatlerinde itibaren iptal edildi.

“Katil NATO Ortadoğu’dan Defol”, “Savaş Örgütü NATO Dağıtılsın”, “Katil Bush İstanbul’dan Defol”, “Yankee Go Home”, “Katil ABD İşbirlikçi AKP”, “NATO Defol Bu Memleket Bizim” sloganlarının atıldığı mitingde, düzenleme komitesi adına TTB Başkanı Gençay Gürsoy, Bush ve Blair’e seslenerek “Çocuk katilleri orduları alıp evine dönsün” dedi.

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi ise “NATO bir savaş örgütüdür, emperyalizmin yoksul halklar üzerindeki sopasıdır. NATO zirvesi için İstanbul’a gelenler savunma değil saldırı planlarını konuşacaklar. Açlıktan ölen yoksul çocuklar gündemlerinde yer almıyor. Savaş ve sömürünün olmadığı bir dünya için insanlığın özgürlük mücadelesini sürdüreceğiz” diye konuştu.

İngiltere’den Cambridge Belediye Meclisi üyesi John Hipkin de bir konuşma yaparak, İngiltere’de iki milyon kişinin katıldığı savaş karşıtı gösteriler yapıldığı ve Blair’in İngilizlerin ABD’nin yanında yer aldığını söylemesinin gerçek olmadığını belirtti.(ÖG/YS/BB)

EVRENSEL

Kadıköy İskele Meydanı’ndaki Büyük Buluşma’ya katılan yaklaşık 50 bin kişi, NATO’ya ve emperyalizme öfkelerini dile getirerek, “Bush defol” dedi.

BUSH DEFOL!

Türkiye’nin dört bir yanından gelerek İstanbul’da buluşan onbinlerce emekçi, hep bir ağızdan “NATO’ya hayır”, “Bush defol” dediler. Sendikalar, kitle örgütleri, siyasi partiler, gençlik ve kadın örgütleri, sosyalistler, anarşistler, Müslümanlar; bayrakları, flamaları, pankartları, dövizleri ve sloganlarıyla emperyalizmin Ortadoğu’daki kanlı planlarını durduracaklarını dile getirdiler.

Kadıköy’de, erken saatlerden itibaren Numune Hastanesi’nin önü ve Haydarpaşa Garı yönünde buluşan NATO karşıtları, “Katil Bush Türkiye’yi terk et”, “Emperyalistler, işbirlikçiler, 6’ncı Filo’yu unutmayın”, “Gün geliyor devran dönüyor ABD halklara hesap veriyor”, “Bush’u, NATO’yu durduracağız” sloganlarıyla kortej oluşturmaya başladılar.

“NATO’ya hayır”, “Kahrolsun ABD emperyalizmi”, “Barış için NATO’ya hayır” yazılı döviz ve pankartlar taşıyan NATO karşıtları, hep beraber attıkları sloganlarla birlik ve dayanışma örneği sergilediler. Ellerinde Deniz Gezmiş’in fotoğraflarını taşıyan eylemciler, 68 kuşağının ruhuyla mücadele edeceklerini bildirdiler.

Yağmura rağmen

Sabah saatlerinde yağan yağmur, mitingin başlamasını bekleyenlere zaman zaman zor anlar yaşattı. Katılımcılar çevrede bulunan parklara, duraklara, ağaçların altına sığınmak zorunda kaldılar. Kortejler bir süre sonra miting alanına kadar uzadı. Bu nedenle saat 12.00’de başlayan yürüyüş kısa sürdü. Miting alanı NATO karşıtlarına dar geldi. Binlerce NATO karşıtı, miting başladıktan sonra alana girebildi. Mitingin en kalabalık kortejini birçok ilden pankartlarıyla gelen Eğitim-Senliler oluşturdu. İşçi sendikalarının katılımının az olduğu mitingde, Emeğin Partisi mitinge katılan siyasi partilerin en kitleseliydi.

Uluslararası dayanışma

Miting alanında ilk konuşmayı yapan Chambridge Belediye Başkanı John Heepken, Bush ve Blair’in dünya halklarına sürekli yalan söylediğini belirterek “Blair, İngiliz halkının ABD’nin yanında olmak istediğini söylüyor, ama yalan söylüyor” dedi. Emperyalistlerin kendileri gibi düşünmeyen herkesi yok etmek istediğini söyleyen Heepken, İngiltere’deki barış yanlılarının dayanışma duygularını iletti.

Mitinge, İngiltere’nin yanı sıra Yuninastan, Küba, Filistin, Irak, Suriye, Belçika, Portekiz, Hollanda, Ürdün, Mısır, Çek Cumhuriyeti ve Norveç’ten de katılımcılar oldu. Yunanistan Komünist Partisi temsilcisi Stalis Korakas, Türkiye halklarının Bush’a alanlarda cevap verdiğini ifade ederek, tüm dünya halklarına emperyalizme karşı güçleri birleştirme çağrısı yaptı.

Bugün de alanlardayız

Yapılan saygı duruşunun ardından İstanbul Tabib Odası Başkanı Prof. Dr. Gencay Gürsoy, ortak açıklamayı okudu. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, KESK Genel Başkanı Başkanı Sami Evren, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı’nın konuşmalarının ardından kürsüye gelen Miting Tertip Komitesi Başkanı KESK Genel Sekreteri Mustafa Avcı, NATO zirvesine karşı bugün ve yarın da alanlarda olacaklarını söyledi.

KÜRSÜDEN

İstanbul Tabib Odası Başkanı Prof. Dr. Gencay Gürsoy: NATO zirvesi, ülkeyi savaşın merkezine çekmek için toplanmıştır. NATO zirvesi için ülkemize gelen işgalcileri, işkencecileri topraklarımızda istemiyoruz. Onlar, 12 Eylül tezgâhçıları, Kürt sorununun çözümsüzlüğüdür. Ölüm tacirlerini lanetliyoruz. Savaşsız, sömürüsüz bir dünyayı biz kuracağız… Bush, Blair ve onların yardakçıları! Çocuk katili askerlerinizle evinize dönün. Ortadoğu halkları adına sizi lanetliyoruz.

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi: NATO savaş örgütüdür. Terörist saldırıları geliştiren örgüttür. Zirvede alınacak kararlar savunma için değil saldırı içindir. Büyük Ortadoğu Projesi ile kimin nereyi, ABD adına denetleyeceği belirlenecektir. Zirveye seyirci kalmak, susmak, onaylamaktır. Emperyalizmin ve savaş örgütlerinin insanlık dışı amaçlarını bozuncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. 6. Filo’yu denize dökerken haykırdığımız gibi tekrar haykırıyoruz; emperyalizm seni yeneceğiz!

KESK Genel Başkanı Sami Evren: Dün Ankara’daydık, bugün İstanbul’dayız, yarın herkes işini gücünü bırakacak, zirveyi onlara dar edeceğiz. Dünya halklarının yüreği bugün burada atıyor. Biz de NATO dağıtılana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Bu savaşı barış kazanacak, onlar kaybedecek.

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu: Dünyanın yüreği burada atıyor. Emperyalizm ülkeleri silahla işgal etse de akıl ve vicdanı esir alamaz. BOP sadece kan değil Ebu Garip’teki gibi utanç da taşıyor. Yaşananlara sadece tanıklık etmeyelim, tavır alalım, karşı çıkalım. TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı: Onlar savaş için toplandı, biz barış için bir araya geldik. Sömürüsüz ve adil bir düzen için, NATO’nun dağıtılması, üslerin kaldırılması için mücadelemize devam edeceğiz. Şimdi safları sıklaştırma zamanı, şimdi ‘Kahrolsun emperyalizm’ deme zamanı.

NOTLAR… NOTLAR….

•Türk-İş mitinge konfederasyon olarak katılmadı. Türk-İş’e bağlı TÜMTİS, Yol-İş, Petrol-İş, Deri-İş, Belediye-İş gibi bazı sendikalar ise kendi pankartlarıyla alanda yer aldı.

• KESK’e bağlı sendikalar arasında Eğitim-Sen’in katılımı dikkat çekerken, BES, BTS, SES ve Haber-Sen’liler de pankart açtı.

• TMMOB ve TTB üyeleri de savaşa karşı tepkilerini alanda dile getirdi. TMMOB’lular kasklarıyla yürüdü.

• Genel-İş, Birleşik Metal-İş, Lastik-İş , Emekli-Sen, Sosyal-İş, Gıda-İş, Limter-İş’in oluşturduğu DİSK kortejine en fazla katılımı belediye ve metal işçileri gösterdi.

• Sendikalardaki katılımı, daha çok, il dışından gelenlerin oluşturduğu gözlendi. Konfederasyon yöneticileri kendi sendikalarının başında yürüdü.

• Özelleştirme mağdurları da mitinge katıldı.

• EMEP, ÖDP, DEHAP, SDP, TKP, EHP, Halkevleri, Haklar ve Özgürlükler Cephesi, ESP, Alınteri, SEH, Anaşistanbul ve Özgür-Der, Mazlum-Der taleplerini dile getiren pankart ve sloganlarla yürüdüler. •Kafkasya Forumu, mitinge “İşgalci Putin Çeçenya’dan defol”, “Katil Gürcistan Osetya’dan uzak dur” pankartlarıyla katıldı. Yürüyüş boyunca Kafkas şarkıları söyleyip, danslar ettiler.

• Greenpeace üyeleri füze kostümleri ile renkli görüntüler oluşturdu. •“Hukuka karşı NATO; NATO’ya karşı avukatlar” pankartı arkasında avukatlar yürüdü.

• Siyami Ersek Kalp Hastanesi önünde şüpheli bir paket ihbarı alınması üzerine polis, paketin çevresini cember içine aldı. Ancak daha sonra paketin içinde çamaşır olduğu anlaşıldı.

• Mitingin sonlarına doğru özellikle şehir dışından gelen eylemciler, yorgunluklarını meydandaki otobüs duraklarında uyuyarak atmaya çalıştı.

• Irak Dünya Mahkemesi Ekibi de miting alanındaydı.

• Alana girişte arama yapılmaması herkesin dikkatini çekerken, polis daha çok ara sokaklarda mevzilenmişti.

• Yeni evlenen bir çift, gelinlik ve damatlıklarıyla, ellerinde “Gelme Bush” yazılı dövizle miting alanına geldiler.

• Kafkas Derneği’nden Rahşan Erdoğan, Uğur Karataş, Grup Yorum, Vardiya, Şehir Işıkları ve MKM Müzik Grubu miting alanında konser verdi.

Vapur seferleri iptal edildi

“NATO’ya, Bush’a Karşı” sloganıyla Kadıköy Meydanı’nda gerçekleştirilen miting nedeniyle Kadıköy ile Eminönü ve Beşiktaş hattında çalışan vapur seferleri, dün karşılıklı olarak yapılmadı.

Miting nedeniyle Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) Şehir Hatları İşletmesi’ne bağlı vapurların Kadıköy-Beşiktaş hattındaki seferleri saat 09.45, Kadıköy-Eminönü seferleri de saat 10.00’dan itibaren karşılıklı olarak durduruldu. Vapurlar, mitingin tamamlanmasından sonra saat 16.00’dan itibaren normal seferlerine başladı.

Milliyet 28 haziran 2004

Polis durma, Bush’u yakala

Kadıköy’deki NATO karşıtı mitingde dünyadan ve Türkiye’den sağ, sol, İslamcı birçok parti ve sivil toplum örgütü üyeleri bir araya geldi…

ÜMRAN AVCI – NEZİH GÜROL – ŞENOL DEMİRCİ – DİNÇER ŞEREF – GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul / Fotoğraflar : ERCAN ARSLAN

On binlerce NATO karşıtı, liderlerin İstanbul’a geldiği gün Kadıköy’deki mitingde buluştu. “NATO’ya,  Bush’a Karşı” sloganı altında DİSK, KESK, HAK – İŞ, TMMOB VE TTB’nin de aralarında yer aldığı bazı sivil toplum örgütlerinin organizasyonuyla gerçekleştirilen, “NATO’ya Karşı Büyük İstanbul Buluşması”na katılan gruplar, 09.00’dan itibaren Haydarpaşa kavşağında kortejler oluşturmaya başladı.

Miting için Eğitim – Sen’li bir grup Ankara’dan Haydarpaşa Garı’na gelirken, diğer sivil toplum örgütleri ve partilerin temsilcileri de Türkiye’nin dört bir yanından Kadıköy’e akın etti.

Yabancı komünistler mitingde

TKP’nin davetlisi olarak Suriye, Yunanistan, Norveç, Belçika, Danimarka ve Avusturya komünist partileri üyeleri de alandaydı. Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu, Türk Tabipler Birliği, Irak Dünya Mahkemesi Türkiye Platformu, Öğrenci Muhalefeti de mitinge katıldı.

Arapça ve Kürtçe NATO karşıtı sloganların da atıldığı mitingde, Kafkasya Forum, ÖDP, Emekçi Kadınlar, Greenpeace, Yıldız Teknik, Marmara, Bilkent, ODTÜ ve Ankara Üniversitesi’ne kadar çok sayıda üniversite platformu ile Mazlum – Der ile Özgür – Der de NATO’ya karşı tek ses oldu. Gruplar 11.30’da mitingin yapılacağı alana yürümeye başladı. Karnaval havasında geçen yürüyüşte akordeon, tef, bateri ve darbukalar çalındı. NATO ve Bush’a karşı dev pankartlar açıldı, marşlar okundu. Yasadışı DHKP – C, “Haklar ve Özgürlükler Cephesi” pankartıyla kortejin en sonunda mitinge katıldı. PKK / KONTRA – GEL yanlısı bir grup da Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı. 11.00’de başlaması planlanan miting 12.45’te “bağımsızlık, demokrasi, devrim yolunda” ölenler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, KESK Genel Başkanı Sami Evren, HAK – İŞ Genel Başkanı Salim Uslu, İngiltere, Hollanda, Suriye ve Yunanistan gibi ülkelerden parti ve çeşitli grupların temsilcileri konuşma yaptı.

Kadıköy ıssız liman

Kadıköy ile Eminönü ve Beşiktaş hattında yapılan vapur seferleri, miting nedeniyle 16.00’ya kadar iptal edildi. Olağanüstü güvenlik önlemi alan polis, Kadıköy’e tüm girişleri araç trafiğine kapattı. Bir polis helikopteri yerdeki ekipleri yönlendirirken, deniz polisi de sahil tarafını kontrol altına aldı.

Mitingden notlar

• Mitinge katılan gruplar, sık sık “Katil ABD işbirlikçi AKP”, “Yağma yok sosyalizm var”, “Yankee Go Home” “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek”, “NATO’ya hayır” sloganları attı.

• Sloganların dışında “Deniz Gezmiş, Yusuf Arslan ve Taylan Özgür aramızda” fotoğraflı pankartları ile “Katil NATO Balkanlar’dan defol”, “Katil NATO Ortadoğu’dan defol”, “Irak halkı kazanacak”, “Bu memleket bizim” yazılı döviz ve pankartlar taşındı.

• Duvarlara “Coni hoşgeldin, canlı dönemeyeceksin” diye slogan yazıldı.

• Alanlara sığmayan NATO karşıtları, otobüs duraklarının üstüne, İETT ofisinin çatısına tırmandı.

• Özgür – Der ve Mazlum – Der mitingde Amerikan bayrağı yaktı. •Miting sonunda gruplar dağılırken, polise dönerek “Polis boş durma, Bush’u yakala sloganları” attı.

• “Gelme Bush” yazılı şapkalar 2 milyon liradan satıldı.

• Nazım Kültürevi Çocuk Korosu katılımcıları ise en küçük NATO karşıtları olarak kortejde yer aldı.

• Sıcaktan bayılan bir eylemci için anons yapılarak doktor istendi.

• Yorulanlar pankartların üzerine oturarak dinlendi.

Onbinlerce hayır

Kadıköy’de bir araya gelen sivil toplum örgütü, parti ve sendikalara üye yaklaşık 50 bin kişi, ABD Başkanı Bush’u ve NATO zirvesini protesto etti

İSTANBUL – Çeşitli sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve sendikaların günlerdir hazırlık yaptığı ‘İşgale, NATO’ya ve Bush’a Karşı Büyük İstanbul Buluşması’ Kadıköy’de 50 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Mitinge katılacak gruplar dün sabah saat 09.00’dan itibaren Haydarpaşa kavşağında kortejler oluşturmaya başladı. Diğer illerden gelenler Haydarpaşa Garı’nda kortej oluşturarak Kadıköy Meydanı’na yürüdü.

İstanbul’un Avrupa yakasında oturanlar da Şehir Hatları vapurlarıyla karşıya geçti. Ancak Türkiye Denizcilik İşletmeleri saat 09. 45 itibarıyla iki yaka arasındaki seferleri 16.00’ya kadar karşılıklı durdurdu.

Her ülkeden temsilci katıldı

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, “İşte halk, işte zirve yapanlar. Bu mesajın doğru okunması gerekiyor. Aksi halde sonuçlarına katlanırlar” derken, KESK Genel Başkanı Sami Evren de, “Bizim tankımız, topumuz, panzerimiz yok. Pankartlarımız, sloganlarımız, dövizlerimiz var. Biz sadece ve sadece barış istiyoruz” diye konuştu. Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu ise Irak’ta üç Türk işçisinin esir alındığını ve Irak’taki Türk şirketlerinin çekilmemesi halinde 72 saat içinde öldürüleceğinin ilan edildiğini hatırlatarak, “Burada toplanan on binlerin bir anlamı varsa, o zaman Türk işçileri derhal serbest bırakılır ve ailelerine kavuşması sağlanır” dedi.

Mitinge, Britanya Hollanda, Suriye ve Yunanistan gibi ülkelerden parti ve çeşitli grupların temsilcileri de katıldı. Konuşması sanatçı Mehmet Ali Alabora tarafından Türkçeye çevrilen Cambridge Valisi John Hipkin şunları söyledi: “Size bazı yalanlar söyleniyor. Ben ise gerçekleri söylemek istiyorum. Başbakan Tony Blair, ‘İngilizlerin ABD’nin yanında olmak istediğini’ söylediği zaman yalan söylüyor. Bunları size söylemeye geldim. Sizi bu kadar kalabalık gördüğüm için ülkemdekilere Türkiye’de hâlâ özgürlük ruhunun yaşadığını söyleyeceğim.”

Yunanistan Komünist Partisi’nden Stanis Korakas da, “Bu miting de göstermektedir ki, NATO liderleri dünyanın her yerinde hoş karşılanmamaktadır. Türkiye ve Yunanistan birlikte antiemperyalist cephe oluşturmalıdır” diye konuştu. Türkiye Komünist Partisi’nin davetlisi olarak gelen Suriye, Norveç, Belçika, Bulgaristan, Danimarka ve Avustralya’dan komünist partililer de kortejde yerini aldı.

Arapça ve Yunanca pankartların yanı sıra Suriye ve Yunanistan bayrakları da açıldı. Mitingi çok sayıda yabancı basın mensubu da izledi. Mitingin yapılacağı alanda da çok sayıda polis ve panzer hazır tutuldu. Ancak miting başladıktan sonra polisler, uzak bir noktada konuşlandı Yerdeki polis ekiplerini mitingi havadan izleyen bir polis helikopteri yönlendirdi.

Gelme Bush yanarsın

İstanbul’un Avrupa yakasında kuş bile uçamazken, Kadıköy’de yapılan NATO karşıtı mitinge onbinler katıldı. Belki de dünyanın en renkli, en eğlenceli gösterisiydi bu

VATAN 28/06/2004

Rumeli işgal altında, Anadolu direniyor!” Bu bir slogan değil (ama olurmuş!), tespit. “6. Filo defol” kuşağından bir 68’li söyledi, Kadıköy’deki coşkuya bakıp. Durumun özeti gibiydi. Miting alanına girerken bu kuşağın attığı ilk slogan da “Tayyip Go Home” oldu, “Biz o zaman da ABD’ye hayır diyorduk, bugün de” diye eklediler. Onbinlerin katıldığı “NATO’ya, işgale, Bush’a Karşı Büyük İstanbul Buluşması”, Avrupa yakası NATO’yu ağırlayacağı için Anadolu’da yapıldı. Sabahın erken saatlerinde iskeleye çıkan bütün yollar kapatılmıştı. Bazı yolları, isteseler miting yapmaya yetecek kadar çevik kuvvet polisi doldurmuştu. Haziranın bu bunaltıcı sıcağında, lacivert elbiselerinin üstüne bir de siyah plastik koruyucu yelek giymiş, iyice kuşanmışlardı. Sıkılanlar kasklarını yere dizip dimdik duruyordu. Hiçbir vukuat olmadan miting dağıldığında onlar hâlâ öylece kıpırdamadan bekliyordu, altı saattir…

Biz biz antikapitalistiz

Kadıköy Meydanı rengârenkti. DİSK, KESK, HAK-İŞ, TMMOB, TTB kortejlerindeki işçi, memur, doktor, mühendis, eczacı “abiler, ablalar” pankart ve dövizleriyle efendi gibi yürürken gençlerin çoğunlukta olduğu kortejlerde hareket vardı. En eğlencelileri ise Anarşistanbul ile Küresel BAK gruplarıydı. Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu davul, darbuka, düdük ve kola kutularından ürettikleri müzik aletleriyle hazırdı (Kutular ‘gelme Bush’ çıkartmalarıyla kaplanmıştı tabii). Kortejin önündeki oyuncu Mehmet Ali Alabora, “Çöök” dediğinde hep beraber yere çökülüyor, ardından “Biz biz an-ti-ka-pi-ta-lis-tiz” diye her hecede biraz dikilerek ayağa kalkılıyor, tempo tutarak dans ediliyor. Diğer gruplardan da özenip buraya sızanlar olmuyor değil… Anarşistanbul’un da onlardan kalır yanı yok. “Zalimlerin Gücüne Karşı Hayal Gücü Eyleme” pankartı altında davullarla tempo tutuyorlar. Geçenlerde uzaylı kılığında Galatasaray’a çıkanlar da onlardandı, tabii buraya da “inmişler”.

Henüz vakit war’ken

Pankart ve dövizlerdeki sloganlar yine çok yaratıcı ve Türkçe’nin nimetlerinden sonuna kadar yararlanılmış. En geniş korteji oluşturan TKP’nin bir kolunda “Bağdat gibi diyar, Bush gibi hıyar olmaz”, başka bir kolda “USAndık, Cola’ya karşı Kol kola” deniyordu. Pek cılız kalmıştı ama Yeşiller imzasıyla “Henüz vakit war’ken” diye savaşa karşı durmaya çağırıyordu bir grup da.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Share.

Comments are closed.